Bezpieczeństwo narodowe i czynniki je determinujące.doc

(3035 KB) Pobierz
T – 1

 

T – 1

Bezpieczeństwo i czynniki je determinujące.

 

Kształcenie w zakresie bezpieczeństwa publicznego

Þ    Treści kształcenia: Pojecie bezpieczeństwa. Czynniki determinujące stan bezpieczeństwa –zewnętrzne i wewnętrzne. Rodzaje i               źródła zagrożeń. Bezpieczeństwo globalne, regionalne, państwa, społeczności lokalnej, obiektów użyteczności publicznej, podmiotów gospodarczych. Sposoby i mechanizmy zachowania bezpieczeństwa. Systemy bezpieczeństwa. Podstawowe podmioty systemów bezpieczeństwa. Zarządzanie bezpieczeństwem.

Þ    Organizacje i struktury odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Strategia bezpieczeństwa. Prognozowanie stanu bezpieczeństwa. Działania profilaktyczne na rzecz bezpieczeństwa. Sposoby przywracania bezpieczeństwa.

Þ    Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia natury i               źródeł zagrożeń bezpieczeństwa; rozumienia sił, środków i sposobów kształtujących poziom bezpieczeństwa.

 

1. Pojęcie i istota bezpieczeństwa.

         Pojęcie bezpieczeństwa w języku potocznym oznacza stan, w którym jednostka ma poczucie pewności, oparcie w drugiej osobie lub w sprawnie działającym systemie prawnym.

         Bezpieczeństwo  wg słownika j. polskiego -stan niezagrożenia, spokoju, pewności, stan i poczucie pewności, wolność od zagrożeń.

         B. Dunaj (red.): Popularny Słownik Języka Polskiego - analizując wyraz „bezpieczeństwo” z perspektywy etymologicznej, należy uznać, iż pochodzi on ze złożenia wyrazów „bez” oraz „pieczy”. Podobnie z łaciny securitas - sine cura. Piecza oznacza staranie, troskliwość jak również otaczanie kogoś opieką, ochroną, zaś przedrostek „bez” wskazuje na brak jakiejś cechy, rzeczy lub osoby. Złożenie tych dwóch wyrazów oznacza, więc stan, w którym wspomniana ochrona lub opieka nie jest potrzebna lub konieczna.

         Bezpieczeństwo publiczne, ogół warunków i instytucji chroniących życie, zdrowie i mienie obywateli oraz majątek ogólnonarodowy, ustrój i suwerenność państwa przed zjawiskami groźnymi dla ładu prawnego.

              Encyklopedia GW t.2 s.337.

 

 

Pojęcie i istota bezpieczeństwa

Þ    stan niezagrożenia, spokoju, pewności, stan   i poczucie pewności, wolność od zagrożeń

Þ    Bezpieczeństwo jest naczelną potrzebą człowieka i grup społecznych, a zarazem najważniejszym ich celem”                 J. Stańczyk

Þ    „Kiedy ludzie są szczęśliwi i beztroscy, zapominają o śmiertelnym niebezpieczeństwie”  Sun Tzu

Þ    „Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, lecz bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym”  K. Neuman

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo narodowe

Stan i proces obejmujący różnorodne zabiegi (działania) w dziedzinie stosunków międzynarodowych i wewnętrznych oraz działania ochronne i obronne mające na celu stworzenie bezpiecznych warunków bytu i rozwoju narodu

 

Bezpieczeństwo narodowe

 

przeciwstawianie się                               Rozwój oraz tworzenie bezpiecznych    

wyzwaniom i zagrożeniom                warunków realizacji celów narodowych

bezpieczeństwa narodowego

 

Współczesne pojęcie i zakres bezpieczeństwa narodowego

Þ    Pojęcie bezpieczeństwa narodowego w całokształcie systemu pojęć i kryteriów  bezpieczeństwa zajmuje współcześnie pierwszoplanową i decydującą o losach jednostek, społeczności lokalnych, narodów i wspólnoty międzynarodowej pozycję. Na taką pozycję składa się wiele przyczyn, z których najważniejsze warto uwzględnić w rozpatrywaniu problematyki bezpieczeństwa narodowego Polski.

Þ Pierwsza, to decydujące o losach jednostek i społeczeństw znaczenie narodu jako „trwałej wspólnoty ludzi utworzoną historycznie, powstałą na gruncie wspólnoty losów historycznych, kultury, języka, terytorium i życia ekonomicznego, przejawiającego się w świadomości narodowej jej członków.

Þ Druga, to znaczenie państwa narodowego jako najwyższej formy organizacyjnej narodu dla realizacji swych celów narodowych, z których priorytetowym jest zapewnienie bezpieczeństwa narodowego. To właśnie „państwo pozostaje głównym uczestnikiem życia międzynarodowego, posiada zdecydowaną przewagę nad innymi podmiotami.

Þ Trzecia przyczyna, to tragiczne doświadczenia minionych czterech wieków historii Polski, które przyniosły ogrom ofiar ludzkich, cierpień, upokorzeń, grabieży majątku narodowego i zniewolenia.

 

 

 

CENA  ZBRODNI  BEZBRONNOŚCI  POLSKI XVII  -  XX w.

 

 

                             “TO NIE OBRONNOŚĆ JEST DROGA,

TO ZA BEZBRONNOŚĆ PŁACI SIĘ NAJWYŻSZĄ CENĘ”

 

XVII – XX w.   20 000 000  (dwadzieścia mln)

POLEGŁYCH, ZAMORDOWANYCH, WYWIEZIONYCH

 

POLSKA  -  XVII,  XVIII,  XIX w.

“BEZBRONNY STEP... DROGA PUBLICZNA  (i pole bitew – przypis J.M.)  DLA 

  OBCYCH WOJSK”

C.v.CLAUSEWITZ, “O WOJNIE”

POTOP   1655/1659

 

ŚMIERĆ  33 %  CAŁEJ LUDNOŚCI  (MAZOWSZE  - 40 %, WIELKOP. – 40 %,  POMORZE –  66 %).

ZMNIEJSZENIE LUDNOŚCI: KRAKOWA – 3 x,  WARSZAWY – 2 x, GDAŃSKA o 1/3).

UTRATA ZABUDOWY:  np. WIELKOP. -  62 %; ZNISZCZENIE MŁYNÓW: np. MAZOWSZE – 40 %;  ZMNIEJSZENIE POGŁOWIA BYDŁA:  np. MAZOWSZE  - 33 %.

PRODUKCJA OŁOWIU (OLKUSZ)  -  SPADEK  3,5 x

ROLNICTWO  -  POWRÓT DO DWUPOLÓWKI    (SYSTEM X – XII w.)

POCZĄTEK   XVIII w.

UTRZYMANIE  ARMII:   SZWECJI, ROSJI, SASÓW  =   100 000

 

CENA  ZBRODNI  BEZBRONNOŚCI  POLSKI   XVII  -  XX w.

 

POWSTANIE  1863 r.: 

200 000  POLEGŁYCH I ZAMORDOWANYCH,   ZSYŁKA  -  50 000,  UWIĘZIONYCH  -  6 000.

 

I WOJNA ŚWIATOWA

– W ARMIACH ZABORCZYCH   –

POLEGŁO   ok.  500  000  POLAKÓW,     900 000  RANNYCH.

- STRATY LUDNOŚCI  -   4 000 000  (4 MLN)  -  13,4 %.

 

II WOJNA ŚWIATOWA

  -  6 024 000 – POLEGLI, ZAMORDOWANI (22,3   %),   INWALIDZI    -  590 000

 

1938   -   ok.  35 000 000                                            ( por.:  1921   -   27  177 000 )

1946   -   ok.  24 000 000

--------------------------------

                                    MNIEJ  -           11 000 000

 

                      STRATY MAJĄTKU NARODOWEGO -  38 %

 

(10 200 PRZEDS., 2 677 SZPITALI,  30 % MIESZKAŃ,  65 % WYPOSAŻ.PROD.,  75 mln m3 DREWNA

STRATY  1939 – 45:  258,4 MLD ZŁ (CENY Z 1939), W CENACH 1999 r. – 537,1 MLD MAREK RFN  LUB  284,6 MLD DOL. USA

 

1945  -  1989     -  ok.  100 000  WYWIEZIONYCH I ZAMORDOWANYCH

 

Współczesne pojęcie i zakres bezpieczeństwa narodowego

         Przechodząc do kwestii pojęcia bezpieczeństwa narodowego można stwierdzić, że przełom XX/XXI wieku przyniósł zasadnicze zmiany w jego postrzeganiu i określaniu oraz w zakresie przedmiotowym.

                       Do przeszłości odchodzi „niegdyś niemal absolutyzowana płaszczyzna wojskowo-polityczna jego rozumienia i realizowania”, która wynikała z doświadczeń I i II wojny światowej oraz blisko półwiecznej konfrontacji militarnej między UW a NATO, która groziła, w sytuacji użycia broni jądrowej, zagładą życia na ziemi.

         Można więc stwierdzić, że w przeszłości dominacja wojen jako źródła zagrożeń i nieszczęść dla narodów kształtowała właśnie takie dwie podstawowe płaszczyzny bezpieczeństwa: militarną i polityczną, a także często prawną.

         Przechodząc do współczesnego postrzegania i określania bezpieczeństwa narodowego można stwierdzić, że powszechnie uznaje się tendencję do jego przedmiotowego poszerzania o nowe płaszczyzny: ekonomiczną, naukowo-techniczną, ideologiczną, kulturową, społeczną i ekologiczną.

         Równocześnie z poszerzeniem zakresu przedmiotowego następuje poszerzenie przestrzennego postrzegania bezpieczeństwa, a więc zrozumienie, że na stan bezpieczeństwa jednostek, społeczności lokalnych i narodów wpływają coraz szerzej wydarzenia nie tylko w ich najbliższym otoczeniu, ale także w regionie, na kontynencie czy wreszcie na całym globie.

         W ślad za tym dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego konieczne jest współuczestnictwo i współdziałanie państw w kształtowaniu korzystnych warunków bezpieczeństwa poza swoimi granicami a nawet poza swoimi kontynentami.

         Określenia szerokiego (rozległego) bezpieczeństwa narodowego powstawały już na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Na uwagę zasługuje określenie bezpieczeństwa narodowego jako stanu w sygnalizowanym wcześniej Raporcie ONZ: „bezpieczeństwo jest stanem, w którym państwa uznają brak występowania groźby ataku militarnego, presji politycznej czy nacisku gospodarczego, uniemożliwiających ich rozwój”.

         Natomiast dla przybliżenia bezpieczeństwa jako procesu (działania) warto przytoczyć dwa określenia.

         Pierwsze, to określenie bezpieczeństwa narodowego jako celu działania państwa i rządu dla „zapewnienia wewnętrznych i zewnętrznych warunków sprzyjających rozwojowi państwa, jego życiowym interesom oraz ochrony przed istniejącymi i potencjalnymi zagrożeniami”.

         Drugie, to określenie, że „bezpieczeństwo narodowe... jest nie tylko ochroną naszego narodu i terytorium przed fizyczną napaścią, lecz również ochroną – za pomocą różnych środków – żywotnych interesów ekonomicznych i politycznych, których utrata zagroziłaby żywotności i podstawowym wartościom państwa”.

         Według W. Kitlera bezpieczeństwo narodowe „stanowi wartość nadrzędną pośród innych celów narodowych...; dotyczy wartości narodowych mierzonych w kategoriach: interesów życiowych (kluczowych), ważnych interesów, interesów humanitarnych; określa poziom swobody w osiąganiu tych celów”.

         Polską specyfikę współczesnego bezpieczeństwa narodowego prezentuje również R. Kuźniar twierdząc, iż „centralną kwestią każdej racji stanu – zwłaszcza jednak polskiej – jest bezpieczeństwo. Rację stanu można wręcz zredukować do tej kwestii.

         „Zagrożenia i wyzwania XXI w. są różne od tych, w których wyrośliśmy w czasach zimnej wojny [...] Dzisiejszy świat już tak nie działa [...].

         Granice pomiędzy bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym, policją i wojskiem, zapobieganiem kryzysom oraz ich rozwiązywaniem, walka z kryminalna i finansowa przestępczością, tropieniem terroryzmu i radzeniem sobie z „upadającymi reżimami” stają się sztuczne i niewyraźne”. J. Solana

         Współcześnie – bezpieczeństwo narodowe, obrona narodowa obejmują w coraz większym stopniu, oprócz siły militarnej - zdolność ochrony i ratownictwa ludności, substancji materialnej i środowiska przed zagrożeniami niemilitarnymi.”

         „Zagrożenia, jakie niosą dla współczesnych społeczeństw katastrofy i awarie techniczne, klęski żywiołowe i skażenie środowiska - są równe skutkom wojny”             

                       M. Reuner, National Security. The economic and environmental dimension, Worldwatch Institute, 5/1989

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. POJĘCIE PAŃSTWA

 

Arystoteles (384-322 przed ne):

         pewna wspólnota (organizacja) różnych grup ludzi niezbędnych dla jego istnienia.

              Arystoteles, Polityka, Wrocław 1953, s. 16.

Georg Jellinek (1851-1911), twórca trójelementowej definicji państwa

wymienia jego elementy składowe:

         ludność, terytorium i władzę najwyższą

         Państwo jest korporacją osiadłego ludu, wyposażoną w bezpośrednią, samorodną władzę zwierzchnią lub też, by użyć wzmocnionego obecnie określenia wyposażoną w bezpośrednią, samorodną władzę korporacyjną, terytorialną.

         G. Jellinek, Ogólna nauka o państwie, Warszawa 1921, s. 50.

         W Międzyamerykańskiej Konwencji o Prawach i Obowiązkach Państw z 26 grudnia 1933 r, państwo jako podmiot prawa międzynarodowego powinno posiadać następujące atrybuty:

         Ludność

         Określone terytorium

         Rząd

         Zdolność do utrzymywania stosunków                        z innymi państwami.

         L. Gelberg, Prawo międzynarodowe i historia dyplomatyczna. Wybór dokumentów, t. II, Warszawa 1958, s. 356.

Podmiotowość prawno - międzynarodowa państwa obejmuje zdolność do następujących przedsięwzięć:

         zawierania umów międzynarodowych

         utrzymywania stosunków dyplomatycznych i konsularnych

         uczestniczenia w organizacjach            międzynarodowych

         odwoływania się do pokojowych sposobów załatwiania sporów międzynarodowych                

         podejmowania samoobrony.

Forma organizowania się społeczeństwa na określonym etapie rozwoju społecznego

         Państwo jest polityczną organizacją społeczeństwa, wyposażoną w suwerenną władzę, jest też organizacją terytorialną i przymusową.

         Państwo jest organizacją polityczną, gdyż koncentruje swoją aktywność wokół zarządzania.

Państwo jest organizacją suwerenną

       suwerenność wewnętrzna oznacza, że władza państwowa jest władzą najwyższą (zwierzchnią) na danym obszarze i sama decyduje o swoim zakresie działania.

       suwerenność zewnętrzna natomiast oznacza, że państwo jest organizacją niezależną w podejmowaniu decyzji od innych państw.

Państwo jest suwerenne gdy:

         ma zwierzchnią władzę nad terytorium i ludnością

         może dobrowolnie nawiązywać równorzędne stosunki z innymi państwami

         jest członkiem wybranych przez siebie organizacji międzynarodowych

         swobodnie kształtuje swoją formę i ustrój społeczno-gospodarczy.

 

Państwo jest organizacją terytorialną.

 

         Tzn. obejmuje ludzi znajdujących się na danym terytorium zakreślonym granicami.

         Terytorium państwa to zarówno obszar lądowy, jak i wody przybrzeżne, obszar w głąb ziemi, strefa powietrzna nad jego obszarem oraz statki wodne i powietrzne.

         Państwo zachowuje wyłączność do danego terytorium.

 

Państwo jest organizacją przymusową.

         Przynależność do niej ma charakter sformalizowany.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin