Normy certyfikacyjne.docx

(17 KB) Pobierz

ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA

 

Główny cel zintegrowanego systemu to holistyczne podejście do zarządzania, zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.  Zarządzanie zintegrowane polega na połączeniu co najmniej dwóch systemów w jednolitą całość o strukturze spójnie łączącej normy poszczególnych systemów. Dotyczy to zwykle:

ISO 9001 – system zarządzania jakością

ISO 14001 – system zarządzania środowiskiem

PN-N 18001 – system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy

HACCAP – bezpieczeństwo żywności

ISO/IEC 27001 – system zarządzania informacją

 

Podstawowe korzyści wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania to:

1.       Obniżenie kosztów wynikające z możliwości prowadzenie jednego systemu.

2.       Redukcja stanowisk związanych z systemami (jeden pełnomocnik, auditor wewnętrzny)

3.       Wspólny system szkoleń

4.       Oszczędność czasu przez zmniejszenie ilości auditów wewnętrznych oraz zewnętrznych

5.       Łatwiejsze zarządzanie firmą będące efektem ujednolicenia celów i całościowego podejścia do czynników ryzyka.

6.       Spójny system z jasno określonymi celami poprawia komunikację wewnętrzną i zewnętrzną firmy, wpływa na zwiększenie zaangażowania pracowników, poprawia jakość pracy.

7.       Ujednolicenie dokumentacji. Normy ISO 9001, ISO 14001 i PN 18001 mają wspólne wytyczne dotyczące dokumentacji procedur dotyczących nadzoru nad dokumentacją, nadzoru nad zapisami, działań korygujących, działań zapobiegawczych, auditów wewnętrznych.

 

Certyfikacja ZSZ to także informacja dla Klientów i Kontrahentów o jakości oferowanych usług i produktów, odpowiedzialnym kierowaniu firmą. Stanowi ważny czynni PR współczesnej organizacji.

 

ISO 9001

 

System Zarządzania Jakością (Quality Management System) sprowadza się do uporządkowania i kontrolowania procesów zachodzących wewnątrz organizacji. Efektem tych działań jest podniesienie jakości wyrobów i usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Wymagania zawarte w normie 9001 są bardzo ogóle i uniwersalne.  Nie dotyczącą one wyrobu a wyłącznie systemu zarządzania. Pozwala to na wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością w każdego rodzaju przedsiębiorstwie – produkcyjnym, usługowym, administracji publicznej, niezależnie od jego wielkości. Znak jakości ISO 9001 jest rozpoznawalny na całym świecie.

Podstawowe korzyści z wdrożenia SZJ:

1.       Podniesienie jakości produktów/usług

2.       Redukcja kosztów związanych np. z reklamacjami, brakami

3.       Większa konkurencyjność firmy, atut w działaniach marketingowych

4.       Możliwość uczestniczenia w przetargach – posiadanie certyfikatu jest warunkiem koniecznym

5.       Większe zaufanie Klientów zagranicznych, ułatwienie wejścia na rynki światowe.

6.       Usprawnienie organizacji działań firmy, jasne zakresy odpowiedzialności poszczególnych pracowników

7.       Lepsze poznanie potrzeb Klienta

8.       Motywacja pracowników, pobudzenie potrzeby ciągłego podnoszenia jakości pracy

 

 

ISO 14001

System Zarządzania Środowiskowego. Mówiąc najprościej jest to likwidowanie zanieczyszczeń i odpadów u ich źródła, działanie zgodne z nurtem dbania o środowisko naturalne. Podobnie jak ISO 9001 norma ta opracowana jest w sposób umożliwiający jej wdrożenie w każdej organizacji.

 

Podstawowe korzyści wdrożenia SZŚ:

1.       Zmniejszenie kosztów działalności poprzez: optymalizację zużycia surowców, gospodarowanie odpadami, najwłaściwszy dobór surowców, najlepsze wykorzystanie infrastruktury oraz zasobów firmy.

2.       Dopasowanie działania firmy do wymogów odbiorców oraz prawnych dotyczących ochrony środowiska.

3.       Poprawa wizerunku firmy jako jednostki proekologicznej, przyjaznej dla środowiska i społeczności lokalnej.

4.       Możliwość uczestnictwa w projektach finansowanych przez Bank Światowy czy też Europejski bank Odbudowy i Rozwoju.

 

PN-N 18001

Celem wdrożenia normy jest podjęcie działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno pracowników firmy jak i osób trzecich znajdujących się na jej terenie. Jak inne normy ma możliwość zastosowania w organizacji o każdej wielkości i o różnej specyfice działania. Stosowanie SZBiHP ma na celu wykrycie i eliminację potencjalnych zagrożeń tak by nie narażać ani zasobów ludzkich ani materialnych firmy. System  ten pozwala również na opracowanie i wdrożenie najwłaściwszych sposobów reakcji na zaistniałe sytuacje zagrożenia (wypadki, awarie, choroby zawodowe itp.).

Podstawowe korzyści wdrożenia SZBiHP:

1.       Możliwość ciągłego monitorowania i zapobiegania wypadkom oraz szacowania i projektowania wydatków związanych z BHP

2.       Zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadków oraz chorób zawodowych

3.       Podniesienie świadomości pracowników w zakresie BHP

4.       Poprawa wizerunku firmy jako jednostki dbającej o zatrudnione osoby

5.       Zmniejszenie wizyt kontrolnych  PIP i służb BHP

 

 

HACCP

Analiza Zagrożeń Krytyczny Punkt Kontroli (Hazard Analysis Critical Control Point) system skierowany do firm zajmujących się produkcją i handlem artykułów spożywczych. Jego celem jest rozpoznanie wszelkich zagrożeń na drodze produkcji i przechowywania wyrobu. System HACCP to znak, że producent podjął wszelkie działania prowadzące do bezpieczeństwa konsumenta, że jego produkty są wolne od zagrożeń chemicznych, technologicznych i fizycznych. Znak HACCP podobnie jak ISO 9001 jest rozpoznawalny na całym świecie.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin