Smakują wszystkim.Obieranie trwa trochę... Tarcie już nie jest problemem, mało kto bowiem nie ma malaksera. Podane z odpowiednimi dodatkami, zamieniają się w wykwintne danie.Najsmaczniejsze jednak chyba ze śmietaną lub cukrem lub jeszcze lepiej ze śmietaną i cukrem jednocześnie. Na ostro - mogą być z grzybami, gulaszem, sosem pomidorowym lub w wersji bardzo ekskluzywnej z łososiem czy kawiorem.
Toż to jest pyszne, nieprawdaż?Gorące placki ziemniaczane i zimny, wędzony łosoś. Pycha i rozpusta na całego!
Przepyszne są z serkiem homogenizowanym i pomidorami pokrojonymi w drobną kostkę.Drobne czy jednak większe oczka w tarce?Oczywiście, że duże oka - ziemniaki starte "na nitki" sprawią, że placki będą chrupiące. Dodatkowo ich wygląd będzie niebanalny i po prostu zachęcający do schrupania.
Śmietana musi byś gęsta, kwaśna i... tłusta. Z taką właśnie są najlepsze!
Cebula w plackach jest konieczna!Ja zawsze dodaję do placków cebuli. Ale nie surowej. Cebule obieram, siekam na bardzo drobną kostkę i podsmażam na oleju do zeszklenia. Tak przygotowana cebula nadaje plackom delikatny, a jednocześnie zdecydowanie cebulowy smak.Delikatność jest w modzieJeśli chcesz, by placki były delikatniejsze, dodaj do masy ziemniaczanej trochę startej marchewki lub cukini - będą wtedy bardziej miękkie i lekkostrawne. Zamiast warzyw można też dodać do masy kilka łyżek serka homogenizowanego i szczyptę proszku do pieczenia - efekt będzie podobny.Koniecznie po usmażeniu połóż je na chwilę na papierowym ręczniku - wchłonie nadmiar tłuszczu.
Składniki:kilogram ziemniaków2 cebule średniej wielkościdwie czubate pszennej mąki2 jajkałyżeczka solipół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzuolej do smażenia Sposób przygotowania: Cebule obieram i kroję na bardzo drobną kostkę.Na patelni rozgrzewam łyżkę oleju i smażę na nim cebulę na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż stanie się szklista. Patelnię zdejmuję z ognia.Ziemniaki obieram, myję i trę na największych oczkach w malakserze - po utarciu przypominają cienki makaron.Do startych ziemniaków dodaję mąkę, jajka oraz przyprawy i wszystko dokładnie mieszam.Smażę cienkie placki na silnie rozgrzanym tłuszczu - są gotowe, kiedy lekko brązowe z obu stron.Podaję silnie gorące. Jeśli muszę przygotować placki dla dużej liczby gości, przechowuję je pod przykryciem w lekko nagrzanym piekarniku. Ale najlepsze są oczywiście prosto z patelni.
Składniki:kilogram ziemniaków2 cebule średniej wielkości10 dag wędzonego boczku lub bekonudwie czubate pszennej mąki2 jajkałyżeczka solipół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzuolej do smażenia Sposób przygotowania: Cebule obieram i kroję na bardzo drobną kostkę. Boczek kroję w kostkę podobnej wielkości.Na patelni rozgrzewam łyżkę oleju i smażę na nim cebulę na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż stanie się szklista. Patelnię zdejmuję z ognia.Ziemniaki obieram, myję i trę na największych oczkach w malakserze - po utarciu przypominają cienki makaron. Do startych ziemniaków dodaję mąkę, jajka , pokrojony boczek oraz przyprawy i wszystko dokładnie mieszam. Smażę cienkie placki na silnie rozgrzanym tłuszczu - są gotowe, kiedy lekko brązowe z obu stron.Podaję silnie gorące. Jeśli muszę przygotować placki dla dużej liczby gości, przechowuję je pod przykryciem w lekko nagrzanym piekarniku. Ale najlepsze są oczywiście prosto z patelni, polane mnóstwem gęstej, kwaśnej i oczywiście tłustej śmietany.
Składniki:kilogram ziemniaków2 cebule średniej wielkościdwie czubate pszennej mąki2 jajkałyżeczka solipół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzuolej do smażeniasos:30 dag pieczarek2 cebule średniej wielkości2 łyżki olejułyżka masłasólświeżo zmielony pieprzkoperek - im więcej, tym lepiej Sposób przygotowania: Cebule obieram i kroję na bardzo drobną kostkę.Na patelni rozgrzewam łyżkę oleju i smażę na nim połowę cebuli na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż stanie się szklista. Patelnię zdejmuję z ognia.Drugą połowę cebuli wrzucam na rozgrzany olej i smażę chwilę - jak lekko zmięknie, dodaję obrane i pokrojone na cienkie plastry pieczarki. Smażę na silnym ogniu, cały czas mieszając, nie pozwalając by grzyby zanadto gotowały się we własnym sosie. Kiedy miękkie i ślicznie zrumienione, dodaję masło, mieszam, zestawiam z ognia i dodaję posiekany koperek.Ziemniaki obieram, myję i trę na największych oczkach w malakserze - po utarciu przypominają cienki makaron. Do startych ziemniaków dodaję mąkę, jajka oraz przyprawy i wszystko dokładnie mieszam.Smażę cienkie placki na silnie rozgrzanym tłuszczu - są gotowe, kiedy lekko brązowe z obu stron.Podaję silnie gorące z dodatkiem grzybów.
Składniki:1,5 kg ziemniaków1 szklanka mleka2 dkg drożdży2 jajka3-5 łyżek mąkiczubata łyżka masła sól łyżeczka cukruolej do smażenia Sposób przygotowania: Ziemniaki ucieram na tarce, odcedzam wodę i zalewam ziemniaki 3/4 szklanki wrzącego mleka, mieszam i za chwilę - jak się trochę wystudzi - dodaję drożdże rozpuszczone w pozostałym lekko ciepłym mleku oraz żółtka, mąkę, stopione wystudzone masło, cukier, sól. Wszystko dokładnie mieszam, a na koniec dodaję ubitą pianę z białek i już mieszam ale bardzo delikatnie. Teraz należy nasze dzieło przenieść w ciepłe miejsce np. pod kaloryfer, przykryć ściereczką i czekać aż ładnie podrośnie. Pozostała ostatnia czynność, to nabieranie łyżką i kładzenie placuszków na rozgrzany olej. Jak się wyzłocą z obu stron, podajemy polane np. syropem owocowym, ale najlepsze moim zdaniem są ze śmietaną ubitą z cukrem.
Składniki:średniej wielkości cukinia - około 25 dag1 kilogram ziemniaków 2 łyżki mąki 2 jajkapo garści świeżej bazylii, rozmarynu, pietruszki i tymianku olej do smażenia sólświeżo zmielony, czarny pieprz Sposób przygotowania: Aromatyczne ziołami, delikatne na podniebieniu. Zupełnie nowa jakość w dziedzinie placków! Ziemniaki obieram, myję dokładnie i ścieram na tarce [albo w malakserze] o średnich oczkach - tak, by otrzymać długie ziemniakowe nitki. Ziemniaki odstawiam na chwilę, następnie odciskam i odlewam z nich sok. Cukinię ścieram w ten sam sposób. Do ziemniaków dodaję cukinię, mąkę, jajka, sól i pieprz oraz posiekane na niezbyt małe kawałki zioła. Mieszam to bardzo dokładnie. Czas na smażenie. Placki smażę na oleju. Na dużą patelnię wlewam go tyle, by pokrył dno około półcentymetrową warstwą. Kiedy jest bardzo gorący, układam na patelni zgrabne, cienkie placki. Smażę po kilka minut z każdej strony, aż będą ślicznie rumiane. Po usmażeniu kładę na chwilę na papierowy ręcznik, by pozbawić je nadmiaru oliwy. Podaję z dużą ilością kwaśnej i tłustej śmietany albo z cacykami. Do takich placków najbardziej pasuje wielka szklanica zimnego mleka!
Składniki (danie dla 3-4 osób): 1 kg ziemniaków , 3/4 szklanki mąki , 2 średniej wielkości cebule, sól, pieprz, ewentualnie inne przyprawy do ziemniaków, olej do smażenia .
Przygotowanie Obieramy ziemniaki. . Każdy obrany ziemniak wrzucamy do garnka zimnej wody, żeby nie zbrązowiał, czekając aż obierzemy pozostałe.Gdy skończymy obierać ziemniaki, ścieramy je na drobnej tarce do naczynia wystarczająco pojemnego, aby pomieścić kilogram masy ziemniaczanej razem z dodatkami.Następnie ścieramy cebulę - starta na grubej tarce będzie wyraźniejsza smakowo; starcie jej na drobnej tarce polecam osobom nie przepadającym za cebulą. Startą cebulę wrzucamy do masy ziemniaczanej. Dosypujemy mąkę (mąka zaabsorbuje sok z ziemniaków i zwiąże placki). Mąki można wsypać nieco mniej lub nieco więcej - zależnie od gustu: placki mogą być bardziej ziemniaczane i kruche, lub bardziej mączne i zwięzłe. Następnie szczyptę pieprzu i dwie szczypty soli. Teraz nasza masa powinna już ładnie pachnieć. W międzyczasie rozgrzewamy olej na patelni (znam osoby, które wolą piec placki na odrobinie domowego smalcu ze skwarkami - mają one wówczas nieco inny smak i zapach, kwestia gustu - tutaj jednak, jako że mamy doradzać zdrowe odżywianie się, polecam raczej neutralny zapachowo olej). Masę nakładamy na patelnię na skwierczący tłuszcz łyżką stołową, formując okrągłe, grube na niecały centymetr placki. Smażymy z jednej strony na otwartej patelni tak długo, aż przypieką się do brązowości krawędzie placków, a następnie odwracamy i - nieco krócej już - dosmażamy z drugiej strony. Placki powinny być przybrązowione z obu stron. Wyjmujemy z patelni teflonową łopatką, odsączamy z tłuszczu i od razu podajemy (gdy wystygną, nie będą takie smaczne).Można podawać z sosem mięsnym lub pieczarkowym
400 g ziemniaków 300 g kapusty kiszonej 1 jajko 2 żółtka1 łyżka stołowa maki pszennej sól, pieprz (najlepiej z młynka) 1 łyżka od herbaty zmielonego kminku olej roślinny (n.p.słonecznikowy lub sojowy) 1 łyżka masła 200 g wędzonego łososia 1.Ziemniaki przygotować, potrzeć na tarce i wycisnąć wódę. Kapustę drobna pokroić. Ziemniaki z kapusta, jajkiem, żółtkami i mąką wymieszać, z solą, pieprzem i kminkiem przyprawić.2.Rozgrzac olej i masło w patelni. Z masy ziemniaczanej formować około 6 cm porcje i porcjami z każdej strony 3-4 minuty smażyć.3.Lososia dekoratywnie rozłożyć na talerzach. Placuszki obok, udekorować ewentualnie z liśćmi sałaty. Do tej potrawy pasuje dobrze "dip" z kwaśnej śmietany i szczypiorkiem lub zaziki.
1 kg ziemniaków
2 cebule
2 ząbki czosnku
średnia cukinia (kabaczek lub patison)
2 jaja
pół szklanki mąki
5 - 6 łyżek śmietany
szczypta sody
pieprz ziołowy
sól, pieprz Sposób wykonania :Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce. Cukinię umyć, obrać, przekroić, wydrążyć nasiona, zetrzeć na tarce i połączyć z ziemniakami. Do masy dodać posiekane lub starte cebule, zmiażdżony czosnek oraz pozostałe składniki (z wyjątkiem śmietany) i dokładnie wymieszać. Na patelnię z rozgrzaną oliwą (lub innym tłuszczem roślinnym) kłaść łyżką placuszki. Smażyć z obu stron na złoty kolor. Gorące placki można polać śmietaną. Podawać z surówkami. Placki można zrobić z samej cukini, ale należy wtedy zwiększyć ilość mąki, aby ciasto nie wyszło za rzadkie.
martino11