wzory oceny opisowej.docx

(27 KB) Pobierz

SEMESTRALNA OCENA OPISOWAa

 

INFORMUJĄCA O ROZWOJU I UMIEJĘTNOŚCIACH


UCZNIA KLASY I

w roku szkolnym: ………………………….

 

semestr I

 


imię i nazwisko
data i miejsce urodzenia

 

Religia:                          .....................

Język angielski:               .....................

Język rosyjski:                 .....................

 

Informatyka:                   ....................

 


ZACHOWANIE

NN jest chłopcem żywym, spontanicznym i samodzielnym. Chętnie podejmuje zadania i obowiązki szkolne. Stara się być koleżeński i uczynny. Rozwija własne zainteresowania. Bierze aktywny udział w życiu klasy.

 


ZAJĘCIA EDUKACYJNE

NN posiada duży zasób słów. Jego wypowiedzi są kilkuzdaniowe i zazwyczaj poprawne. Pięknie recytuje wiersze.

 

Czyta pełnymi zdaniami, w dobrym tempie. Tekst nowy czyta ze zrozumieniem. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski.

 

Litery i cyfry pisze poprawnie, coraz bardziej kształtnie. Mieści się w liniaturze. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania. Tekst drukowany i pisany przepisuje raczej bez błędów. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

 

Biegle dodaje i odejmuje w zakresie 10. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe. Chętnie wykonuje ćwiczenia matematyczne. Umie przeliczać pieniądze. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów. Wymienia w kolejności dni tygodnia i nazwy miesięcy. Posługuje się miarką centymetrową.

 

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt, choć czasem zapomina o konieczności ich ochrony. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

 

Posługuje się różnymi narzędziami, ale nie zawsze przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Prace plastyczno – techniczne wykonuje coraz bardziej starannie. Chętnie śpiewa poznane piosenki indywidualne i w grupie. Bierze aktywny udział w zabawach muzyczno – ruchowych. Prawidłowo wykonuje podstawowe pozycje gimnastyczne. Chętnie improwizuje ruch.

 

 

 

 

 

 

 

 

INNE PROPOZYCJE OCEN:


ZACHOWANIE

Klasa 1

·        NN to dziewczynka spokojna, koleżeńska i życzliwie ustosunkowana wobec innych. Odpowiedzialnie wykonuje powierzone zadania. Pracuje systematycznie. Szanuje własność cudzą i osobistą. Niesie pomoc w różnych sytuacjach. Umie ocenić swoje postępowanie.

 

·        NN jest chłopcem miłym, grzecznym i obowiązkowym. Do szkoły przychodzi zawsze przygotowany. Pracuje chętnie i systematycznie. Przestrzega normy społeczne w klasie. Umie ocenić swoje postępowanie. Szanuje własność cudzą i osobistą.

 

·        NN jest chłopcem żywym i bardzo lubianym przez rówieśników. Potrafi być samokrytyczny. Stara się dobrze wywiązywać z obowiązków szkolnych. Pracuje chętnie. Oczekuje pomocy nauczyciela podczas wykonywania zadań. Szanuje własność cudzą i osobistą.

 

·        NN jest chłopcem miłym, otwartym, ale mało zdyscyplinowanym. Chętnie uczestniczy w pracach zespołu klasowego. Stara się dotrzymywać obietnic i zobowiązań. Łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Pracuje niesystematycznie.

 

·        NN to chłopiec miły, zdyscyplinowany i obowiązkowy. Bardzo dobrze wywiązuje się w powierzonych mu zadań. Zawsze jest przygotowany. Pracuje systematycznie. Przestrzega normy społeczne w klasie i poza nią. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Coraz chętniej stara się pomagać innym.


Klasa 2

·        NN jest dzieckiem otwartym i szczerym. Nie zawsze wywiązuje się ze swoich obowiązków szkolnych. Pracuje niesystematycznie. Potrafi dokonać oceny własnego postępowania. Angażuje się na rzecz klasy. Stara się pracować nad swoim zachowaniem.

 

·        NN jest dzieckiem pracowitym, obowiązkowym i zdyscyplinowanym. Chętnie podejmuje zadania szkolne i uczestniczy w pracach na rzecz klasy. Potrafi reagować adekwatnie do sytuacji. Przestrzega normy społeczne w klasie. Posiada umiejętność pracy w zespole.

 

·        NN jest chłopcem nieśmiałym, ale coraz częściej nawiązuje pozytywne kontakty z rówieśnikami. Niepowodzenia szybko go zniechęcają. Coraz lepiej wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Wykazuje aktywność podczas zajęć. Stara się być koleżeński i uczynny.

 

·        NN jest chłopcem żywym, spontanicznym i bardzo uprzejmym. Stara się przestrzegać norm społecznych i pracować nad swoim zachowaniem. Angażuje się w pracę na rzecz klasy. Dość dobrze wywiązuje się z obowiązków szkolnych.

 

·        NN odpowiedzialnie wykonuje powierzone zadania. Jest zawsze przygotowany. Pracuje systematycznie. Bierze udział w życiu klasy i szkoły. Przestrzega normy społeczne. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Utrzymuje pozytywne kontakty z rówieśnikami. Rozwija własne zainteresowania. Chętnie pomaga innym.


·        NN to chłopiec miły, otwarty i szczery. Stara się odpowiedzialnie wykonywać powierzone zadania. Wykazuje życzliwość i uprzejmość w stosunku do innych. Bierze aktywny udział w życiu klasy. Łatwo nawiązuje kontakty rówieśnikami. Jest lubiany i koleżeński. Rozwija własne zainteresowania.
·       


Klasa 3

·        NN to dziewczynka miła, otwarta i uczynna. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Niesie pomoc w różnych sytuacjach. Chętnie się uczy i podejmuje zadania szkolne. Rozwija własne zainteresowania. Umie odnaleźć się w każdej sytuacji.

 

·        NN jest dziewczynka otwartą i życzliwą. Potrafi dokonywać samooceny swojego postępowania. Cieszy się z sukcesów kolegów i koleżanek. Chętnie pomaga słabszym. Bierze aktywny udział w życiu klasy. Stara się wywiązywać z zadań i obowiązków szkolnych.

 

·        NN jest dziewczynką miłą, grzeczną, spokojną. Nawiązuje pozytywne kontakty z rówieśnikami i nauczycielami. Przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w szkole i poza nią. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Stara się dobrze wywiązywać z zadań i obowiązków szkolnych. Rozwija własne zainteresowania.

 

·        NN to chłopiec samodzielny i otwarty. Stara się dotrzymywać obietnic i zobowiązań. Potrafi reagować adekwatnie do sytuacji i dokonywać samooceny. Ma poczucie sprawiedliwości. Chętnie się uczy, ale pracuje niesystematycznie. Ma dni wzorowej aktywności, ale popada też w skrajne zniechęcenie. Nawiązuje pozytywne kontakty z rówieśnikami.

 

·        NN to chłopiec nieśmiały. Nie zawsze wywiązuje się z powierzonych zadań. Do szkoły przychodzi punktualnie. Pracuje niesystematycznie. Ma dni dobrej aktywności, ale często popada w skrajne zniechęcenie. Potrafi być opiekuńczy. Rozwija własne zainteresowania.


·        NN to chłopiec życzliwy i uprzejmy. Stara się dotrzymywać obietnic i zobowiązań. Chętnie uczestniczy w pracach na rzecz klasy. Pracuje niesystematycznie. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Utrzymuje pozytywne kontakty z rówieśnikami.


ZAJĘCIA EDUKACYJNE


Klasa 1

NN umie opowiadać o wydarzeniach zawartych w tekstach literackich. Jej wypowiedzi są zwięzłe i komunikatywne. Dobrze recytuje wiersze.

Czyta poprawnie proste zdania, ale zwalnia tempo w trakcie odczytywania dłuższych wyrazów. Zwykle rozumie czytany tekst. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski.

 

Dba o prawidłowy kształt liter, potrafi je łączyć w wyrazie. Poprawnie odwzorowuje teksty drukowane i pisane. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi bardzo starannie.

 

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 10. Poprawnie rozwiązuje zadania tekstowe. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów. Wymienia w kolejności dni tygodnia i nazwy miesięcy. Posługuje się miarką centymetrową i przelicza pieniądze.

 

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt. Rozumie konieczność ochrony środowiska. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

 

Prace plastyczno – techniczne wykonuje bardzo starannie, estetycznie i pomysłowo. Rysunki są bogate w szczegóły i dobrze rozplanowane. Ładnie śpiewa poznane piosenki i uczestniczy w zajęciach muzyczno – ruchowych. Szybko przyswaja zasady gier i zabaw. Jest ambitna. Chętnie podejmuje zadania w grupie.

 

*********************************************************************

 

NN poprawnie opowiada sytuacje przedstawione w tekstach literackich i na ilustracjach. Jego wypowiedzi są krótkie i zwięzłe.

 

Czyta sylabami, dość płynnie i wyraziście, w dobrym tempie. Zwykle rozumie przeczytaną treść. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski.

 

Poprawnie odtwarza kształt liter i ich połączenia w wyrazie. Mieści się w liniaturze. Zwykle bezbłędnie odwzorowuje teksty drukowane i pisane. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania.

 

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 10. Układa i rozwiązuje proste zadania tekstowe. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów. Wymienia dni tygodnia. Posługuje się miarką centymetrową i pieniędzmi. Bardzo chętnie wykonuje zadania dodatkowe.

 

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt. Rozumie konieczność ochrony środowiska. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

 

Prace plastyczno – techniczne wykonuje starannie i estetycznie. Rysunki są bogate w szczegóły i dobrze rozplanowane. Chętnie śpiewa poznane piosenki. Zna swoje możliwości fizyczne. Ćwiczenia wykonuje starannie i prawidłowo. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

 

***********************************************************************

NN chętnie odpowiada na zadawane pytania. Jego wypowiedzi są krótkie, kilkuzdaniowe i dość komunikatywne.

 

Potrafi przegłoskować proste wyrazy i złożyć je w całość. Podejmuje próby czytania krótkich i prostych wyrazów. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski. Identyfikuje obraz poznanej litery z dźwiękiem wymawianej głoski.

 

Poprawnie odtwarza kształt poznanych liter. Przepisuje teksty drukowane, choć preferuje tekst pisany. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

 

Przelicza liczby w zakresie 10. Dość dobrze dodaje i odejmuje. Rozwiązuje zadania tekstowe z pomocą nauczyciela. Posługuje się miarką centymetrową. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów.

 

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt. Rozumie konieczność ochrony środowiska. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

 

Chętnie podejmuje działania plastyczno – techniczne. Prace są dość staranne i estetyczne, a rysunki bogate w szczegóły i dobrze rozplanowane. Chętnie śpiewa poznane piosenki. Podczas gier i zabaw ruchowych przestrzega ustalonych norm. Jest ambitny. Bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

 

*******************************************************************

 

Potrafi w kilku zdaniach wypowiedzieć się na konkretny temat. Umie opowiadać o wydarzeniach zawartych w tekstach literackich. Jego wypowiedzi są zwięzłe i komunikatywne. Pięknie recytuje.

 

Czyta już całymi zdaniami, poprawnie, w odpowiednim tempie i z właściwą intonacją. Rozumie przeczytaną treść. Samodzielnie wykonuje polecenia pisemne.

 

Dba o prawidłowy kształt liter i ich połączenia w wyrazie. Poprawnie przepisuje tekst pisany i drukowany. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi bardzo starannie. W dyktandach zdarzają mu się sporadyczne błędy.

 

Biegle dodaje i odejmuje w zakresie 100. Operuje też liczbami w wyższym zakresie. Rozumie istotę mnożenia i dzielenia. Bardzo chętnie rozwiązuje zadania tekstowe. Traktuje je jako świetną rozrywkę umysłową. Myśli logicznie. Stosuje zdobyte wiadomości matematyczne w praktyce. Przelicza pieniądze. Posługuje się miarką centymetrową. Porównuje liczebność zbiorów. Rozróżnia figury geometryczne.

 

Jest wspaniałym obserwatorem i przyjacielem przyrody. Zna swoje otoczenie i umie się w nim bezpiecznie poruszać.

 

Prace plastyczno – techniczne wykonuje starannie, estetycznie i pomysłowo. Dobrze rozmieszcza elementy na kartce. Nie zawsze zachowuje ład i porządek w miejscu pracy. Szybko zapamiętuje treść i melodię piosenek. Zwykle chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych. Jest sprawny fizycznie. Ćwiczenia wykonuje z dużym zapałem. Dba o bezpieczeństwo swoje kolegów.

 

*******************************************************************

 

Wypowiada się chętnie, najczęściej na swobodne tematy. Jego wypowiedzi są nieuporządkowane. Dość dobrze recytuje.

 

Czyta wolno głoskując. Nie stosuje znaków przestankowych ani pauz. Lepiej radzi sobie z tekstem wcześniej przygotowanym.

 

Poprawnie odtwarza kształt liter i ich połączenia w wyrazie. Mieści się w liniaturze, choć często myli linie. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania. Zwykle popełnia błędy. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

 

Dobrze dodaje i odejmuje w zakresie 20. Zadania tekstowe rozwiązuje z pomocą nauczyciela. Przelicza pieniądze. Posługuje się miarką centymetrową. Porównuje liczebność zbiorów. Rozróżnia figury geometryczne.

 

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Nie do końca rozumie konieczność ochrony środowiska. Interesuje się motoryzacją i techniką.

 

Chętnie wykonuje prace plastyczno – techniczne. Rysunki są schematyczne, nie zawsze estetyczne i staranne. Bierze udział w zajęciach muzyczno – ruchowych. Poprawnie odtwarza linie melodyczną i śpiewa poznane piosenki. Jest sprawny fizycznie. Precyzyjnie i celowo wykonuje ruchy i ćwiczenia. Lubi zajęcia sportowe. Nie zawsze dba bezpieczeństwo swoje i kolegów.

 

  


Klasa 2

 

NN wypowiada się chętnie na każdy temat. Potrafi prawidłowo konstruować zdania, ale czasem popełnia błędy gramatyczne. Rozróżnia poznane części mowy.

 

Czyta poprawnie z odpowiednią intonacją, w bardzo dobrym tempie. Dobrze rozumie sens cicho czytanego tekstu.

 

Pisze mało czytelnie i nieuważnie. Jednak podczas dyktand przestrzega poznanych zasad ortograficznych. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi coraz bardziej starannie.

 

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100. Dobrze opanował tabliczkę mnożenia w zakresie 50. Myśli logicznie. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe. Poprawnie rozwiązuje równania. Biegle posługuje się pieniędzmi, zegarem, kalendarzem i miarką centymetrową. Zna znaki rzymskie.

 

Potrafi nazwać wiele gatunków roślin, rozróżnia ich części. Doskonale czyta mapę. Posiada ogromną wiedzę geograficzną. Rozróżnia kierunki geograficzne. Interesuje się motoryzacją i techniką.

 

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Poszukuje oryginalnych rozwiązań, ale prace nie zawsze są estetyczne i staranne. Zna i lubi śpiewać poznane piosenki.

 

Najchętniej się wspina i improwizuje ruch do sytuacji. Odpowiednio reaguje na swoje zmęczenie. Interesujące go ćwiczenia wykonuje poprawnie. Często podejmuje zadania ponad jego możliwości. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

**********************************************************************

NN wypowiada się chętnie i logicznie na każdy temat. Potrafi prawidłowo konstruować dłuższą wypowiedź i uzasadnić swoją opinię. Posiada bogaty zasób słownictwa. Dobrze opanował wiadomości z gramatyki i stosuje je podczas ćwiczeń.

 

Czyta poprawnie, z odpowiednią intonacją, w bardzo dobrym tempie. Dobrze rozumie sens cicho czytanego tekstu.

 

Potrafi samodzielnie ułożyć i napisać kilka zdań na podany temat. Pismo jest kształtne, ale litery w wyrazach zbyt szerokie. Z pamięci i ze słuchu pisze raczej poprawnie. Zna poznane zasady i reguły ortograficzne, choć czasem zapomina o ich stosowaniu. Jednak podczas dyktand błędów nie ma prawie wcale. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

 

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100. Dobrze opanował tabliczkę mnożenia w zakresie 50. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe. Traktuje je jako świetną rozrywkę umysłową. Myśli logicznie. Poprawnie rozwiązuje równania. Biegle posługuje się pieniędzmi, zegarem, kalendarzem i miarką centymetrową. Zna znaki rzymskie.

 

Nazywa wiele gatunków roślin i rozróżnia ich części. Doskonale czyta mapę. Zna i wyjaśnia zasady prawidłowego odżywiania się. Rozumie zjawiska zachodzące w przyrodzie. Rozróżnia kierunku geograficzne. Interesuje się motoryzacją i techniką. Wykazuje rozległą wiedzę o otaczającym środowisku.

 

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Poszukuje oryginalnych rozwiązań, choć prace nie zawsze są estetyczne i staranne. Zna i ładnie śpiewa poznane piosenki.

 

Starannie i prawidłowo wykonuje ćwiczenia Potrafi stopniować wysiłek i umiejętnie wykorzystywać swoje cechy przywódcze w grupie. Zna zasady higieny i bezpieczeństwa. Improwizuje muzykę ruchem. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

 

***********************************************************************

NN coraz chętniej bierze udział w swobodnych rozmowach. Zapytany odpowiada pojedynczymi zdaniami. Rozróżnia poznane części mowy.

 

Zrobił duże postępy w czytaniu. Nadal czyta wolno, ale już całymi wyrazami. Rozumie przeczytany głośno tekst. 

 

Pisze kształtnie, estetycznie, ale dość szeroko. Czasem myli linie. Pisanie z pamięci i ze słuchu sprawia mu coraz mniej trudności. Stara się pamiętać o poznanych zasadach ortograficznych podczas pisania dyktand. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie. Pracuje w nich już samodzielnie.

 

Liczy w zakresie 100 w oparciu o konkrety. Rozumie istotę mnożenia i dzielenia. Opanowuje tabliczkę mnożenia w zakresie 30. Rozwiązuje zadania tekstowe z pomocą nauczyciela. Dość dobrze radzi sobie z rozwiązywaniem równań. Zna podstawowe znaki rzymskie.

 

Nazywa wiele gatunków roślin, rozróżnia ich części. Jest wspaniałym obserwatorem i przyjacielem przyrody. Potrafi zachwycać się jej pięknem. Posiada ogólną wiedzę o najbliższym środowisku.

 

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Wytrwale dąży do uzyskania starannego i oryginalnego wykonania prac. Z całą klasą potrafi zaśpiewać poznane piosenki. Uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych.

 

Podczas zajęć ruchowych chętniej podejmuje zadania indywidualne. Przyjmuje podstawowe pozycje gimnastyczne. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych.                        ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin