Psychologia społeczna 25 XI 2008.docx

(16 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

Wpływ sytuacji społecznych na psychikę i na odwrót

 

 

Wpływ sytuacji społecznej na pamięć i na odwrót

 

Wpływ jest pośredni i bezpośredni

Środowisko ma wpływ na procesy zapamiętywania.

 

Zjawisko zapamiętywania wyrasta ze zjawiska wpływu społecznego grupy w której się żyje i funkcjonuje.

 

Postawa ma wpływ na zapamiętywanie. Jest to stosunek emocjonalny wobec przedmiotu, osoby, zjawiska itd.

 

Wpływ sytuacji społecznych na procesy motywacyjne

 

Wewnętrzne regulatory ludzkiego postępowania jak np. motywacja są zdeterminowane przez czynniki społeczne.

 

Popędy dzielimy na: pierwotne, wrodzone, wtórne

 

N a pierwotnych nabudowywujemy wtórne.

 

Np. na popędzie jedzenia budujemy popęd posiadania kasy.

 

Potrzeba sukcesu jest zdaniem wielu wywoływana tendencją osobistej percepcji.

 

Potrzeba porównania społecznego. Wyuczona, jest po to, żeby w miarę możliwości ocenić własne osiągnięcia i zdolności. Wpisana w potrzebę aprobaty społecznej. Z niej wynika poczucie tożsamości poczucie własnego ja i buduje w człowieku status bycia potrzebnym. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wytwarza również sympatię.

 

Potrzeba afiliacji- szczególny wymiar obecności i przebywania wśród  innych. Pozwala na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Pozwala redukować niepokój, lęki i depresje.

 

Ważną potrzebą jest potrzeba pomagania- altruizm. Postawy tej uczymy się społecznie. Związana jest z empatią- możliwością wczucia się w sytuację.

 

W sytuacjach społecznych każda z tych postaw jest motywowana społecznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wpływ sytuacji społecznych na osiągnięcia

 

Efekt audytorium- sytuacja gdy ktoś jest przez innych obserwowany, ale obserwowany sam nie wykonuje żadnej pracy. Zmienia się poziom wykonywania czynności, pod wpływem innej osoby. Wpływ obecności innych osób powoduje większą efektywnością wykonywanego ćwiczenia i pracy.

 

Facylitacja społeczna- sytuacja gdzie osoba pracuje w obecności innych pracujących. W związku z tym, że obecność innych pracujących wpływa na zwiększenie się liczby i szybkości dokonywanej pracy. Dzięki temu osoby pracujące wolniej więcej zyskują. U niektórych osób może zmniejszać szybkość dokonywanych wyborów.

Facylitacja występuje w takich sytuacjach społecznych jak: zmiana postaw, zmiana zachowań, wzmocnienia społeczne, pobudzenie funkcjonowania społecznego. Może być pozytywna i negatywna.

 

 

Zbiorowość ludzka. Mają szczególny wpływ na zachowania człowieka. Przyczyniają się do negatywnych zachowań wśród wielu innych osób.

Zagęszczenie nie pozwala człowiekowi funkcjonować w sferze bezpieczeństwa i indywidualnych relacji. Jednocześnie zbiorowość ludzka odziaływuje dezintegrująco na osobowość. Powoduje wysokie napięcie wewnątrz grupowe.

 

Badania psychologiczne są sytuacją społeczną wpływającą na zachowanie. To zawsze relacja aktywna dwóch osób. Zawsze jest to relacja interpersonalna. Sytuacja takiego badania jest trudno akceptowalna społecznie. Boimy się poznania siebie i wyników i hipotez badacza. Boimy się, że badanie wyjdzie na zewnątrz i zniszcz „mój obraz”. Z drugiej strony sytuacje społeczne które dokonują się w trakcie badań nie zapewniają odpowiedniego doboru losowego grupy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teorie postaw

 

 

Postawy żądzą sytuacjami społecznymi. Postawy są częściami motywów. W ustroju demokratycznym, postawy względem wielu spraw są bardzo istotne i ważne. Odgrywają istotną rolę w stosunkach międzynarodowych. Każdy ma jakąś postawę. Większość osób kreuje postawy.

Postawy to relacje wytworzone bezpośrednio lub pośrednio.

Postawa wytwarzana pośrednio jest postawą, w której musimy się oprzeć na czymś. Nasz kontakt z przedmiotem który tworzy postawę wytwarza też stosunek do przedmiotu postawy. Postawa jest zmienną. Łatwiej jest zmienić emocjonalną niż intelektualną.

 

Postawa- aspekt intelektualny - poznawczy, sfera życia emocjonalnego, element działaniowo – motywacyjny

2) ustosunkowanie się emocjonalne do określonego przedmiotu lub sytuacji. Względnie dyspozycja psychiczna charakteryzująca się występowaniem stałego napięcia uczuciowego. Stałe uczucie względem całości.

1)   Orientacja wobec czegoś, co jest silnie podbudowane intelektualnie. Postawa jest tym trwalsza im więcej zawiera czynników poznawczych. Układ spostrzeżeń wartościujących. Musi istnieć intelektualne poznanie.

3) Stan gotowości do pojawienia się określonego motywu działania, motywacyjny punkt widzenia musi być umiejscowiony zarówno w procesie poznawczym i emocjonalnym. Postawa motywacyjna (czynnik behawioralny) to postawa gdy w określonej sytuacji mamy określone zachowanie.

 

Struktura postawy- organizacja zespołu reakcji jednostki w której występują określone- względnie stałe elementy. Zawiera się: przedmiot postawy i treść postawy (niektórzy wymieniają też kierunek postawy).

1) to czego postawa dotyczy. Może być wszystko co istnieje dla ludzi.

2) Treść postawy określana jest treścią przedmiotową- to do czego kieruje swoje działania i pragnienia. Mogą tworzyć jednostki, grupy społeczne, procesy społeczne, procesy religijne, instytucje, idee.

3) intensywność reakcji jaką wyzwala w jednostce przedmiot postawy. Może być pozytywny negatywny i neutralny.

 

Postawy charakteryzują się określonymi komponentami. Inaczej składnikami, cechami. Min. Zakres postawy, złożoność postawy, trwałość postawy, intensywność postawy, adekwatność postawy, zwartość postawy, współzależność postawy.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin