mala_wiewioreczka.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO Z DZIEĆMI

6-LETNIMI

Z CYKLU: „Mamo, tato, zobacz co potrafię”

 

Opracowała: Elżbieta Katarzyńska

 

Temat:  „Miała  wiewióreczka  spiżarni  sześć” – sytuacja  edukacyjna

 

 

 

Cele:

 

·           Dziecko zna cyfry od 1 do 6

·           Potrafi liczyć liczebnikami głównymi i porządkowymi

·           wykonuje działania matematyczne z zastosowaniem dodawania i odejmowania w zakresie 6

·           Potrafi czytać wyrazy i zdania

·           Potrafi wyodrębnić wyrazy w zdaniu, sylaby w wyrazie

·           Potrafi ułożyć z rozsypani literowej i wyrazowej zdanie

·           Słucha i rozumie treść wiersza Cz. Janczarskiego „Miała wiewióreczka”

·           Porównuje liczebność zbiorów przez łączenie w pary oraz ocenia z użyciem określeń: więcej, mniej, tyle samo,

 

 

Formy pracy:

- z całą grupą;

- indywidualna;

 

 

Metody pracy:

- podające –  wiersz, instruktaż;

- problemowe – rozmowa w oparciu o wiersz, zadań otwartych,

- aktywizujące – zabawa ruchowa,

- praktyczne – zadań otwartych, zadań zamkniętych , działania  dzieci.

 

Środki dydaktyczne: zagadki, pojemnik z orzechem włoskim, laskowym i piłeczką pingpongową, chusta, kartoniki z liczbami i znakami „+”, „- „, tablica, liczmany, napisy, litery samoprzylepne, obrazek z układem kostkowym,

 

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.     Utrwalenie charakterystycznych cech jesieni

Zagadka

Co to za pani, w złocie, w czerwieni,

Sady maluje, lasy przemieni?(jesień)

- rozmowa na temat –Co zmieniło się w przyrodzie od czasu, kiedy przyszliśmy do przedszkola do teraz?

     2.”Co to jest” – zabawa dydaktyczna doskonaląca zmysł dotyku

Chętne dziecko –z  zawiązanymi oczami- za pomocą dotyku rozpoznaje przedmioty: należy opisać ich wygląd i podać nazwę. Pozostałe dzieci sprawdzają poprawność wypowiedzi.

 

3.     Rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego

 

Omówienie zwyczajów przegotowania do zimy wiewiórek, używanie określeń: spiżarnia, dziupla, przysmaki,…

 

4.     „Policz wyrazy”- zabawa gramatyczna

Na tablicy N. zawiesza napis- RUDA WIEWIÓRKA ROBI ZAPASY NA ZIMĘ.

Każde z dzieci ma za zadanie zaznaczyć ilość wyrazów w zdaniu i sylab

w poszczególnych wyrazach.

 

5.     „Dołóż tyle, żeby było…”- zabawa matematyczna

Nauczycielka umieszcza na tablicy 3 paski, które przedstawiają półki w spiżarni.       

·         Umieszcza na pierwszej 3 sylwety orzechów, a dzieci maja za zadanie uzupełnić zbiór do 6 elementów.

           - dzieci mają do dyspozycji liczmany, na których tworzą swoje zbiory.

·         Na drugiej półce N. układa 2 sylwety żołędzi, dzieci dopełniają zbiór do 6,

·         Na trzeciej półce znajduje się 8 sylwet szyszek,  dzieci tworzą zbiór

      6- elementowy

·         Każde działanie dzieci zapisują za pomocą znaków matematycznych,

·         Zabawy typu: Ile razy trzeba klasnąć ,żeby było 6?-N. pokazuje liczbę w układzie kostkowym. Kiedy dzieci udzielą odpowiedzi wspólnie wykonują zadanie mówiąc między klaśnięciami słowo orzech ,np.: pierwsze klasnięcie- orzech- drugie klaśnięcie- orzech

Ile zrobić kroków do tyłu, aby było 6? N. pokazuje cyfrę większą od 6.

     

 

6.     „Jestem cyferką”- zabawa orientacyjno- porządkowa

Dzieci poruszają się pomiędzy rozłożonymi kartonikami z cyframi:1,2,3,4,5,6- przy  muzyce. Na przerwę zatrzymują się przed najbliższa cyfrą: wybiórczo pytamy: Jaką jesteś cyfrą? Następnie prosimy dzieci , aby utworzyły zespoły zgodnie z cyfrą, przy której stoją: jedynki, dwójki, trójki, itd. Zabawę przeprowadzamy kilka razy, aby dzieci mogły być różnymi cyframi i tworzyć zmienne zespoły.

 

7.     „Pomóż wiewiórce policzyć przysmaki”- praca indywidualna

Dzieci na kartach pracy tworzą zbiory, oznaczają ich liczebność cyfrą lub za pomocą symbolu: kropki, kreski.

    

8.     „ Minki”- ewaluacja zajęcia

Dzieci składają kartkę na pół, jeśli są zadowolone ze swojej pracy za zajęciu przyklejają „uśmiech” na oznaczonej lewej części, jeśli stwierdzą, że miały problemy-„smutną buzię” umieszczają na prawej części.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin