Kuchnia - Kombiwar. Przepisy na dania z kombiwara.doc

(114 KB) Pobierz
Kombiwar - przepisy

fotografia kombiwaru

 

 

KOMBIWAR - PRZEPISY

 

Urządzenie ma dwa ruszty. Niższy służy do pieczenia ciast i przyrządzania sporych dań, wyższy do pieczenia mięsa, suszenia warzyw, owoców, grzybów, rozmrażania produktów.

 

Warto wiedzieć:


- zaleca się, by do urządzenia wlewać 2-3 łyżki wody
- w kombiwarze można gotować produkty skropione wodą i zawinięte w folię aluminiową
 

Orientacyjne temp. i czasy obróbki:

Kurczak cały(1679 g)

200 stopni

150 min

kotlety wieprzowe(373 g)

220 stopni,

10 - 20 min

udka kurczaka(8 porcji)

220 stopni

30 min

ryba(10 porcji)

250 stopni

25 min

krewetki(3737 g)

250 stopni

10 min

ciasto z owocami(520 g)

200 stopni

35 min

babka drożdżowa(656 g)

200 stopni

45 min

ziemniaki(373 g)

250 stopni

30 min

rozmrażanie potraw

170 stopni

(w zależności od ilości)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚNIADANIE

 

JAJKA NA WODZIE

jajka, sól, woda

 

Jajka wbić do oddzielnych filiżanek, posolić i zalać dwoma łyżkami wody tak, aby żółtko znajdowało się pod wodą Temperatura gotowania 1800C, 5 min. na niskim ruszcie

 

JAJKA NA WODZIE
jajka, sól, woda
 

Jajka wbić, każde osobno do oddzielnych filiżanek, dodać sól do smaku i zalać dwiema łyżkami wody, tak aby żółtko znajdowało się pod wodą. Piec w temp. 250 stopni przez 9-10 minut na ruszcie niskim.
 

JAJKA GOTOWANE

 

Umyte jajka położyć na niski ruszt, gotować. Po ugotowaniu podstawić pod zimną wodę, aby je ostudzić. Temperatura gotowania 2000C, 5 min. (na miękko), 7 min. (na twardo)

 

CROISSANTY (FRANCUSKIE ROGALIKI)

 

Na 3 – 4 croissanty: rozgrzać do 105˚C. Podgrzewać przez 3 do 6 minut. Upieczenie zamrożonych croissantów potrwa 6 do 10 minut.

 

 

ROGALE

Odświeżenie wczorajszych rogali: rogale można delikatnie namoczyć mokrymi rękami. Rogale rozłożyć na metalowym ruszcie i piec 5 – 10 minut w temperaturze 105˚C. Rogale będą jak świeżo upieczone.

 

GRZANKI /TOSTY/ Z SEREM

8 kromek bułki paryskiej, masło, 100g tartego sera

 

Bułkę paryską pokroić w kromki, lekko posmarować masłem i posypać tartym serem, ułożyć luźno na ruszcie wysokim. Temperatura pieczenia 2300C, ok. 10 min.

 

NALEŚNIKI Z SZYNKĄ(porcja na 8 osób)
8 naleśników, 4 plasterki szynki, 15 dag sera żółtego, pół papryki czerwonej świeżej lub 2-3 kiszone ogórki, 3 średnie pieczarki, pieprz ziołowy i sól
 

Szynkę i paprykę lub ogórki pokroić na cienkie paseczki. Pieczarki zetrzeć na tarce i podsmażyć na oliwie. Ser żółty zetrzeć na tarce.
Naleśniki posypać pieprzem ziołowym i solą. Położyć pieczarki, szynkę i paprykę lub ogórki. Posypać żółtym serem.
Naleśniki złożyć w kopertę. Piec w opiekaczu lub kombiwarze przez 10 minut.

 

SMAŻONY BOCZEK

 

Wybierz ładny kawałek chudego boczku, lub odkrój nadmiar tłuszczu z plastrów. Rozłóż plastry boczku na metalowym ruszcie. Nastaw termostat na 200˚C, czas smażenia wynosi około 10 – 12 minut.

 

PARÓWKI

 

Rozłóż parówki na metalowym ruszcie. Nastaw termostat na 200˚C, minutnik na 10-12 minut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIĘSO

 

PIECZEŃ JAGNIĘCA PO KRÓLEWSKU

Karkówka jagnięca z 6-7 kotletami: ½ szklanki posiekanej dymki; ½ szklanki pokrojonego selera; 1 obrane jabłko; 2 łyżki stołowe masła; 3 łyżki stołowe pokrojonych suszonych moreli (morele moczyć przez noc w wodzie); 2 łyżki stołowe posiekanej natki pietruszki; ½ cytryny; 1 łyżka stołowa soku pomarańczowego; czosnek; sól; pieprz ziarnisty; olej lub masło do smażenia.

 

Mięso odkroić od kości, tak aby kości pozostały przy mięsie. Kości unieść do góry i ułożyć tak, aby mogły się stać filarem „korony” (można je związać nicią). Takie wystające kości owinąć folią aluminiową i uformować koronę. Cebulkę, seler i jabłka usmażyć na złoto. Dodać morele, natkę i skropić cytryną i sokiem pomarańczowym. Dodać sól, czosnek i pieprz. Pozostawić do ostygnięcia. Nadzieniem napełnić koronę i natrzeć mięso. Przygotowane w ten sposób mięso położyć na nisko powieszonym ruszcie. Piec 25 minut w temperaturze 175˚C. Następnie podlać sosem z pieczenia. Piec dalszych 25 minut w temperaturze 200˚C. Aby zapobiec przypaleniu mięsa można górę przykryć folią aluminiową. Co jakiś czas podlewać mięso sosem z pieczenia.

 

NADZIEWANA CIELĘCINA

1,5 kg cielęciny bez kości z wyciętą kieszenią; 2 łyżki masła; czosnek, sól i pieprz. Nadzienie: 1 łyżka masła; ½ szklanki posiekanej cebuli; 1 łyżka soku z cytryny lub pomarańczy; 1 łyżka startej skórki z cytryny; 1 szklanka posiekanych grzybów; 2 szklanki bułki tartej; 1 delikatnie ubite jajko

 

Rozgrzać patelnię. Na patelni rozpuścić 1 łyżkę masła i usmażyć cebulkę do miękkości. Dodać startą skórkę z cytryny, sok cytrynowy, czosnek i grzyby. Smażyć około 3-4 minut. Następnie zawartość przełożyć do innego naczynia. Wymieszać z bułką tartą, czosnkiem, solą i pieprzem. Dodać jajko. Tak przygotowanym nadzieniem natrzeć od wewnątrz kieszeń wyciętą w mięsie i napełnić. Kieszeń zaszyć. Kombiwar rozgrzać do temperatury 1630C. Mięso natrzeć masłem i ułożyć na dolnym ruszcie kombiwaru. Piec około 40 minut z ziemniakami, do momentu aż będą gotowe. Podawać z groszkiem. Pokrojone mięso można polać sosem.

 

WIEPRZOWE KOTLETY Z PIECZARKAMI W FOLII
3 szt. kotletów, masło, pieczarki
 

Kotlety rozbić, posolić i położyć na osobnych kawałkach folii. Na każdy kotlet położyć kawałek masła i pokrojone, surowe pieczarki. Owinąć szczelnie folią i położyć na ruszt. Piec w temp. 220 stopni przez ok. 25 minut.

KOTLETY MIELONE
mięso mielone, jajko, sól, przyprawy, tarta bułka - masa ogólna ok. 300 g
 

Mielone mięso należy wymieszać z pozostałymi składnikami, zagęszczając masę tartą bułką. Uformować kotlety i piec w temp. 220 stopni przez ok. 20 min.

PIECZEŃ RZYMSKA
mięso mielone [wieprzowe, wołowe], czosnek, tarta bułka, jajko, sól, przyprawy, cebula - masa ogólna ok. 1000g
 

Mielone mięso wymieszać z jajkiem, pokrojoną cebulą, tartym czosnkiem. Posolić, doprawić do smaku i zagęścić tartą bułką. Uformować masę w kształt szyszki i położyć na kawałku folii aluminiowej, uprzednio posmarowanej olejem. Wlać na dno kombiwara 50 ml zimnej wody. Piec w temp. 220 stopni przez ok. 15 minut.

STEKI WOŁOWE NA CZOSNKU
1,5 kg wołowiny bez kości, mielony pieprz, 2 ząbki utartego czosnku
 

Wymieszać pieprz z czosnkiem i tak przygotowana mieszanką smarujemy obustronnie steki. Pozostawić na 2 godziny w temp. pokojowej. Położyć na ruszcie niskim i piec w temp. 200 stopni przez 20 - 40 minut.

 

WSPANIAŁY STEK

1 kg steku w jednym kawałku; czosnek; sól; pieprz; ½ szklanki czerwonego wina; 2 potarte marchewki; starta skórka z cytryny; starta skórka z pomarańczy; 1 duża posiekana cebula; 2 łyżki posiekanej natki pietruszki; 1 łyżka śmietany, może być kwaśna

 

Stek marynować przez 4 godziny w winie z dodatkiem czosnku, soli i pieprzu. Co jakiś czas obracać. Po wyciągnięciu mięsa z marynaty marynatę zachować. Stek natrzeć marchewką wymieszaną ze skórką z cytryny i pomarańczy, cebulą i natką a następnie włożyć do specjalnego rękawa do pieczenia. Przygotowane w ten sposób mięso włożyć do kombiwaru na dolny ruszt. Piec przez 30 minut w temperaturze 1900C. Po tym czasie mięso wyciągnąć z folii i piec kolejne 30 minut. Po tym czasie mięso wyciągnąć i trzymać w cieple, aby nie ostygło. Do pozostałej marynaty dodać sos z pieczenia mięsa i doprowadzić do wrzenia. Dodać śmietany i gotować jeszcze około 1 minuty. Stek podawać pokrojony na porcje.

SMAŻONE KOTLETY WIEPRZOWE

2 kotlety wieprzowe, sól, tarta bułka, mąka, jajko, olej

 

Kotlety rozbić, posolić, obtoczyć w mące, jajku i tartej bułce. Włożyć do wysmarowanego olejem płaskiego naczynia, kotlety posmarować z wierzchu olejem. Zalecana temperatura smażenia 1800C przez 20 min. na niskim ruszcie. W połowie smażenia należy kotlety odwrócić.

 

ŻEBERKA WOŁOWE W WINIE

1,6 kg wołowych żeberek; sól i pieprz; 2 łyżki czerwonego wina; 2 łyżki wody; 2 łyżki mąki

 

Z żeberek odkroić nadmiar tłuszczu. Natrzeć solą i pieprzem. Mięso włożyć do naczynia, podlać winem i wodą. Pozostawić w marynacie na 4 godziny. Piec w kombiwarze na niskim ruszcie przez 1 godzinę w temperaturze 1600C. Następnie mięso obrócić i piec w temperaturze 175˚C przez około 40 minut jeśli mięso ma być słabo wypieczone, 50 minut jeśli ma być średnio wypieczone, 1 godzinę jeśli ma być dobrze wypieczone.

 

PIECZEŃ WIEPRZOWA Z ZIEMNIAKAMI

Karkówka wieprzowa; 700 g ziemniaków; sól; pieprz

 

Ziemniaki obrać, przekroić na pół lub ćwiartki (zależnie od wielkości ziemniaków). Mięso umyć, posolić i popieprzyć. Ziemniaki i mięso rozłożyć na dolnym metalowym ruszcie. Ziemniaki posolić. Nastawić termostat na temperaturę 1600C. Czas pieczenia: 20 minut (na każde 0,4kg mięsa) plus 25 minut

(karkówka bez kości) lub plus 30 minut (karkówka z kością). 50 minut przed końcem pieczenia dodać pokrojone ziemniaki. Mniej więcej w połowie czasu pieczenia lub w momencie kiedy góra ziemniaków zacznie brązowieć należy je obrócić.

 

WOŁOWINA PO INDONEZYJSKU

600g karkówki, 1 utarty ząbek czosnku, 1,5 łyżki sosu sojowego, 1/2 łyżki kminku, sól, przyprawy

 

Mięso pokroić w dwucentymetrowe kostki. W misce wymieszać: czosnek, sos sojowy, kminek, olej, sól, przyprawy. Do mieszanki dołożyć mięso i dobrze wymieszać, włożyć do lodówki na ok. 1 godz.

Wyjąć mięso z mieszanki i nakładać pojedyncze kawałki na ruszt do szaszłyków. Temperatura pieczenia 2000C, ok. 8-10 min na niskim ruszcie.

GRILLOWANA POLĘDWICA Z KURKAMI

40 dag polędwicy wieprzowej • 30 dag kurek • 1/2 pęczka koperku • cebula • 2 łyżki masła • 2/3 szklanki śmietany 12% • 3 roztarte ząbki czosnku • sól • pieprz kolorowy • oliwa

 

Kurki oczyszczamy i myjemy. Większe grzyby kroimy. Koperek tniemy drobno. Cebulę pokrojoną w kostkę szklimy na maśle. Dodajemy kurki i dusimy (bez przykrycia) 20 min. z połową koperku. Gdy sok odparuje zdejmujemy z ognia, dodajemy śmietanę i resztę koperku, solimy, pieprzymy, mieszamy i podgrzewamy.

Mięso kroimy na kotlety, rozbijamy tłuczkiem, nacieramy czosnkiem, solą, pieprzem i oliwą. Nagrzewamy kombiwar przez 6 min. do temperatury 250 st. Zmniejszamy temperaturę do 200 st. i grilujemy mięso przez 35 min. Podajemy z pieczonymi ziemniakami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DRÓB

 

SKRZYDEŁKA KURCZAKA Z MIODEM

1 kg skrzydełek; mała cebula; 1 łyżka miodu; 2 łyżki przecieru pomidorowego

Marynata: 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki sosu sojowego; 1 łyżka posiekanego imbiru

 

Skrzydełka pozbawić nadmiaru tłuszczu. Wysuszyć i włożyć do przygotowanego naczynia. Wymieszać sok cytryny, sos sojowy i imbir. Polać skrzydełka, wymieszać, pozostawić w marynacie na 3 – 4 godziny. Co jakiś czas pomieszać. Wymieszać ze sobą miód, przecier pomidorowy i 2 łyżki marynaty. Skrzydełka rozłożyć na wyższym metalowym ruszcie. Piec 10 minut w temperaturze 1630C. Po upieczeniu skrzydełka wyciągnąć i natrzeć miodem z przecierem. Ponownie rozłożyć na ruszcie i piec kolejnych 5 minut. Następnie ponownie natrzeć miodem z przecierem i piec dalszych 5 minut.

 

PIECZONY KURCZAK

1 kurczak; 1 mała cebula; 1 łyżka masła; ½ szklanki grzybów; ½ szklanki drobnej bułki tartej, czosnku, soli i pieprzu; 1 łyżka posiekanej natki pietruszki; 1 łyżka startej skórki z cytryny; ¼ łyżki majeranku; szczypta gałki muszkatołowej; 1 jajko

 

Kurczaka dokładnie umyć, odkroić nadmiar tłuszczu. Cebulę obrać, posiekać i usmażyć do miękkości. Dodać grzyby i smażyć jeszcze przez chwilę. Dodać bułkę tartą, sól, pieprz, natkę, skórkę z cytryny, majeranek, gałkę muszkatołową i ubite jajko. Kurczaka napełnić nadzieniem i zaszyć. Z zewnątrz natrzeć solą i pieprzem. Włożyć do kombiwaru na dolny ruszt. Piec 20 minut w temperaturze 1630C. Po tym czasie kurczaka obrócić, dodać ziemniaki i piec dalszych 20 minut. Kiedy cały kurczak jest złotobrązowy można go wyjąć.

Sos: Wziąć resztki z nadzienia, sok i odrobinę tłuszczu. Dodać łyżkę mąki i mieszać do momentu aż zbrązowieje. Ciągle mieszając dodać powoli półtora szklanki pokrojonego w kostkę kurczaka i grzyby. Mieszając zagotować. Doprawić do smaku solą i pieprzem.

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin