RECEPTY NA KOSMETYKI.doc

(404 KB) Pobierz

RECEPTY NA KOSMETYKI

KREMY OGÓLNEGO STOSOWANIA

 

Krem Simon

Składniki:

10 g bezwodnej lanoliny (jedna czubata łyżeczka do kawy)

5 g białego wosku

5 g masła kakaowego

40 g olejku ze słodkich migdałów

40 g wody różanej

Wyrób: Pierwsze trzy składniki należy rozpuścić na parze aż do komplet­nego stopienia się. Dodać olejek migdałowy i podgrzać mieszaninę do 60°C.

W międzyczasie podgrzać wodę różaną w żaroodpornej porcelanowej miseczce również do temperatury 60°C. Zdjąć z ognia. Stale mieszając ręczną trzepaczką, wlać wodę różaną do stopionego tłuszczu. Mieszać ręcznym mikserem ustawio­nym na najmniejsze obroty, aż krem ostygnie. Zlać do pojemniczków. Prze­chowywać w temperaturze od 10 do 15°C.

Działanie: Krem Simon jest delikatnym, dobrze rozsmarowującym się kremem do pielęgnacji każdej cery. Jest tolerowany przez dzieci równie dobrze jak przez dorosłych, w związku z tym nadaje się na krem uniwersalny dla całej rodziny.

 

Krem Hamamelis

Składniki:

5 g wosku pszczelego

7 g masła kakaowego

5 g bezwodnej lanoliny (1/2 łyżeczki do kawy)

45 g słodkiego olejku migdałowego

30 g wody hamamelisowej

3 krople olejku lawendowego

Wyrób: Pierwsze trzy składniki rozpuścić na parze, dodać olejek migda­łowy i podgrzać mieszaninę do 60°C. Wodę hamamelisową w żaroodpornym naczyniu również podgrzać do 60°C. Zdjąć z ognia i dodać do rozpuszczo­nej masy tłuszczowej. Mieszać ręcznym mikserem ustawionym na minimalne obroty aż do kompletnego wystudzenia. Tuż przed kompletnym wyziębieniem dodać olejek lawendowy i starannie zamieszać. Wystudzony krem przełożyć w pojemniczki.

Działanie: Powstanie miękki, gładki krem, dający się łatwo nano­sić i rozprowadzać. Działa bardzo oczyszczająco i jednocześnie hamuje wszel­kie podrażnienia naskórka. Można go używać równie dobrze na dzień, jak i na noc.

 

KREMY DO CERY SUCHEJ

Śmietanka jojobowa

Składniki:

30 g olejku z jojoby

10 g bezwodnej lanoliny (jedna czubata łyżeczka do kawy)

3 g masła kakaowego

3 g wosku pszczelego

40 g wody pomarańczowej

3 krople olejku pomarańczowego

Wyrób: Lanolinę, wosk pszczeli i masło kakaowe rozpuścić na wrzątku. Dodać olejek z jojoby i podgrzać mieszaninę do 60°C. W międzyczasie podgrzać

w żaroodpornym naczyniu wodę pomarańczową również do 60°C. Zdjąć ją z ognia i mikserem wmieszać ją do stopionej masy tłuszczowej. Mieszać na minimalnych obrotach aż do wystudzenia. Uperfumować olejkiem pomarań­czowym, mieszając zimny już krem. Przełożyć do pojemniczków.

Działanie: Jest to delikatny krem o wyraźnie leczniczym charakterze, szczególnie godny polecenia przy cerze suchej. Nanoszony cienką warstwą, znakomicie nadaje się zarówno na dzień, jak i na noc. Zmiękcza i wygładza skórę, regularnie stosowany doprowadza do widocznej poprawy obrazu skóry.

 

Krem Awokado

Składniki:

5 g wosku pszczelego

3 g masła kakaowego

10 g lanoliny (jedna czubata łyżeczka do kawy)

35 g olejku z awokado

40 g wody destylowanej

2 krople olejku różanego lub olejku z geranium

Wyrób: Pierwsze trzy składniki rozpuścić na wrzątku, potem dodać ole­jek z awokado. W międzyczasie podgrzać w garnczku wodę destylowaną. Zarówno masa tłuszczowa, jak i woda destylowana powinny osiągnąć tem­peraturę 60°C. Zdjąć z ognia i ręcznym mikserem wmieszać wodę w masę tłuszczową. Mieszać na najmniejszych obrotach. Zanim krem ostygnie, uper­fumować, starannie mieszając olejek, by dobrze się rozprowadził. Rozlać w pojemniczki.

Działanie: Olejek z awokado można określić jako olejek roślinny o szczególnych własnościach. Składa się głównie z glicerydów, kwasów tłusz­czowych, dodatkowo zawiera fitosterynę oraz witaminy A i E. W kosmetyce jest stosowany ze znakomitymi efektami dla cery suchej i łuszczącej się.

Krem awokado jest cudownie działającym kremem stosowanym zarówno na dzień, jak i na noc, przy cerze suchej, zniszczonej i zmęczonej. Bogaty w witaminy olejek z awokado szybko łączy się z naturalną wydzieliną skóry. Krem dostarcza skórze wystarczającej ilości wilgoci, nie rozregulowując przy tym naturalnej gospodarki wodnej skóry. Można go polecić jako idealny krem pielęgnacyjny dla cery suchej.

 

Pszennozarodkowy krem na noc

Składniki:

5 g białego wosku

5 g masła kakaowego

10 g lanoliny (1 czubata łyżeczka do kawy)

2 g alkoholu lanolinowego

40 g olejku z zarodków pszennych

40 g wody różanej

2 krople olejku różanego

Wyrób: Posiekać wosk i stopić na wrzątku razem z masłem kakaowym, lanoliną i alkoholem lanolinowym. Dodać olejek z zarodków pszennych i podgrzać mieszaninę do 60°C. W międzyczasie podgrzać w żaroodpornym naczyniu wodę różaną również do temperatury 60°C. Wmieszać wodę różaną do masy tłuszczowej ręcznym mikserem na najmniejszych obrotach. Uperfumować, zanim krem ostygnie. Przełożyć do pojemniczków.

Działanie: Bogaty w witaminy krem z zarodków pszennych jest dobro­dziejstwem dla cery suchej i szorstkiej. Szczególnie obficie zawarta w nim witamina E działa tonizująco i wzmagając ukrwienie, poprawia ogólny stan skóry, pod warunkiem regularnego stosowania. Ponieważ krem jest stosunkowo tłusty, nadaje się głównie na noc. Można go również używać jako krem na dzień, zwłaszcza zimą, jeśli nałożymy cieniutką warstewkę.

 

Krem z melisy

Składniki:

3  g pszczelego wosku 3 g masła kakaowego

3 g alkoholu lanolinowego

5 g bezwodnej lanoliny (1/2 łyżeczki do kawy)

10 g olejku z jojoby

10 g słodkiego olejku migdałowego

10 g olejku z zarodków pszennych

40 g wody różanej

4 krople olejku z melisy

Wyrób: Cztery pierwsze składniki należy rozpuścić na wrzątku. Gdy tylko powstanie klarowny płyn, dodać trzy następne składniki i podgrzać mieszaninę do 60°C. W międzyczasie podgrzać w żaroodpornym naczyniu wodę różaną również do 60°C i mikserem nastawionym na najmniejsze obroty wmieszać do stopionej masy tłuszczowej. Uperfumować olejkiem z meli­sy, gdy tylko temperatura spadnie mniej więcej do temperatury ciała. Mieszać dalej aż do kompletnego wystudzenia. Po wystudzeniu przełożyć do pojem­niczków.

Działanie: Od wieków znane jest ożywcze i odświeżające działanie naturalnego olejku z melisy. Krem z melisy służy przede wszystkim do stosowania na cerę wiotką i zmęczoną. Zawiera cenne tłuszcze i olejki w łatwo przyswajalnej zemulgowanej formie, dostarczając skórze koniecznej wilgoci w najprzyjemniejszy sposób. Olejek z zarodków pszennych zawiera esencjonalne kwasy tłuszczowe oraz witaminy sprawiające, że cera staje się gładka i delikatna. Olejek z jojoby również należy do naturalnych olejków działających wygładzająco i zarazem ochronnie. Krem melisowy nadaje się do stosowania zarówno na noc, jak i na dzień.

 

KREMY DO CERY TŁUSTEJ I ZANIECZYSZCZONEJ

Śmietanka kamforowa

Składniki:

5 g białego wosku

20 g olejku ze słodkich migdałów

3 g alkoholu lanolinowego

1 g kamfory (kilka ziarenek)

20 g wody destylowanej

Wyrób: Najpierw stopić biały wosk na wrzątku, potem dodać alkohol lanolinowy, olejek migdałowy i kamforę. Podgrzać do 60°C. Doprowadzić wodę destylowaną do takiej samej temperatury. Przy pomocy ręcznego miksera wmieszać wodę do stopionej mieszanki, mieszając aż do wystudzenia, po czym przełożyć do pojemnika.

Działanie: Ten krem o konsystencji gęstej śmietany nadaje się szczególnie do codziennej pielęgnacji cery tłustej i zanieczyszczonej. Dodatek kamfory działa przede wszystkim jako czynnik stymulujący ukrwienie, przeciwdziałając jedno­cześnie zapaleniom. Nakładamy go cienką warstwą, usuwając nadmiar chustecz­ką kosmetyczną. Wkrótce nastąpi zdecydowana poprawa ogólnego stanu skóry, a zanieczyszczenia zaczną pomału zanikać.

 

Krem tymiankowy

Składniki:

5 g wosku pszczelego

3  g masła kakaowego

10 g bezwodnej lanoliny (1 czubata łyżeczka do kawy) 25 g słodkiego olejku migdałowego 15 g olejku z pestek winogron 30 g wody hamamelisowej

4 krople olejku tymiankowego

Wyrób: Pierwsze trzy składniki rozpuścić na wrzątku. Po rozpuszczeniu dodać olejek migdałowy i olejek z pestek winogron, po czym podgrzać wszystko do 60°C. W międzyczasie podgrzać wodę hamamelisową również do 60°C. Dodać wodę do stopionej masy tłuszczowej i mieszać mikserem do ostudzenia. Gdy krem osiągnie temperaturę ciała, dodać olejek tymiankowy. Mieszać do kompletnego wystudzenia, po czym przełożyć do pojemniczka.

Działanie: Jest to wspaniały krem, pachnący odświeżająco tymiankiem, znanym ze swych antyseptycznych i leczniczych właściwości. Olejek tymian­kowy, pozyskiwany z kwitnących ziół, należy do tych eterycznych olejków, które swe lecznicze działanie najlepiej potwierdzają na cerze tłustej i zanieczyszczonej. Należy jednak również do tych olejków, które nie każda skóra znosi w równym stopniu dobrze. W przypadku pojawienia się objawów alergicznych — zaczer­wienień czy wysypek   —  należy po prostu zarzucić stosowanie go. Krem

tymiankowy nadaje się dobrze na dzień, jak i na noc. Przeczyszcza pory, uspokaja łatwo podrażniającą się skórę i pomaga w uzyskaniu ładnej, czystej cery.

 

Balsam do ciała

Składniki:

15 g maści cynkowej

5 g lanoliny (1/2 łyżeczki do kawy)

10 g olejku z zarodków pszennych

10 g olejku z pestek winogron

20 g wody hamamelisowej

Wyrób: Maść cynkową, którą gotową kupujemy w aptece, należy razem z lanoliną rozpuścić na wrzątku, po czym dodać olejek z zarodków pszennych oraz olejek z pestek winogron. Mieszaninę podgrzać do 60°C. W międzyczasie podgrzać wodę hamamelisową w żaroodpornym naczyńku również do tem­peratury 60°C. Mikserem wmieszać wodę do stopionej masy tłuszczowej, mieszać aż do wystudzenia. Przełożyć do pojemniczka.

Działanie: Zawarty w maści cynkowej tlenek cynku działa przeciwzapalnie, również dalsze składniki tego delikatnego kremu, jak woda hamamelisową czy bogate w witaminy olejki z zarodków pszennych i pestek winogron należą do najlepszych naturalnych środków pielęgnacyjnych dla cery tłustej i trądzikowa-tej. Ten balsam do ciała można używać jako kremu na dzień i na noc.

 

Miętowy krem do ciała

Składniki:

5 g masła kakaowego

4 g wosku pszczelego

10 g bezwodnej lanoliny (1 czubata łyżeczka do kawy)

10 g olejku z zarodków pszennych

10 g olejku z pestek winogronowych

20 g olejku z awokado

40 g wody hamamelisowej

3 krople olejku miętowego

Wyrób: Pierwsze trzy składniki rozpuścić na wrzątku. Gdy stopione tłuszcze już się wyklarują, wlać olejki (prócz miętowego) i podgrzać całość do 60°C. W międzyczasie podgrzać wodę hamamelisową do takiej samej tem­peratury i wmiksować ją w masę tłuszczową mikserem nastawionym na minimalne obroty. Gdy tylko krem przestygnie do temperatury ciała, należy wkropić olejek miętowy. Ponieważ jest on bardzo intensywny, zarówno w zapa­chu, jak i w działaniu, ostrożność przemawia za tym, by wkrapiać go pipetką lub kroplomierzem. Po wkropieniu olejku mieszać aż do wystudzenia, po czym przełożyć do pojemniczka.

Działanie: W związku z zawartością cennych olejków roślinnych skom­ponowanych z leczniczym działaniem olejku miętowego, ten łatwo rozsmarowujący się, łagodnie pachnący miętą krem jest istnym dobrodziejstwem dla źle ukrwionej, trądzikowatej skóry o powiększonych porach. Po starannym oczysz­czeniu twarzy i dodatkowym przemyciu jej wodą do twarzy lub tonikiem, należy nałożyć cieniutką warstewkę kremu, po czym odczekawszy chwilkę, by skóra mogła go wchłonąć, należy pozostałe tłuste ślady usunąć chusteczką kosmetycz­ną. W ten sposób możemy tego kremu używać uniwersalnie na dzień i na noc.

 

KREMY SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA

Fond de Teint

Składniki:

3 g alkoholu lanolinowego

5 g lanoliny (1/2 łyżeczki do kawy)

10 g słodkiego olejku migdałowego

20 g wody destylowanej lub wody różanej

1 g talku

1  g tlenku tytanowego

1-3 g bolus rubra (glinki czerwonej) w zależności od upodobania

Wyrób: Dwa pierwsze składniki rozpuścić na wrzątku, dodać olejek migdałowy i mieszaninę podgrzać do 60°C. Talk, tlenek tytanu i czerwoną glinkę zmieszać razem i przesiać przez najdrobniejsze sito. Podgrzać wodę destylowaną do temperatury 60°C, dodać do stopionej masy tłuszczowej, króciutko zamieszać mikserem, po czym dosypać zmieszane i przesiane składniki sypkie. Mieszać aż do całkowitego wystudzenia.

D z i a ł a n i e: Na początku mieszania Fond de Teint sprawia wrażenie dosyć ciemnego. W miarę stygnięcia jego kolor rozjaśnia się, a nałożony na skórę ma średnią tonację. Warto za pierwszym razem użyć 2 g bolus rubra, wytwarzając Fond de Teint najbardziej neutralny, wtedy widząc jaki ma kolor, można eksperymentować w dalszej twórczości.

Fond de Teint kryje dobrze i warto go używać z uwagi na jego pielęgnacyjne właściwości. Najlepiej nakładać go puszkiem lub specjalną gąbką, wtedy można go jednolicie rozłożyć na twarz, szyję i dekolt.

 

Tonizujący krem na dzień

Składniki:

5 g wosku pszczelego

5 g masła kakaowego

10 g lanoliny (1 czubata łyżeczka do kawy)

30 g olejku awokado

40 g wody różanej

3 g tonizującego pudru

2 g bolus rubra (czerwonej glinki)

Wyrób: Pierwsze trzy składniki rozpuścić nad wrzątkiem, po czym dodać do nich olejek z awokado. Mieszankę doprowadzić do temperatury 60°C. W mię­dzyczasie podgrzać wodę różaną również do temperatury 60°C. Sypki, tonizujący puder wymieszać z czerwoną glinką i przesiać przez najcieńsze sitko. Wodę różaną wmiksować mikserem w masę tłuszczową, krótko wymieszać, po czym dodać składniki sypkie i mieszać aż do wystudzenia. Wybierając kolor pudru można w sumie zdecydować się na każdy sypki tonizujący puder. Pudrowe składniki są zwykle włączone w skład każdego tonizującego kremu dziennego, z uwagi na dobre właściwości kryjące. Jednak sam tonizujący puder nie wystarcza, by krem był wystarczająco kryjący. Czerwona glinka, którą otrzymu­jemy w aptece pod nazwą bolus rubra dodaje kremowi na dzień więcej koloru i przyczepności. Z uwagi na jego czynniki pielęgnacyjne, tonizujący krem na dzień może być równie dobrze przydatny jako krem pielęgnacyjny oraz krem ochronny.

 

Krem sportowy

Składniki:

5 g lanoliny (1/2 łyżeczki do kawy)

30 g wazeliny

1 łyżka stołowa olejku z awokado

40 g wody destylowanej

3 krople olejku lawendowego (w razie potrzeby)

Wyrób: Pierwsze dwa składniki stopić nad wrzątkiem, następnie dodać olejek z awokado i całość podgrzać do 60°C. Podgrzać w międzyczasie wodę destylowaną do takiej samej temperatury i zmieszać ją ze stopionymi tłuszczami miskerem. W razie potrzeby można krem uperfumować olejkiem lawendowym, wtedy gdy osiągnie temperaturę ciała.

Działanie: Ten gładki krem nadaje się doskonale do ochorny przed wiatrem i niepogodą, powinno się go nanosić cieniutką warstewką na partie ciała najbardziej narażone na wpływy atmosferyczne. Można go stosować również jako krem do rąk z uwagi na dużą odporność na wodę.

 

Krem narciarski

Składniki:

10 g maści cynkowej

5 g lanoliny (1/2 łyżeczki do kawy)

30 g wazeliny

1  łyżka stołowa oleju sezamowego

2 g bolus rubra (czerwonej glinki) 40 g wody destylowanej

Wyrób: Trzy pierwsze składniki należy stopić na wrzątku, potem dodać olej sezamowy i całość podgrzać do temperatury 60°C. W osobnym naczyńku podgrzać do takiej samej temperatury wodę destylowaną. Mikserem wmieszać

wodę do masy tłuszczowej, ciągle mieszając dodać czerwonej glinki. Mieszać, aż krem ostygnie. Po ostygnięciu przełożyć do pojemniczka.

Działanie: Ponieważ chemiczne czynniki chroniące przed nadmiarem światła popadły w niełaskę, niektórzy narciarze życzą sobie powrócić do starych, wypróbowanych kremów wazelinowych, jako ochrony przy sporcie narciarskim. Kiedyś dodawano do kremów wazelinowych maść cynkową, chroniącą przed górskim słońcem, może niektórzy narciarze przypominają sobie jeszcze widok bielutkich ust na stokach. Jeśli zrezygnujemy z zafarbowania naszego kremu czerwoną glinką, to właśnie taki krem otrzymamy. Uważam jednak, że lekko tonizujący krem jest o wiele przyjemniejszy. Nakłada się go stosunkowo grubo, tworząc znakomitą ochronę dla rąk i twarzy przed wiatrem, deszczem, słońcem

1 zimnem.

 

Maść gojąca

Składniki:

5 g lanoliny (1/2 łyżeczki do kawy)

5 g wosku pszczelego

3 g kamfory

20 g oliwki z oliwek

10 g tranu

20 g wody destylowanej

Wyrób: Stopić wosk pszczeli i kamforę na wrzątku, dodać tran i oliwę, po czym całość podgrzać do temperatury 60°C. W osobnym garnczku podgrzać wodę destylowaną również do temperatury 60°C. Mikserem wmieszać wodę do stopionej masy tłuszczowej. Miksować, aż maść wystygnie, po czym przełożyć do pojemniczka i przechowywać w cieple.

Działanie: Maść ta dobrze nadaje się do leczenia małych ranek, zapaleń, zaognień, spękanej skóry. Działa równie dobrze na ukąszenia owadów i lekkie oparzenia. Młodzi ludzie mogą używać jej miejscowo przy zanieczyszczonej lub skłonnej do zapaleń skórze.

 

ŚRODKI CZYSZCZĄCE SKÓRĘ

Krem czyszczący

Składniki:

10 g masła kakaowego

2 g Tween 80 (1/2 łyżeczki do kawy) 2 g alkoholu lanolinowego

30 g olejku wazelinowego 20 g wody destylowanej

Wyrób: Najpierw rozpuścić masło kakaowe na wrzątku, po czym dodać następne trzy składniki i mieszaninę podgrzać do temperatury 60°C. Do takiej

samej temperatury doprowadzić wodę destylowaną. Elektrycznym mikserem wmieszać wodę do stopionej masy tłuszczowej. Mieszać na najmniejszych obrotach aż do wystudzenia. Przełożyć do pojemniczka na krem.

Stosowanie i działanie: Przyjemnie pachnący masłem kakaowym krem rozsmarowujemy koniuszkami palców na twarzy i szyi. Poprzez kontakt z ciepłą skórą krem rozpuszcza się i można go potem łatwo zebrać papierową chusteczką. Później skórę należy dokładnie wymyć ciepłą wodą i zakończyć toaletę, przemywając ją odświeżającą wodą do twarzy.

 

Mleczko czyszczące

Składniki:

10 g lanoliny

3 g alkoholu lanolinowego

30 g olejku wazelinowego

5 g Tween 80 (1 łyżeczka do kawy)

60 g wody pomarańczowej

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin