Zanim na dworze ochłodzi się na dobre, zacznie padać deszcz, a dni staną się bardzo krótkie postaraj się jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem na świeżym powietrzu. Warto wtedy wybrać się do parku lub na wycieczkę do lasu. W przepięknej jesiennej scenerii można aktywnie spędzić wolny czas, wymyślając interesujące zabawy dla najmłodszych.
Oto kilka przykładów:
Będąc na spacerze możesz zaproponować dziecku , aby z zamkniętymi oczami starało się rozpoznać przedmioty, które podasz mu do ręki. Mogą to być gałązki, liście, kasztany, żołędzie, mech itp. Gdy maluch odgadnie, zamieńcie się rolami.
Jeśli wybierzecie się na spacer całą rodziną możecie zorganizować podchody. Jedna osoba idzie pierwsza i zostawia za sobą ślady, tak aby pozostali mogli ją później odnaleźć. Drogę możecie oznaczać strzałkami zrobionymi z patyków lub kasztanów.
Zabierz ze sobą na spacer jakiś mały upominek dla malucha(może być to coś słodkiego). Ukryj go, a wcześniej (tak jak w podchodach) zaznacz drogę, aby maluch mógł odnaleźć skarb.
Znajdźcie dla każdego gracza po kilka kasztanów lub żołędzi. Na równej ścieżce lub chodniku ułóżcie jasny kamyk. Osoba, której kasztan znajdzie się najbliżej celu, wygrywa.
Przygotujcie wcześniej w domu kilka kartonowych grzybków, przymocujcie je do patyczków. Na spacerze jedna z osób ustawia w parku lub lesie grzybki, pozostali szukają ich. Osoba, która zbierze najwięcej grzybków zostaje „królem/królową grzybobrania". Możecie zabrać ze sobą wiklinowe koszyczki, do których będziecie zbierać grzybki.
Przed powrotem do domu, przygotujcie z kasztanów lub żołędzi slalom z przeszkodami z patyczków lub liści. Dzieci mogą go pokonywać biegnąc lub skacząc. Jeśli maluch jeździ na rowerku lub rolkach, może starać się przejechać przez przygotowany wcześniej slalom, tak aby nie najechać na ułożone przedmioty.
Pozbierajcie kasztany lub szyszki. Napełnijcie nimi wiaderka. Na ścieżce lub chodniku zaznaczcie linię startu i mety. Wygrywa ten, kto dobiegnie na metę pierwszy z pełnym wiaderkiem
Pozbierajcie jesienne skarby (liście, kasztany, owoce dzikiej róży, żołędzie, jarzębinę itp. -wystarczy po jednym). Ułóżcie je w szeregu na ławce, kocyku lub ścieżce. Poproś dziecko, aby im się dokładnie przyjrzało. Teraz niech na chwilę zakryje oczy, ty w tym czasie schowaj jeden z przedmiotów. Maluch musi zgadnąć jakiego przedmiotu brakuje.
Przygotujcie trasę slalomu. Kładziemy na głowie szyszkę (wersja trudniejsza z kasztanem). Starajcie się przejść przez przeszkody tak, aby szyszka nie spadła z głowy.
Dzieci biegają lub spacerują w lesie lub parku. Jeśli zawołasz :„Uwaga! Pada deszcz.", maluch musi schować się pod drzewo. Gdy usłyszy: „Przestało padać", może znów biegać lub spacerować.
Narysuj lub ułóż z kasztanów, kamyczków na ziemi kółka (norki dla zajączków). Maluchy na hasło: "Zajączki na łąkę!" wybiegają z norek i biegają. Gdy usłyszą strzał, muszą szybko uciekać do swych bezpiecznych domków. Przegrywa dziecko, które ostatnie dobiegnie do norki.
Dzieci biegają i bzyczą jak muszki. Na hasło:" Pająk!", muszą się zatrzymać i stać bez ruchu, nie mogą się również uśmiechać. Pająk podchodzi do każdej muszki i jej się dokładnie przygląda. Jeśli któraś muszka poruszy się, pająk zabiera ją do swojego domu. Wygrywa dziecko, którego nie uda się pająkowi złapać
Każde dziecko przyczepia sobie z tyłu lisi ogonek (może to być chusteczka, apaszka itp.). Dzieci biegają i starają się zdobyć jak najwięcej ogonków.
Będąc z dzieckiem w parku lub lesie, pokaż mu ile ciekawych rzeczy może tam znaleźć (kasztany, żołędzie, kolorowe liście, szyszki itp. ). Zbieraj z dzieckiem jesienne skarby, przydadzą się na długie jesienne wieczory.
Kasiac2003