ed.mat2.pdf
(
18 KB
)
Pobierz
Microsoft Word - Scenariusz zajêcia z obszaru edukacji matematycznej.doc
Scenariusz zaj
ę
cia z obszaru edukacji matematycznej
dla dzieci czteroletnich
Temat: „Wesołe bałwanki” – utrwalanie przeliczania w zakresie czterech podczas zabaw
i
ć
wicze
ń
.
Cele ogólne:
-
utrwalanie umiej
ę
tno
ś
ci poprawnego przeliczania w zakresie czterech
Cele operacyjne-dziecko:
o
potrafi uwa
ż
nie wysłucha
ć
wiersza;
liczebnikami głównymi w zakresie czterech;
o
umie okre
ś
li
ć
liczb
ę
elementów zbioru;
o
porównuje liczebno
ć
ść
zbiorów;
o
zna podstawowe kolory;
o
prawidłowo reaguje na sygnały umowne;
Forma pracy:
o
zbiorowa,
o
indywidualna,
Metody:
o
podaj
ą
ce (przyswajanie),
o
problemowe: (odkrywanie),
o
praktyczne ( działanie),
o
aktywizuj
ą
ce ( prze
ż
ywanie)
o
potrafi przelicza
Przebieg zaj
ę
cia:
1.
Powitanie.
2.
„Wesołe bałwanki”- słuchanie wiersza ( napisany przez nauczyciela)
sobie cztery wesołe bałwanki
Pierwszy- w czarnym kapeluszu
Drugi- w czerwonym kapeluszu naci
ś
ni
ę
tym na uszy
Obok jeszcze dwa niedu
ż
e
Stoj
ą
w małej kału
ż
y
ółtym kapeluszu
Kapie z nosa-marchewki woda
Drugi w zielonym kapeluszu
Nos stracił- ot, szkoda
ż
3.
Rozmowa na temat tre
ci wiersza,
przeliczanie sylwet bałwanków,
próby posługiwania si
ę
liczebnikami porz
ą
dkowymi,
wybranie z koszyka kartonika z liczb
ą
kółek odpowiadaj
ą
cych ilo
ś
ci
bałwanków wyst
ę
puj
ą
cych w wierszu i umieszczenie pod sylwetami
bałwanków.
4.
„Stoi bałwan stoi”- zabawa ruchowa,
wykonywanie innych polece
ń
nauczycielki, policz bałwanki przedstawione na
obrazkach: 4 podskoki, 3 kla
ś
ni
ę
cia, 2 ustawianie si
ę
w pary, 1 obrót.
5.
Praca indywidualna przy stolikach.
policz bałwanki- narysuj tyle kółek ile jest bałwanków,
policz kapelusze i powiedz czym si
ę
ró
ż
ni
ą
,
porównywanie liczebno
ś
ci zbiorów,
poł
ą
cz bałwanki z odpowiednimi dla nich kapeluszami.
6.
Ewaluacja z wykorzystaniem piłki, udzielanie odpowiedzi na pytania
nauczycielki
Czy podobały ci si
ę
takie zabawy z liczeniem?
Co podobało ci si
ę
najbardziej podczas dzisiejszych zabaw?
Co było dla ciebie trudne?
Co było dla ciebie najłatwiejsze?
Na boisku obok bramki
Stoj
ą
Jednemu w
ś
Plik z chomika:
agulla1030
Inne pliki z tego folderu:
kons dla 4-lat.doc
(39 KB)
ed.mat2.pdf
(18 KB)
4382.doc
(77 KB)
Inne foldery tego chomika:
3-latek
5-latek
6-latek
matematyka
przedstawienia
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin