11 Listopada – ważna data w polskim kalendarzu
Przydadzą się:
„Świerszczyk” nr 21/2005
mapa Polski
książki i albumy dotyczące historii Polski
flaga Polski, godło Polski
encyklopedia
magnetofon, kaseta z nagraniem pieśni „My, pierwsza brygada”
farby plakatowe, pędzle, bloki rysunkowe
Przewidywane osiągnięcia uczniów:
• Wie, kiedy Polska odzyskała niepodległość i w jaki sposób upamiętniamy to wydarzenie obecnie.
• Rozumie, że wolność i niepodległość są ważne dla każdego państwa i jego obywateli,
i wyjaśnia własnymi słowami, dlaczego tak jest.
• W pracy plastycznej przedstawia sceny zbiorowe, postaci ludzi w ruchu.
• Śpiewa w grupie fragment pieśni żołnierskiej z akompaniamentem nagrania.
• Maszeruje, zmienia kierunek ruchu na sygnał nauczyciela.
Przebieg zajęć:
◙ Wysłuchanie przez dzieci tekstu „Chcę wiedzieć więcej o …11 Listopada” czytanego przez nauczyciela („Świerszczyk” nr 20/2005) – jednoczesne śledzenie tekstu w czasopiśmie i podkreślanie niezrozumiałych słów, zwrotów.
◙ Objaśnianie niezrozumiałych słów i zwrotów – samodzielnie i z wykorzystaniem encyklopedii.
◙ Wypowiedzi dzieci na temat utraty niepodległości przez Polskę, postaci marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy oraz ich wkładu w odzyskanie niepodległości – na podstawie wysłuchanego tekstu i wcześniej przeprowadzonych rozmów z rodzicami i innymi osobami dorosłymi.
◙ „Dlaczego obchodzimy Dzień Odzyskania Niepodległości i co to jest za święto?”– przedstawienie przez nauczyciela krótkiego rysu historycznego dotyczącego odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyjaśnienie pojęć: wolność, niepodległość, patriotyzm, zaborcy, Legiony Polskie.
◙ Swobodne wypowiedzi dzieci na temat patriotyzmu i jego przejawów: Kim jest patriota? Jak może się przejawiać nasz patriotyzm? Dlaczego kochamy naszą ojczyznę i jak o nią dbamy?
◙ Oglądanie książek, albumów, zdjęć przedstawiających wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Wyszukiwanie w nich zdjęć, które przedstawiają sytuacje, postaci opisane w przeczytanym wcześniej tekście.
◙ Urządzenie wystawy – kącika patriotycznego w klasie (wyeksponowanie zgromadzonych książek, albumów, polskiej flagi, godła).
◙ „Żołnierze marszałka Piłsudskiego” – malowanie farbami obrazu przedstawiającego postać marszałka i jego żołnierzy (scena zbiorowa).
◙ Wystawa prac uczniów, ocena i samoocena.
◙ Wysłuchanie pieśni „My, Pierwsza Brygada” i próby śpiewania jej fragmentu z akompaniamentem nagrania.
◙ „Defilada wojskowa” – zabawa ruchowa: maszerowanie w różnych kierunkach w rytm uderzeń w bębenek (dwójkami, łączenie dwójek w czwórki, czwórek w ósemki).
kasia1020