jesień w lesie.doc

(27 KB) Pobierz
Skawina 07

Skawina 09.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Przyroda jesienią.

Temat dnia: Jesień w lesie

 

Cel ogólny: Wzbudzanie zainteresowań obrazem (ilustracją) i tekstem I.8

 

Cele operacyjne dziecka:

-         rozpoznaje napis globalny LAS,

-         rozpoznaje charakterystyczne dla pory roku rodzaje drzew: dąb oraz kasztanowiec,

-         potrafi uważnie wysłuchać wiersza,

-         potrafi używać określeń „koło, na, wyżej, niżej”,

-         bierze udział w zabawie z rówieśnikami,

-         wykonuje prace zadane przez nauczycielkę,

-         współpracuje z rówieśnikami,

-         poznaje nową technikę plastyczną

 

Metody:

-         słowna,

-         czynna,

-         oglądowa,

 

Formy:

-         indywidualna,

-         zbiorowa,

-         grupowa,

 

Środki dydaktyczne:

Tablica graficzna „Las jesienią”, tekst wiersza „Drzewo”, ilustracje do wiersza, kasztany, żołędzie... liście, wzory drzew, klej, podstawa do makiety.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

 

1.      „Co to jest las” – krótka pogadanka na podstawie ilustracji graficznej.

Wywieszenie ilustracji graficznej lasu oraz napisu do globalnego czytania LAS. Umieszczenie na tablicy dużych szablonów drzew, umieszczenie na nich liści dębu i kasztana prezentacja owoców tych drzew.

 

2.      Zabawa ruchowa „Chodzi lisek koło drogi”, „Wiewiórki do dziupli”.

 

3.      Zapoznanie dzieci z tekstem wiersza Pt. „Drzewo” Bożeny Formy.

 

 

Rośnie w lesie stare drzewo

na nim ptaki gniazda mają.

Kiedy grozi im coś złego

między liście się chowają.

 

Czarny dzięcioł długim dziobem

delikatnie w korę stuka.

Leśnym przecież jest lekarzem

w niej robaków ciągle szuka.

 

A pod drzewem rosną grzyby

w norze mieszka myszka mała.

Kiedy ziemię śnieg pokryje

w niej to będzie smacznie spała.

 

W dużej dziupli swe zapasy

już wiewiórka zgromadziła.

Gdy nastanie długa zima

będzie nimi się żywiła.

 

Umieszczanie przez dzieci szablonów zwierząt, ptaków, grzybów, o których mowa w wierszu. Stosowanie określeń „koło, na, wyżej, niżej”.

 

4.      Zabawa muzyczno-ruchowa „Kasztanki”

Dzieci naśladują kasztanki – skaczą – lecą z drzewa – turlają się po sali zabawa odbywa się przy muzyce relaksacyjnej. 

 

5.      Praca plastyczna- przestrzenna „Kasztanowa makieta” – dokańczanie przez dzieci ludzików z kasztanów, żołędzi, jarzębiny. Przygotowanie makiety – wyścielanie liśćmi podstawy makiety. Układanie postaci na mankiecie.„Listowa wydzieranka” – ręczne wydzieranie kształtów z liści, naklejanie na sylwetach drzew – umieszczenie na makiecie.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin