Rozdział I - PLAN OCHRONY OBIEKTU W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW.doc

(106 KB) Pobierz
POLICEALNA SZKOŁA DETEKTYWÓW I PRACOWNIKÓW OCHRONY W OLSZTYNIE

- SPIS TREŚCI -

 

 

WSTĘP................................................................................................................ 2

 

ROZDZIAŁ I. PLAN OCHRONY OBIEKTU W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW.

 

1.     Ogólne zasady sporządzania i uzgadniania planu ochrony ............................ 3

2.     Szczegółowe wymagania w zakresie treści planu ochrony............................. 5

2.1. Charakter produkcji lub rodzaj działalności jednostki ............................. 5

2.2. Analiza stanu potencjalnych zagrożeń i aktualnego stanu           bezpieczeństwa jednostki ......................................................................... 6

2.3. Ocena aktualnego stanu ochrony jednostki .............................................. 7

2.4. Dane dotyczące specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej ............ 8

2.5. Dane dotyczące rodzaju zabezpieczeń technicznych ............................... 9

2.6. Zasady organizacji i wykonywania ochrony jednostki .......................... 10

 

 

ROZDZIAŁ II. PROJEKT PLANU OCHRONY ZAKŁADU URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH „UNI-TECH” W IŁAWIE.

 

CZĘŚĆ I .              Charakter produkcji lub rodzaj działalności jednostki................... 13

CZĘŚĆ II .              Analiza stanu potencjalnych zagrożeń i aktualnego stanu               bezpieczeństwa obiektu ................................................................. 16

CZĘŚĆ III .              Ocena aktualnego stanu ochrony obiektu ...................................... 19

CZĘŚĆ IV .              Dane dotyczące specjalistycznej uzbrojonej                                  formacji ochronnej ........................................................................ 21

CZĘŚĆ V .              Dane dotyczące rodzaju zabezpieczeń technicznych  ................... 23

CZĘŚĆ VI .              Zasady organizacji i wykonywania ochrony jednostki ................. 25

CZĘŚĆ VII .              Załączniki do planu ochrony ......................................................... 30

 

 

LITERATURA ................................................................................................ 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSTĘP

 

Bezpieczeństwo osób i mienia rozumiane jest jako stan spokoju, pewności              i braku zagrożenia. Stan taki to wypadkowa oddziaływania wielu czynników, z których najważniejszymi są poziom zagrożenia dóbr prawnie chronionych oraz poziom zabezpieczenia technicznego  i ochrony fizycznej przed zagrożeniami. Czynniki te                        w większości skumulowane są w dobrze opracowanym planie ochrony.

Zaproponowany w Rozdziale I wzorcowy plan ochrony obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie może służyć jako „wytyczne”, którymi powinny kierować się osoby opracowujące plan ochrony danej jednostki organizacyjnej. Ze względu na różny charakter produkcji lub działalności jednostek, w skład których będą wchodzić przedmiotowe obszary, obiekty i urządze­nia, jak również ich położenie w terenie, wielkość, liczbę zatrudnionych pracowników i przebywających interesantów, stopień zagrożenia napadami i włamaniami itp. - plany ochrony w swej treści będą mogły różnić się diametralnie. Oczywiście inaczej należy opracowywać koncepcję ochrony zapory wodnej, a inaczej koncepcję ochrony banku. Dlatego omawiany plan ochrony należy dostosować do konkretnego przypadku, pamiętając jednak o konieczności zachowania wymagań formal­no-prawnych.

Plan ochrony powinien być sporządzony przez osobę posiadającą licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia dlatego też nie należy brać Rozdziału II za typowy plan ochrony. Jest to tylko projekt planu, stworzony na podstawie w/w „wytycznych”. Projekt ten zawiera informacje nieprawdziwe, a omawiany obiekt nie istnieje lub też inaczej mówiąc istnieje tylko w wyobraźni autora pracy.

Praca ta ma służyć jako odzwierciedlenie nabytej wiedzy przez abiturienta, umiejętności jej wykorzystania oraz przygotowania do wykonywania przyszłego zawodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ  I

 

 

PLAN OCHRONY OBIEKTU W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW.

 

 

1.     Ogólne zasady sporządzania i uzgadniania planu ochrony.

 

Uzgodnieniu z właściwym miejscowo Komendantem Wojewódzkim Policji podlegają plany ochrony tylko tych obszarów, obiektów i urządzeń, których szczegółowe wykazy znajdują się w ewidencji prowadzonej przez właściwie terytorialnie wojewodów – zgodnie                    z art. 5 ust. 5 ustawy o ochronie osób i mienia, zwanej dalej ustawą.

W związku z tym ewidencja prowadzona przez Wojewodę powinna zawierać dokładną nazwę oraz adres obszaru, obiektu lub urządzenia, które wchodzą w skład struktury jednostki organizacyjnej  zarządzającej przez jej kierownika.

Biorąc pod uwagę charakter produkcji lub rodzaj działalności jednostki ich specyfikę, a także charakterystykę zagrożeń dokonano – dla celów uzgadniania planów ochrony – podziału merytorycznego na 5 podstawowych grup.

1.      Obiekty pocztowe i bankowe.

2.      Zakłady przemysłowe.

3.      Obiekty administracji.

4.      Muzea lub inne obiekty, w których zgromadzone są dobra kultury narodowej.

5.      Obiekty podległe samorządowi terytorialnemu oraz obiekty, których uszkodzenie może spowodować poważne straty materialne i ekologiczne.

 

              Fakt opracowania planu ochrony obiektu przez pracownika ochrony posiadającego licencję II stopnia musi być odzwierciedlony na  stronie tytułowej planu poprzez wpisanie imienia i nazwiska pracownika oraz numeru licencji i organu, który ją wydał. Z kolei cechę tajności planu nadaje kierownik jednostki organizacyjnej zgodnie z wymaganiami ustawy                       o ochronie informacji niejawnych.

 

Zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy kierownik jednostki ma obowiązek zapewnić ochronę obiektom podlegającym obowiązkowej ochronie w oparciu o:

1.      Bezpośrednią ochronę fizyczną realizowaną przez SUFO.

2.      Odpowiednie zabezpieczenie techniczne.

3.      Formę mieszaną to znaczy zarówno przez bezpośrednią ochronę fizyczną jak                             i odpowiednie zabezpieczenie techniczne.

 

Bezpośrednia ochrona fizyczna może być realizowana przez:

1.      Wewnętrzne służby ochrony - WSO.

2.      Koncesjonowany podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia posiadający pozwolenie na broń na okaziciela.

 

 

 

 

 

 

W przypadku objęcia ochroną obiektu podlegającego obowiązkowej ochronie przez WSO służba ta może również ochraniać inne obiekty nie podlegające obowiązkowej ochronie, ale będące w tej strukturze organizacyjnej jednostki.

W takiej sytuacji uzgodnieniu podlega plan ochrony jednostki organizacyjnej (jej oddziału)              z zaznaczeniem wydzielenia stanu etatowego WSO do ochrony filii. Szczegółowe zasady ochrony filii jednostki organizacyjnej powinny być określone w odrębnej instrukcji, która nie podlega uzgodnieniu z Komendantem Wojewódzkim Policji. Taką samą zasadę stosuje się do ochrony przez WSO obiektów obcych – na zasadach świadczenia usług z zachowaniem wymogów art. 8 ust 2 ustawy.

              Nie jest natomiast wymagane, aby w przedłożonym do uzgodnienia planie ochrony kierownik jednostki wskazał imiennie konkretny podmiot gospodarczy, który będzie zapewniał (świadczył usługi) bezpośrednią ochronę fizyczną obiektu.

              Przy uzgadnianiu liczby etatów pracowników ochrony WSO należy uwzględnić na jaką część etatu pracownik jest zatrudniony oraz uwzględnić absencję z powodu urlopów, szacunkowych zwolnień lekarskich itp. Należy również ustalić czy pracownicy WSO nie mają jednocześnie powierzonych innych zadań wynikających z umowy o pracę np.: pełnomocnik pionu ochrony, z ustawy o ochronie informacji niejawnych; co mogłoby skutkować dezorganizacją ochrony.

 

Niezależnie od charakteru obiektu jeżeli przechowywane są w nim wartości pieniężne Komendant Wojewódzki Policji nie uzgodni planu jego ochrony jeżeli nie zostaną spełnione wymagania, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych                               i Administracji z dnia 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych                                   i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne. (Dz. U. Nr 129, poz. 858)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Szczegółowe wymagania w zakresie treści planu ochrony.

 

              Plan ochrony obiektu, składa się zarówno z części opisowej jak i części graficznej. Artykuł 7 ust. 2 stanowi iż plan opisowy powinien:

1.     Uwzględniać charakter produkcji lub rodzaj działalności jednostki.

2.     Zawierać analizę stanu potencjalnych zagrożeń i aktualnego stanu bezpieczeństwa jednostki.

3.     Podawać ocenę aktualnego stanu ochrony jednostki.

4.    Zawierać dane dotyczące specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej                                    z uwzględ­nieniem stanu etatowego, rodzaju oraz ilości uzbrojenia i wyposażenia, sposobu zabez­pieczania broni i amunicji.

5.    Zawierać dane dotyczące rodzaju zabezpieczeń technicznych.

6.    Zawierać zasady organizacji i wykonywania ochrony jednostki.

 

2.1. Charakter produkcji lub rodzaj działalności jednostki.

 

a)      Lokalizacja obiektu (adres, telefon, fax),

b)     Nazwa obiektu,

c)      Dane personalne osoby odpowiedzialnej za stan ochrony (nr licencji pracownika ochrony II stopnia i  przez kogo wydana),

d)     Rodzaj przedsiębiorstwa (jeden obiekt, kilka obiektów - ich adresy, telefony, faxy),

e) Charakterystyka obiektu - w szczególności:

-          rozmieszczenie poszczególnych budynków i urządzeń oraz charakter ich budowy;

-          komunikacja wewnętrzna w budynkach (kondygnacje, klatki schodowe, korytarze, windy, przejścia, łączniki);

-          usytuowanie i rozmieszczenie punktów ważnych i newralgicznych (maga­zyn broni, centrala telefoniczna, urządzenia radiowe, składnica materia­łów tajnych, magazyn materiałów łatwopalnych, zawory i urządzenia wyłą­czające dopływ wody, gazu, energii elektrycznej itp.);

-          usytuowanie miejsc narażonych na bezpośrednie uszkodzenie, zniszczenie lub wykorzystanie przez napastników w strefie wewnętrznej (dachy i możliwość przedostania się tą drogą do wnętrza budynku, otwory drzwio­we i okienne oraz ich stopień zabezpieczenia);

-          usytuowanie miejsc narażonych na bezpośrednie uszkodzenie, zniszcze­nie lub wykorzystanie przez napastników w strefie zewnętrznej (bramy wjazdowe, stan ogrodzenia i jego wysokość, stan oświetlenia, zakres wi­doczności);

-          usytuowanie i rodzaj zabezpieczeń technicznych (urządzenia zaporowe i alarmowe).

f)       Charakterystyka przyległego terenu:

-          położenie okalających ulic, obiektów, zakładów, budynków mieszkalnych, lokali gastronomicznych itp. (przy opisie posługiwać się stronami świata, np. od strony wschodniej obiekt graniczy poprzez ulicę... z jednostką Straży Pożarnej );

-          usytuowanie tras komunikacyjnych, przystanków, stacji kolejowej itp.;

-          ukształtowanie terenu (spad terenu, skarpa itp.);

-          demografia (jakie środowisko jest wokół obiektu i jak liczne);

-          dogodne podejścia do obiektu;

g) Ogólny stan zatrudnionych w obiekcie:

-          liczba zatrudnionych na pierwszej, drugiej i trzeciej zmianie w godzinach od - do;

-          przybliżona liczba interesantów wchodzących i pojazdów wjeżdżających na teren obiektu;

h) Charakter produkcji, np.:

-         zakład stosuje, produkuje, magazynuje w znacznych ilościach: materiały jądrowe, źródła       i odpady promieniotwórcze, materiały toksyczne, odurza­jące, wybuchowe bądź chemiczne o dużej podatności pożarowej lub wybu­chowej. Należy podać lokalizację tych materiałów, tj. numery i nazwy bu­dynków, nazwę materiałów i ilość;

-          zakład produ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin