biofeedback.doc

(730 KB) Pobierz

                                                                                             

Biofeedback

( biologiczne sprzężenie zwrotne)

 

Historia

Już w latach 60. XX wieku N. Miller udowodnił, że funkcje układu autonomicznego można modyfikować za sprawą tzw. warunkowania instrumentalnego. Rewolucja informatyczna lat 90-tych pozwoliła na dokładniejsze pomiary wskaźników fizjologicznych. Tym samym rozszerzono możliwości stosowania Biofeedback'u, dodając elementy wizualne jako informację zwrotną (zamiast pierwotnie stosowanego dźwięku).

Biofeedback został  wynaleziony w stanach zjednoczonych . metodę stworzyli naukowcy Ośrodka Treningowego dla Astronautów (NASA). Obecnie staje się coraz bardziej popularnym narzędziem o szerokim zastosowaniu.

 

Wiele chorób zakłóca czynności ruchowe wyłączając normalny mechanizm regulujący te czynności  (na różnych jego poziomach), lub zaburzając jego działanie . w zamkniętym obwodzie sterowania ruchami zasadniczą rolę odgrywa nieustanny dopływ informacji o aktualnej sytuacji na obwodzie , dzięki której możliwe jest  dokonywanie niezbędnych korekt dotyczących przebiegu i szybkości ruchu, pozycji.  Patologia w przepływie informacji wywołana chorobą doprowadza do przekazywania  nieprawidłowych informacji, konsekwencją tego jest nieprawidłowe sterowanie ruchami.              

 

 







a)              b)              c)             

 

 

 

 

                                                                                   A- sytuacja normalna (ruch wykonywany)

                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                     B patologia (ruch  niewykonywany)

             

                                                                                                                                                                       C-biofeedback

 

Działanie biofeedback’u to ciągły odbiór różnych informacji poprzez odpowiednie narzędzia o zmianach stanu fizjologicznego, czyli o ty co dzieje się aktualnie z organizmem i jakie zmiany fizjologiczne w nim zachodzą, niezbędne do sterowania rozmaitymi aktami fizjologicznymi i przekazywania tych informacji do ośrodkowego układu nerwowego (na ogół za pośrednictwem receptora wzrokowego lub słuchowego (inna droga niż normalna) Dzięki temu można nauczyć się  świadomie kontrolować i modyfikować funkcje, które normalnie nie są  zależne od naszej woli (m.in. fale mózgowe,napięcie mięśni). Osiągalne są tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z precyzyjnym pomiarem, właściwą jego prezentacją i możliwością postrzegania postępów w dążeniu do docelowego stanu.

Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, w medycynie, ale także w sporcie czy biznesie a także w życiu codziennym.

Biofeedback jest alternatywną formą terapii w stosunku do farmakoterapii. W niektórych schorzeniach ją zastępuje, w innych uzupełnia. Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta.

 

Wskazania i metodyka

1.      Zmniejszona  siła mięśniowa, która wynosi o-1+

W przypadku jeśli pacjent nie odczuwa napięcia mięśni a napięcie występuje , należy mu ten fakt uzmysłowić wzrokowo i słuchowo. W końcowej fazie Skórczu możemy wzmocnić  Skórcz za pomocą symulacji przy aktywnym udziale pacjenta , przy wzmocnieniu mięśnia na 2 odstawiamy stymulator.

2.      Nie w pełni drożne  szlaki nerwowe łuków odruchowych (zachowana łączność  pomiędzy nerwami) należy uruchomić jak najwięcej dróg bocznych (wzrokowych i słuchowych) po poprawie funkcjonowania czynności trzeba utrudniać zadania czynnościowe ,poprzez wydłużenie czasu ich wykonywania , utrudnianie koordynacyjne .

3.      Zaburzenia równowagi typu błędnikowego można zamienić na poczucie równowagi pod kontrolą wzrokową

4.      Do korekcji wad postawy ciała w celu  utrzymywania poprawnej postawy ciała poprzez długotrwała pracę mięśni posturalnych (m. brzucha, m. grzbietu, m. pośladkowe, m.  obręczy lędźwiowej)

Zabiegi z wykorzystaniem biofeeback’u  powinny być wykonywane  3 - 5 razy w  dziennie przez 5 min  z przerwami na odpoczynek.

 

 

Bibliografia :

1.       J. Nowotny „podstawy Fizjoterapii” cz.II str 375

2.       A. Zembaty ”kinezyterapia” czII str 92

3.       http://www.relaksacja.pl/biofeedback.html

4.       http://pl.wikipedia.org/wiki/Biofeedback

5.       http://biomed.org.pl/site.php?id=3

6.       http://www.psycholab.pl/pages/bio.htm

7.       http://www.ravopt.phg.pl/toppage3.htm

8.       http://www.easyvoice.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=196

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin