Scenariusz zajęć
Temat: ”Tajemnice śniegowej gwiazdki”.
Cel: dziecko pozna pojęci symetrii,
policzy ramiona gwiazdki śniegowej.
Miejsce realizacji i wiek dzieci: sala przedszkolna, grupa łączona dzieci 4 – i 6 – letnich.
Prowadząca zajęcia: Jadwiga Wąsowska.
Pomoce dydaktyczne:
· lupy, lusterka,
· śnieg, gazety, wata, klocki, słomki, papierowe serwetki,
· ilustracje z symetrycznymi przedmiotami,
· poduszki.
Literatura:
S.Elbanowska„Jak zadziwić przedszkolaka tym,co świeci, pływa,lata”,
I. Dudzińska „Sto pomysłów zabaw i zajęć z Domowego Przedszkola”
N. Ardley „Encyklopedia juniora”.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie:
„...Lecą leciutkie płatki,
aby otulić ziemię,
gdzie zioła śpią i kwiaty,
i przyszłe zboże drzemie...”
Omówienie utworu:
· Jaka pora roku opisana jest w utworze?
· Co spadało na ziemią i w jakim celu?
· Co robią rośliny podczas zimy?
2. „Gwiazdeczka” – medytacja, opowiadanie nauczycielki o samotnej gwiazdce śniegu, która znajduje wielu przyjaciół; dzieci leżą na poduszkach
3. Obserwacja ukierunkowana gwiazdki śniegowej z użyciem lupy:
· kształt, niepowtarzalność wzorów;
· symetria,
· ilość ramion,
· postawienie pytań:
- z czego powstaje śnieg?
- czy śnieg jest czysty? – ustalenie odpowiedzi po rozpuszczeniu śniegu.
4. „Wiatr i śnieżynki” – zabawy ruchowe:
· taniec śnieżynek,
· pada śnieg,
· lepimy kule śniegu, lepimy bałwanka,
· wykonanie kul z gazety, rzucanie do celu.
5. „Puszki okruszki” – ćwiczenia oddechowe:
· dmuchanie na watę przez słomkę w uliczce z klocków.
6. „Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki” – zabawa ruchowa:
· układnie gwiazdek z własnego ciała przez dzieci – pojedynczo,
w parach,
trojkach,
szóstkach.
7. Rysujemy gwiazdki:
· w powietrzu, palcem na dywanie, na wodzie, na plecach kolegi,
· na tablicy (kredą, flamastrem).
8. „Moja gwiazdka” – symetryczna wycinanka ze złożonej odpowiednio serwetki.
9. „Symetria wokół nas” – prezentacja przez nauczycielkę ilustracji z przedmiotami symetrycznymi, zachęcenie dzieci do poszukiwania symetrii na własnym ciele (załącznik).
10. Symetryczne układanie przez dzieci dłoni, stóp, zabawy z lusterkiem.
11. „Symetryczne rysowanki” – rysowanie symetryczne oburącz w powietrzu, na dywanie gwiazdek, Mikołaja, lalki, bałwanka.
12. Podsumowanie zajęć – zebranie zdobytych informacji, podziękowanie za wspólną zabawę.
Załącznik.
cornel3