Dziecię Elfów(1).DOC

(108 KB) Pobierz
Konspekt zajęć zintegrowanych

Konspekt zajęć zintegrowanych

mgr Dorota Wojaczek - Szkoła Podstawowa nr 39 w Częstochowie

Temat kręgu : Ulubione baśnie i bajki

Temat dnia: Opowiadamy o Odrobince

Klasa II c

Czas trwania zajęć: 90 min

Temat:

Ustalenie kolejności zdarzeń i łączenie ich z ilustracjami kolorowanymi przez dzieci

na podstawie lektury baśni H. Ch. Andersena „Dziecię elfów".

Gromadzenie słownictwa określającego wybrane postacie z baśni: Odrobinkę, mysz,

ropuchę, jaskółkę.

Przypomnienie wiadomości o przymiotnikach.

Mnożenie i dzielenie przez 3, 4, 5.

Ułożenie z rozsypanki sylabowej przysłowia.

Poznanie wiadomości na temat trybu życia zwierząt występujących w baśni

(kret, ropucha, mysz polna).

Wykonanie modelu kwiatu - wycinanie z papieru, modelowanie i ozdabianie

kredkami świecowymi.

Cele:

·                      rozwijanie umiejętności swobodnego, poprawnego wypowiadania się,

·                      doskonalenie umiejętności wyróżniania postaci i wydarzeń,

·                      doskonalenie umiejętności właściwego porządkowania ilustracji i tytułów,

·                      wdrażanie do słuchania,

·                      utrwalenie wiadomości o przymiotniku,

·                      bogacenie słownictwa uczniów,

·                      doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia,

·                      wyrobienie nawyku starannego wykonywania prac,

·                      kształcenie sprawności manualnych,

·                      budzenie uczuć opiekuńczych w stosunku do przyrody i ludzi pokrzywdzonych

Cele operacyjne:

Uczeń zna i potrafi:

·                      treść lektury H. Ch. Andersena „Dziecię elfów",

·                      dostrzec związek między treścią lektury a ilustracjami,

·                      dobrać odpowiednie określenia do postaci,

·                      rozpoznawać przymiotniki.

·                      uzasadniać własne sądy o bohaterach,

·                      prawidłowo porządkować tytuły wydarzeń

·                      wyróżniać postacie pozytywne i negatywne w ba śni.

·                      prawidłowo mnożyć i dzielić,

·                      wykonywać pracę plastyczno-techniczną według podanego wzoru,

·                      koncentrować uwagę na lekcji.

Metody pracy wspomagające aktywność dziecka:

słowna, oglądowa, praktycznego działania.

Formy pracy:

indywidualna i zbiorowa, jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

egzemplarze lektury H. Ch. Andersena „Dziecię elfów", ilustracje

malowane i rysowane przez uczniów, karty pracy dla każdego ucznia, tytuły wydarzeń, 8 elementów w kształcie kwiatów z liczbami i sylabami do przypięcia na tablicy, szablon kwiatu z „ogrodu króla elfów", kaseta magnetofonowa z utworem muzycznym, ilustracje z albumu o zwierzętach i książek przyrodniczych.

Przebieg lekcji

EDUKACJA POLONISTYCZNA

1.                  Wprowadzenie do tematu.

o                                             Sprawdzenie pracy domowej z poprzedniego dnia.

o                                             Przypomnienie tytułu i autora lektury.

2.                  Ustalenie kolejności zdarzeń.

o                                             Zawieszenie na tablicy dziecięcych ilustracji przedstawiających przygody Odrobinki.

o                                             Uporządkowanie ilustracji według kolejności występowania zdarzeń w lekturze,

omawianie przebiegu wydarzeń.

o                                             Indywidualne układnie planu wydarzeń z rozsypanki

- praca dwupoziomowa (karta pracy nr 1)

I poziom - u. porządkują wydarzenia z rozsypanki

II poziom - u. porządkują rozsypankę, w której część wydarzeń jest już

ponumerowana.

o                                             Sprawdzenie wykonanej pracy przez wspólne układanie tytułów wydarzeń na tablicy

przypinanie według właściwej kolejności.

o                                             Głośne odczytywanie tytułów.

3.                  Ustalenie słownictwa określającego wybrane postacie (karta pracy nr 2)

o                                             Wyliczenie postaci występujących w lekturze: Odrobinka, ropucha, mysz, kret,

chrabąszcz, jaskółka, król elfów, czarownica, kobieta, itd....

o                                             Jaka była Odrobinka?

o                                             Jaka była ropucha? Dopasowywanie określeń do

o                                             Jaka była mysz? postaci z baśni

o                                             Jaka była jaskółka?

4.                  Przypomnienie wiadomości o przymiotnikach jako częściach mowy określających

cechy rzeczowników.

5.                  Postawienie pytania problemowego: Czy Odrobinka zawsze postępowała dobrze?

EKSPRESJA MUZYCZNO-RUCHOWA

6.                  Naśladowanie ruchem rąk, gestem, mimiką sytuacji i postaci z lektury

z wykorzystaniem nagrania muzycznego (utwór pt. „Łąka").

EDUKACJA ŚRODOWISKOWA

7.                  Przedstawienie uczniom informacji na temat wybranych zwierząt, które są

bohaterami lektury. Poznanie trybu życia i wyglądu niektórych z nich na podstawie

ilustracji, odczytanie wiadomości z książki przyrodniczej.

EDUKACJA MATEMATYCZNA

8.                  Mnożenie i dzielenie (karta pracy nr 3)

o                                             Obliczanie iloczynów i ilorazów na kartach pracy.

o                                             Przyporządkowywanie wynikom sylab (wynik + sylaba) umieszczone są na „kwiatkach"

na tablicy)

o                                             Odczytanie hasła: „Maja jest królową kwiatów"

o                                             Postawienie pytania: Czy hasło dotyczy lektury i dlaczego?

EDUKACJA TECHNICZNA

9.                  Wykonanie pracy plastyczno-technicznej

o                                             Omówienie materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonania pracy.

o                                             Omówienie zasad zachowania bezpieczeństwa.

o                                             Zapoznanie z planem pracy.

o                                             Obrysowanie elementów kwiatu wg szablonu.

o                                             Ozdabianie kwiatu kredkami świecowymi topionymi nad świecą.

o                                             Podsumowanie: zorganizowanie wystawki i ocena wytworów.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin