scenariusze,karty.pdf
(
5645 KB
)
Pobierz
KolorCD-1.p65
Czêœæ V
PRZYK£ADOWE SCENARIUSZE ZAJÊÆ
DYDAKTYCZNO-TERAPEUTYCZNYCH
ORAZ WYBRANE KARTY PRACY
WZORY WYBRANYCH SCENARIUSZY
ZAJÊÆ DYDAKTYCZNO-TERAPEUTYCZNYCH
1. Scenariusz
(praca na poziomie zmys³owym)
Temat
: „A kuku – to ja”
Cele ogólne
:
– rozwijanie umiejêtnoœci rozumienia prostych poleceñ,
– poznawanie w³asnego cia³a,
– rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej w zakresie manipulowania za-
bawk¹,
– kszta³towanie chwytu pêsetowego.
Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
– dostrzec swoje odbicie w lustrze,
– wykonywaæ wspólnie z nauczycielem proste czynnoœci podczas zabaw ru-
chowych,
– wykonywaæ proste polecenia na zasadzie naœladownictwa,
– podnosiæ, wk³adaæ przedmioty do pude³ka i wyjmowaæ je,
– przyporz¹dkowaæ przedmioty wed³ug wielkoœci w okreœlone miejsce (próby
wyodrêbniania cechy przedmiotu: du¿y, ma³y).
Metody
:
– wspieraj¹ce rozwój dziecka i aktywizuj¹ce,
– czynne: samodzielne doœwiadczenia, zadania stawiane do wykonania,
– s³owno-percepcyjne: obserwacja i pokaz, naœladowanie z objaœnieniem (ry-
mowanki, piosenki itp.).
Œrodki dydaktyczne
: lustro, klocki, guziki du¿e i ma³e, pude³ka.
Przebieg zajêæ
:
1. „Jedzie poci¹g” – æwiczenie wdra¿aj¹co-integruj¹ce (dowiezienie dziecka przed
lustro).
2. „To ja”– ogl¹danie siebie w lustrze – zabawy: „taki du¿y” (wyci¹ganie siê jak
najwy¿ej do góry), „taki ma³y” (kucanie z utrzymaniem kontaktu wzrokowego
3
z odbiciem lustrzanym), „taki gruby” (rozk³adanie r¹k na boki), „taki chudy”
(sk³adanie r¹k do siebie).
3. Zabawa „a kuku” – chowanie siê i wygl¹danie zza lustra (mo¿e byæ te¿:
zakrywanie twarzy przez dziecko – „nie ma mnie”, odkrywanie – „jestem”).
4. Jedzie poci¹g, doje¿d¿a do „Stacji Klocki” – zabawy klockami:
– podnoszenie klocków z pod³ogi i wk³adanie ich do pude³ka (du¿e do
jednego pude³ka, ma³e do drugiego pude³ka),
– „budujemy wie¿ê z du¿ych klocków” – dziecko odwzorowuje dzia³ania
nauczyciela, nastêpnie odwrotnie: nauczyciel odwzorowuje dzia³ania
dziecka.
5. „Guzikowo” – zabawy z guzikami:
– podnoszenie roz³o¿onych przed dzieckiem guzików: du¿ych i ma³ych (gu-
ziki ³atwe do podniesienia),
– grupowanie guzików wed³ug wielkoœci (charakterystyczna ró¿nica – guzi-
ki du¿e i ma³e) w dwóch ró¿nych pude³kach,
– zabawy z guzikami: dowolne uk³adanie, przesypywanie guzików, próby
uk³adania ich jeden na drugim.
6. Zakoñczenie zabawy. Wspólne porz¹dkowanie sali.
4
2. Scenariusz
(praca na poziomie zmys³owym)
Temat
:
„Zabawy z wod¹”
Cele ogólne
:
– wdra¿anie do poznawania doznañ termicznych,
– rozwijanie umiejêtnoœci wskazywania wybranych czêœci cia³a,
– kszta³towanie umiejêtnoœci manipulacyjnych.
Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
– rozró¿niæ, kiedy leci ciep³a, a kiedy zimna woda (który kurek odkrêca ciep³¹,
a który kurek odkrêca zimn¹ wodê),
– odkrêcaæ i zakrêcaæ kurki,
– rozró¿niaæ kolory podstawowe (czerwony, niebieski),
– wys³uchiwaæ i naœladowaæ dŸwiêki powstaj¹ce podczas zabawy z wod¹
(chlap, kap, plum),
– nalewaæ i przelewaæ wodê do wskazanych pojemników,
– rozró¿niaæ i wskazywaæ wybrane czêœci cia³a (g³owa, rêce, brzuch, nogi).
Metody
:
– wspieraj¹ce rozwój dziecka i aktywizuj¹ce,
– czynne: samodzielne doœwiadczenia, zadania stawiane do wykonania,
– s³owno-percepcyjne: obserwacja i pokaz, naœladowanie z objaœnieniem.
Miejsce zabaw
:
³azienka z umywalk¹ i kranem.
Œrodki dydaktyczne
: pojemniki do przelewania wody.
Przebieg zajêæ
:
1. „Moje r¹czki’ – zabawa wprowadzaj¹ca – dotykanie d³oñmi poszczególnych
czêœci cia³a, ze szczególnym uwzglêdnieniem r¹k.
2. Zabawa „ciep³a – zimna woda” – nauczyciel pokazuje i objaœnia dziecku,
którym kurkiem odkrêcamy ciep³¹, a którym zimn¹ wodê; rozró¿nianie
kolorów kurków kranu; zachêcenie dziecka do odkrêcenia wody pod nad-
zorem nauczyciela.
3. „Wodne zabawy” – delikatne polewanie d³oni dziecka (a nastêpnie wybra-
nych czêœci cia³a) najpierw ciep³¹, a potem zimn¹ wod¹.
4. Zgadywanki – dziecko wyczuwa, rozpoznaje i okreœla, jaka jest woda:
ciep³a – zimna (zabawê mo¿na przeprowadziæ dwa razy: raz z otwartymi
oczami, raz z zamkniêtymi oczami).
5
5. Przelewanki – dziecko nalewa do pojemnika wodê, a nastêpnie próbuje
samodzielnie przelaæ j¹ do innego pojemnika.
6. Zabawy z wod¹ – uderzanie d³oñmi o powierzchniê wody (chlap, chlap),
uderzanie palcami o wodê (chlup, chlup), polewanie, skrapianie d³oni dziec-
ka drobnymi kropelkami wody (kap, kap).
7. Odg³osy wody – wys³uchiwanie odg³osów wody celowo wytwarzanych przez
nauczyciela (chlap, chlap; kap, kap; plum, plum).
8. Zabawa dŸwiêkonaœladowcza – samodzielne naœladowanie i odtwarzanie
odg³osów wody przez dziecko.
6
Plik z chomika:
doris1234
Inne pliki z tego folderu:
Konspekt do zajęć przeprowadzonych w grupie 4.doc
(44 KB)
pomoce dla niepełnosprawnych - wielkości, róznice na obrazka.doc
(218 KB)
DUŻA I MAŁA OJCZYZNA-turniej dla 1.doc
(69 KB)
Scenariusze zaj z zastosowaniem metody twórczej R.Labana.doc
(54 KB)
Metody aktywizujące - scenariusz lekcji o Mikołaju.doc
(44 KB)
Inne foldery tego chomika:
-andrzejki , taniec + konkursy
-bajki
bajki i baśnie-filmy
-bezpieczństwo na drodze
Bolek i Lolek-filmy
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin