Kompensacja Promienia Frezu.docx

(431 KB) Pobierz
Kompensacja Promienia Frezu (Cutter Radius Compensation)

Rozdział dziewiąty : Kompensacja promienia frezu    Strona 3

Kompensacja Promienia Frezu (Cutter Radius Compensation)

 

Kompensacja Promienia Frezu (Cutter Radius Compensation)

 

              Kompensacja promienia frezu (CRC- Cutter Radius Compensation) jest używana w programie umożliwiając operatorowi zmianę ścieżki przejścia narzędzia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpisy pod rysunkiem :

 

undersized part outline

zarys części o wymiarach mniejszych

good part outline

zarys części o prawidłowych wymiarach

 

Przykład :

 

              Po obróbce części po drodze przejścia narzędzia 1, operator zmierzył część i okazało się, że część ma mniejsze rozmiary niż założone. Po zwiększeniu wielkości średnicy w tabeli narzędzi i ponownym uruchomieniu programu do obróbki kolejnej części, stosując drogę przejścia narzędzia 2, część została obrobiona do właściwych wymiarów.

 

Format 1 :

              Słowo H umieszczone w programie powoduje wprowadzenie długości narzędzia (TLO) i średnicy narzędzia. Powinno ono być użyte przed kodami G41 i G42.

 

 

Słowo D może służyć do pobrania nowej średnicy, jakkolwiek, nie jest to konieczne w formacie 1. Jeżeli zostało użyte słowo D, powinno pojawić się w programie po słowie H. Średnica jest pobierana przez słowo H i następnie kasowana przez słowo D. Może być użyte w tej samej linii, w której występują kody G41 lub G42.

             

              M6 T1

              G0 G90 S7500 M3 X-2. Y-1.

              H1 M7 Z.1 - H pobiera długość narzędzia i średnicę z tabeli narzędzi

 

Format 2 :

              Słowo H umieszczone w programie powoduje wprowadzenie tylko długości narzędzia (TLO). Powinno być użyte przed kodami G41 i G42.

              Słowo D musi być użyte do pobrania średnicy narzędzia. Może być użyte w tej samej linii, w której występują kody G41 lub G42 lub w każdej innej linii przed kodami G41               i G42.             

 

              M6 T3

              G0 G90 S800 M3 X3.641 Y-2.224

              H3 D3 M8 Z.1 - słowa H i D służą do pobrania długości i średnicy narzędzia.

 

G40 - Skasowanie Kompensacji Promienia Frezu (Cancel Cutter Radius Compensation)

 

G41 - Frezowanie współbieżne - frez lewy (Climb Cut - cutter left)

 

G42 - Frezowanie konwencjonalne - frez prawy (Conventional Cut - cutter right)

 

G40, G41 lub G42 mogą być użyte przed lub po innych kodach w linii, bez zmiany pozostałych funkcji. G41 X1. G1 F35. i G1 X1. F35. G41 oznaczają dokładnie to samo.



Podpisy pod rysunkiem :

 

G41: offset the cutter to the left of the programmed path

przesunięcie frezu na lewo w stosunku do zaprogramowanej ścieżki przejścia narzędzia

G41: offset the cutter to the right of the programmed path

przesunięcie frezu na prawo w stosunku do zaprogramowanej ścieżki przejścia narzędzia

 

Frezowanie współbieżne i konwencjonalne (Climb and Conventional Cutting)



Podpisy pod rysunkiem :

 

G41: climb cut the programmed path

Frezowanie współbieżne po zaprogramowanej ścieżki przejścia narzędzia



Frezowanie współbieżne dokonuje obróbki części : wewnątrz części przeciwnie do ruchów wskazówek zegara, na zewnątrz w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara.

 

 

 

 

Podpisy pod rysunkiem :

 

G42: conventional cut the programmed path

Frezowanie konwencjonalne po zaprogramowanej ścieżki przejścia narzędzia

 

Frezowanie konwencjonalne dokonuje obróbki części : na zewnątrz części przeciwnie do ruchów wskazówek zegara, na zewnątrz w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara.

 

Słowa H i D przy Kompensacji Promienia Frezu

 

              Kompensacji Promienia Frezu musi być wywołana wraz w wywołaniem ustawienia (offset call). W trybie formatu 1 numer ustawienia jest wybierany przez użycie słowa H. W formacie 2 używane jest słowo D. Zastosowana wielkość będzie wynosić połowę średnicy podanej w tablicy. Dozwolone są średnice dodatnie i ujemne. Średnica ujemna spowoduje przemieszczenie w odwrotnym kierunku. W formacie 2 dane frezu w tablice narzędzi mogą być zmieniane w zależności od tego czy operator zamierza przedstawiać dane jako promień lub jako średnica. (Patrz rozdział 8, SETP). Słowo D zawarte w programie (format 2) wskazuje ustawienie, które ma być użyte. W formacie 1 użycie słowa D powoduje skasowanie średnicy wybranej przez ostatnio użyte słowo H. Następne słowo H powoduje skasowanie poprzedniego słowa D.

              Można użyć kodu H99 wraz ze słowem Q, w Formacie 1, do podania określonej średnicy narzędzia. Tak podana przez słowo Q wartość średnicy jest umieszczana w tablicy narzędzi pod pozycja 99. Ta nowa wartość będzie używana do czasu, gdy słowo H lub D zostanie ponownie użyte.

 

Przykład :

              M6 T1 (.506 E.M.

              G0 G90 S200 M3 E1 X0 Y0

              H1 Z.1

              G1 Z-1.

              G41 X3.

              Y2.

              H99 Q.5 - Podanie średnicy narzędzia : .5

 

              Aby zmienić kierunek obróbki można zmieniać kody G41 i G42 bez kasowania innych kodów. Może być to wykorzystane podczas kopiowania na frezarce według wzornika trójwymiarowego (kellering).

 

Korzyści stosowania frezowania współbieżnego (Climb Cutting)

 

              Podczas frezowania współbieżnego frez odgina się od obrabianej krawędzi, pozostawiając materiał na krawędzi. Ponieważ materiał pozostaje eliminuje to potrzebę stosowania różnych przejść obróbki zgrubnej dookoła konturu części. Przejścia obróbki zgrubnej i kształtującej są takie same. Po usunięciu materiału w pierwszym przejściu, naprężenia na narzędziu są zmniejszone i narzędzie nie odgina się w drugim przejściu obróbkowym. Czasami wymagane jest zastosowanie większej ilości przejść, zależy to od długości i typu frezu oraz rodzaju obrabianego materiału.

              Do drugiego przejścia warto użyć komendy kopiowana do skopiowania części programu lub zastosować podprogram.

              Proste zwiększenie średnicy narzędzia w tablicy narzędzi nie zawsze będzie skuteczne w przypadku obróbki zgrubnej. Wewnętrzny promień może być współczynnikiem ograniczającym. Jeżeli średnica narzędzia jest powiększona do rozmiaru większego niż wewnętrzny promień na konturze części pojawi się komunikat „TOOL DIAMETER TOO LARGE” (średnica narzędzia jest zbyt duża).



             

 

Podpisy pod rysunkiem :

 

finished floor

poziom końcowy

 

 

Uwaga : Podczas pierwszego przejścia narzędzie się odchyla, należy więc zaprogramować przejście narzędzia od .005 do .015 powyżej wymiaru końcowego. (Im dłuższe narzędzie, tym bardziej narzędzie zostanie odchylone). Za drugim lub końcowym przejściem należy zaprogramować ostateczną obróbkę „na wymiar”. Można również zastosować różną prędkość posuwu i prędkość obrotową wrzeciona.

Uwaga : Z powodu sztywności łoża pionowego centrum obróbkowego, nie jest konieczne zastosowanie programu konwencjonalnego frezowania do obróbki zarysu części i frezowania współbieżnego do obróbki kształtującej. Znajduje to zastosowanie do większości materiałów, jednakże plastyczne i utwardzane materiały są wyjątkiem.

 

              W większości przypadków frezowanie współbieżne umożliwia dłuższe użytkowanie narzędzia. Nie poleca się używanie frezowania współbieżnego do obróbki powierzchni utwardzanych jak spawanych, hartowanych płomieniowo, cięte gazowo, utwardzane anodowo, walcowane na gorąco.

              Frezowanie współbieżne pozwala na zastosowanie większej prędkości obrotowej, a wraz z większą prędkością obrotową, większą prędkość posuwu (porównując do frezowania konwencjonalnego).

              Ciepło powstające pomiędzy narzędziem i przedmiotem obrabianym jest mniejsze podczas frezowania współbieżnego niż w czasie frezowania konwencjonalnego. Przy zastosowaniu najkrótszego możliwego narzędzia i wysokiej prędkości obrotowej wrzeciona, wióry odbierają ciepło z układu narzędzia i przedmiotu obrabianego.

              Uwaga : Przy wyższej prędkości obrotowej wrzeciona należy użyć narzędzia, które nie zapycha się wiórami. Zamiast frezu walcowego-czołowego z czterema lub pięcioma rowkami należy użyć frezu walcowego-czołowego z dwoma lub trzema rowkami.


Korzyści stosowania frezowania konwencjonalnego (Conventional Cutting)

 

              Należy używać frezowania konwencjonalnego do „skubania” i obróbki utwardzonych materiałów. Jeżeli frez znajduje się wystarczająco głęboko w miękkim materiale, aby zaczęły powstawać wióry, będą one gromadzić się na twardym materiale. Spowoduje to złamanie frezu, będzie to jednak trwało dłużej niż w przypadku frezowania współbieżnego.

              Ciepło powstałe w wyniku obróbki jest większe w przypadku obróbki konwencjonalnej, tak więc jest ona stosowana do obróbki kształtującej dla kilku plastycznych materiałów. Pozostawia ono bardziej gładką powierzchnie niż frezowanie współbieżne.

              W kilku przypadkach frezowanie konwencjonalne stosuje się do dopychania kruchej części do uchwytu. Gdyby używane było frezowanie współbieżne, część, nie mająca żadnego oparcia, odginałaby się.

 

Ostrzeżenie : Frezowanie współbieżne powoduje odginanie się frezu od obrabianej krawędzi, zaś frezowanie konwencjonalne powoduje doginanie frezu do obrabianej krawędzi.

 

 



Kiedy należy stosować kompensację promienia frezu :

 

 

 

 

 

 

Podpisy pod rysunkiem :

 

to clean out the pocket, program the movement of the center (tool path program)

usuwanie materiału z prostokątnego gniazda, program zawiera ruch środka narzędzia (program ścieżki narzędzia)

only use the CRC to cut walls, (part  path program)

należy zostosować kompensację promienia frezu tylko do obróbki ścian (program ścieżki części)

 



              Należy stosować kompensację promienia frezu tylko do obróbki konturu części. Należy programować ruch środka narzędzia do obróbki innych obszarów niż krawędzie, używając G40 (kasowanie kompensacji). W programie opisującym ruch środka narzędzia użycie G40 nie spowoduje zmiany ścieżki przejścia narzędzia.

 

Podpisy pod rysunkiem :

 

part  path program CRC is used

program ścieżki części wykorzystujący kompensację

tool path program no CRC is used

program ścieżki narzędzia nie wykorzystujący kompensację

 

              Należy stosować kompensację promienia frezu tylko do obróbki konturu części, programując zarys części (używając drukowanych wymiarów). Sterownik będzie kompensował promień używanego frezu i dokonywał obróbki pozostawiając zaprogramowany kontur części.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin