Standard V.7. komentarzWYCENA NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWYCH POŁOŻONYCH NA ZŁOŻACH KOPALIN.doc

(31 KB) Pobierz

- 2 -

 

K O M E N T A R Z   D O   S T A N D AR D U   V.7.

 

WYCENA NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWYCH POŁOŻONYCH NA ZŁOŻACH KOPALIN

 

1.              Podstawowe pojęcia wynikające z ustawy z dnia 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96 z póz. zm.)

1.1.              Złoże kopaliny – to takie nagromadzenie minerałów i skał oraz innych substancji stałych, gazowych, ciekłych, których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą.

              Przez udokumentowane złoża kopalin należy rozumieć złoża dla których została opracowana i zatwierdzona dokumentacja geologiczna.

1.2.              Kopaliny podstawowe – stanowią te, które wymienia ustawa prawo geologiczne i górnicze, a w szczególności: gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel brunatny, węgiel kamienny, kruszywa metali szlachetnych oraz rudy metali.

1.3.  Kopaliny pospolite – stanowią wszystkie kopaliny nie zaliczone do kopalin podstawowych.

1.4.  Prace geologiczne – obejmują projektowanie i prowadzenie badań w celu ustalenia budowy geologicznej kraju, a zwłaszcza poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, wód podziemnych, określenie warunków geologiczno-inżynierskich, oraz sporządzenie  map i dokumentacji geologicznych.

1.5.  Robota geologiczna – to wykonywanie w ramach prac geologicznych wszelkich czynności poniżej powierzchni ziemi, w tym wykonywanych przy użyciu materiałów wybuchowych, oraz likwidacja wyrobisk po tych czynnościach, z wyłączeniem prac dotyczących ustalenia geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych. 

1.6.  Poszukiwaniem – jest wykonywanie prac geologicznych w celu odkrycia i wstępnego udokumentowania zasobów złóż kopalin.

1.7.  Rozpoznawaniem – jest wykonywanie prac geologicznych na obszarze wstępnie udokumentowania złoża kopaliny.

1.8.  Przedsiębiorca – to podmiot posiadający koncesje na prowadzenie działalności regulowanej ustawą prawo geologiczne i górnicze.

1.9.  Zakład górniczy – to wyodrębniony technicznie i organizacyjnie zespół środków służących przedsiębiorcy do bezpośredniego wydobywania kopaliny ze złoża, w tym wyrobiska górnicze, obiekty budowlane oraz technologicznie związane z nimi obiekty i urządzenia przeróbcze.

1.10.    Obszar górniczy - oznacza przestrzeń, w granicach której przedsiębiorca jest uprawniony do wydobywania  kopaliny objętej koncesją.

1.11.    Teren  górniczy – to przestrzeń objęta przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego.

1.12.    Wyrobiska górnicze- jest to przestrzeń w nieruchomości gruntowej lub w górotworze powstała w wyniku robót górniczych.

1.13.    Przedsiębiorca wydobywający kopalinę uiszcza opłatę eksploatacyjną, której wysokość wymierza organ koncesyjny w zależności od ilości wydobytej kopaliny albo surowca mineralnego.

1.14.    Przedsiębiorcy górniczemu służy roszczenie o ograniczenie prawa własności cudzej nieruchomości lub jej części objętej działalnością górniczą za wynagrodzeniem. 

1.15.    Ograniczenie prawa własności może nastąpić na czas oznaczony lub nieoznaczony.

1.16.    Jeżeli na skutek ograniczenia tego prawa nieruchomość lub jej część nie nadaje się do wykorzystania na dotychczasowe cele, podlega ona, na wniosek właściciela, wykupowi.

1.17.    Procedura ograniczenia prawa własności nieruchomości może mieć charakter dobrowolny w drodze umowy lub przymusowy w drodze orzeczenia sądu.

 

2. Klauzula poufności.

Prawo do informacji uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych przysługuje temu, kto poniósł koszty ich wykonania. W związku z powyższym informacje uzyskane od przedsiębiorcy prowadzącego rozpoznanie zasobów geologicznych nie mogą być udostępnione innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Dlatego też operat szacunkowy posiłkową wykorzystujący wyniki badań geologicznych, w sposób pozwalający na ustalenie przez osoby trzecie wyniku prac rozpoznania geologicznego, wielkości i struktury zasobów, winien zawierać klauzulę poufności tej części lub prezentować wyniki wyceny w oparciu o nie przytoczone poufne wyniki analizy.

 

3. Opracowanie komentarza.

Niniejszy komentarz opracowany został łącznie ze Standardem V.7, uchwalonym przez Radę Krajową PFSRM w dniu 10 stycznia 2002r.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin