Ewa Chlebowska
Przedmiot: wychowanie przedszkolne
W bajkowym świecie figur geometrycznych
Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W PRZEDSZKOLU NR 1 W PIASECZNIE
DATA :
TEMAT : W bajkowym świecie figur geometrycznych
GRUPA WIEKOWA : 5- latki
RODZAJ ZAJĘCIA : matematyczne z elementami metod aktywnego działania
LICZBA DZIECI (obecnych na zajęciach) :
FORMA PRACY : zajęcie organizowane z całą grupą, przechodzące w pracę indywidualną z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka
- zróżnicowanie dotyczy stopnia trudności w kartach zadaniowych w odwzorowaniu kompozycji z figur geometrycznych wg wzoru
METODY : integracja metod edukacyjnych, wprowadzenie elementów metod:
- „Baśniowych spotkań” wg J. Głodkowskiej
- „Dziecięcej matematyki” wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
- naturalnych metod nauki języka- zabawy czytelnicze wprowadzające dziecko w świat liter i pisma
- metody aktywnego działania w powiązaniu z pedagogiką zabawy
- gimnastyki umysłu wg P. Dennisona
METODA PRACY Z DZIECKIEM :
- słowna
- oglądowa
- praktyczna
CELE :
OGÓLNE :
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych spostrzegania i kojarzenia, uwagi i pamięci, analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej
- wyrabianie aktywności muzyczno- ruchowej sprzyjającej rozbudzaniu ekspresji
- ćwiczenia motoryki dużej i małej
- twórcze rozwiązywanie problemów
- budzenie aktywności i zainteresowań poprzez podawanie określonych zadań do wykonania
- tworzenie warunków do spontanicznej radości i integrowania w zabawie
- nabywanie umiejętności czytania globalnego
- wzbogacanie wiadomości o otaczającym świecie, rozwój słownictwa, wprowadzanie nowych pojęć
OPERACYJNE :
- dziecko rozpozna podstawowe figury geometryczne płaskie : koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt
- dziecko posłuży się liczebnikami głównymi w zakresie 1-4 i ich znakami graficznymi (cyframi oznaczającymi daną liczbę)
- dziecko skojarzy nazwy poszczególnych figur – „zbiory”
- dziecko poprawnie przeliczy elementów zbioru
- dziecko odróżniani i nazwie barwy
- dziecko połączy sylaby w wyrazy
- dziecko dokona analizy obrazka (rozwinie i udoskonali percepcję wzrokową i wrażliwość słuchową)
- dziecko zróżnicuje pojęcia : mały- duży, porówna wielkości
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
I Wstęp- zajęcia (zabawy) wprowadzające
· Powitanie gości
- wierszyk
- zabawa w kole w parach z klaskaniem w dłonie partnera przy piosence powitalnej
· Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć
- popularne dziecięce zabawy z ustawieniem w koło nawiązaniem do rozmowy i wyszukiwania tej figury w otaczających nas przedmiotach w oparciu o wiersz H. Łochockiej „Koła i kółka”
- podawanie przez dzieci przykładów przedmiotów w kształcie koła
· Zabawa „Dokończ słowo”
· Odsłonięcie tablicy przedstawiającej zbiory figur
· Zabawa „Połóż tyle figur ile razy uderzyłam w kołatkę”
II Zajęcie właściwe-
· Wysłuchanie „Trójkątnej bajki” D. Wawiłow z elementami muzyki poważnej wplecionej w tekst
-Omówienie treści utworu
-Określenie rodzaju muzyki
-Powtarzanie odpowiednich fragmentów bajki i wyszukiwanie elementów (figur) o których jest w niej mowa
-Układanie obrazka zgodnie z treścią wiersza przy wykorzystaniu przygotowanych elementów
-Porównywanie złożonej przez dzieci ilustracji do bajki z całościowym obrazkiem umieszczonym na tablicy
· Ćwiczenia przy muzyce
- wprowadzenie elementów metody P. Dennisona
· Omówienie cech trójkąta przy wykorzystaniu wiersza M. Terlikowskiej „Czarodziejskie trójkąty”
- wyszukanie figur w kształcie trójkątów w otaczających przedmiotach
· zabawa „Czarodziejski woreczek”
· zabawa „Rysujemy w powietrzu trójkąt
III Zajęcia końcowe
· Zabawa odprężająca „Berek na kółkach”
· Wyklejanka z figur geometrycznych
- praca indywidualna z uwzględnieniem możliwości dziecka (zróżnicowanie stopnia trudności w kartach zadaniowych w odwzorowaniu kompozycji z figur geometrycznych)
- podpisanie koperty dla każdego dziecka- w nich różne figury geometryczne i karta z zadaniem oraz podpisany karton
- odwzorowanie kompozycji z figur geometrycznych wg wzoru na kartonie
- dodatkowo dla chętnych dzieci ułożenie dowolnej kompozycji z przygotowanych figur na drugiej stronie kartonu
- obrazek do kolorowania z „Trójkątnej bajki
- pożegnanie piosenką
· Zapowiedź wyprawy na „Kołowatą wyspę” lub „Posłuchania bajki nowej prostokątnej kwadratowej”
· pobudzanie aktywności i różnorodności ruchowej
· rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej, nabywanie kompetencji do wyrażania przeżyć i emocji
· uwrażliwianie dzieci na wartości utworów literackich i muzyki
· kształcenie umiejętności koncentracji i współdziałania
· rozwijanie percepcji wzrokowej i wrażliwości słuchowej
· kształcenie motywacji do samodzielnego czytania
· wspieranie działań twórczych w zaproponowanych formach aktywności
D. Wawiłow, O. Usenko „Trójkątna bajka”, „Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej, kwadratowej”, „Trójkątna Karolina”
W. Chotomska „ Kołowata wyspa”
M. Terlikowska „Czarodziejskie trójkąty”
basetla57