Wesołe zabawy na łące, 5-latki.doc

(36 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH PRZEPROWADZONYCH

PRZEZ  ANNĘ SZ

W GRUPIE DZIECI 5 – LETNICH

 

TEMAT: Wesołe zabawy na łące.

CELE OPERACYJNE:

·         dziecko potrafi samodzielnie pozyskać nową barwę poprzez mieszanie dwóch kolorów,

·         posługuje się niestandardowymi przyborami w swoim działaniu (gąbka, patyczek od loda, zgnieciona gazeta, rurka do napojów itp.),

·         uzyskuje zaplanowane przez siebie formy za pomocą linii i plam,

·         potrafi współdziałać w zespole, planuje pracę, dzieli się zadaniami,

·         rozpoznaje i nazywa kwiaty, owady,
 

·         potrafi dobrać podpisy do odpowiednich obrazków.

POMOCE:                                                                                                         gąbki, farby, palety do farb (dla każdego dziecka), ilustracje kwiatów, krążki gimnastyczne, płyta z utworem "Cztery pory roku" Vivaldiego, zagadki, ilustracje zwierząt i roślin żyjących na łące, obrazki, podpisy, wiersz                     M. Buczkówny pt. „Łąka”, instrumenty muzyczne, nagranie odgłosów  z łąki.

 FORMY  PRACY:

ü     grupowa,

ü     indywidualna,

ü     zespołowa

METODY:

ü     integracyjna,

ü     rozmowa kierowana,

ü     działania praktyczne.

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘCIA:

Dzieci w ranku, samodzielnie uzyskiwały farbę zieloną, mieszając kolor żółty i niebieski w dowolnie wybranych przez siebie proporcjach. Następnie malowały duże arkusze papieru na zielono.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.     Wprowadzenie do tematu – zagadka

                                Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle.

                                     Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle.

 

2.     Zabawa muzyczna „ zwierzęta  na łące”.

Na dywanie leży kilka obrazków odwróconych grzbietami do góry. Kilkoro dzieci ( tyle ile obrazków) biega pomiędzy nimi, pozostałe siedzą wokół dywanu i obserwują kolegów. Na przerwę w muzyce każde dziecko podnosi obrazek , ogląda , odkłada. Po chwili dzieci kolejno pokazują ruchem, co zobaczyły na obrazku. Pozostali obserwują ruch i próbują odgadnąć co kryją kartoniki. Na koniec wszystkie dzieci  naśladują ruchem wybranego mieszkańca łąki.

3.     Słuchanie wiersza M. Buczkówny „Łąka”- rozmowa o łące, odwołanie do treści wiersza, wycieczki, ilustracji.

 

4.     Rozwiązywanie zagadek o kwiatach rosnących na łące. Wyszukiwanie odpowiedniego obrazka i podpisu, umieszczanie go na tablicy

 

Nad modrą stróżką

Nad stawem szerokim, z niebieskich płatków

Patrzy żółtym okiem. Chociaż maleńka ubrana skromnie,

Prosi cichutko- nie zapomnij o mnie

( niezapominajka)

 

Chociaż w nazwie kryją liczbę „100”

Jednak na każdej łące spotkasz ich tysiące!

( stokrotki)

 

Kwiat co się na łące czerwieni ,

Będzie grzechotką na jesieni.

( mak)

 

Imię dostały od kaczki,

Płatki złoci im słońce.

W ogródku ich nie zobaczysz,

znajdziesz je za to na łące!

( kaczeńce)

 

Próby układania własnych zagadek o zwierzętach i roślinach żyjących  na  łące.

 

5.     Zabawa ruchowa: Motyle i kwiaty.

 

6.     Słuchanie  i rozpoznawanie odgłosów z kasety.

               Rozmowa o tym co słychać na łące.

 

7.     Zabawa z instrumentami perkusyjnymi „ Wesoła łąka”.

Naśladowanie odgłosów łąki za pomocą instrumentów. Dzwonki- to pszczółki, grzechotki- szum wiatru, kołatki – klekot bociana ,tamburiny to np. bąki lub chrząszcze itp. Reszta dzieci która nie ma instrumentów naśladuje głosem innych mieszkańców łąki np żab, świerszczy, myszy itp.

 

8.     Słuchanie fragmentów muzyki Vivaldiego z cyklu „ Cztery pory roku- lato”.

Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego utworu: o czym opowiada? Jakie  głosy słyszeliście?

 

  1. Zabawa ruchowa przy muzyce: "Pszczoły".

Nauczycielka rozkłada na podłodze krążki - kwiaty. Dzieci - pszczółki - "latają" po sali przy muzyce. Na przerwę, każda "pszczółka", siada na kwiatek.

10. Wyjaśnienie tematu zajęcia.

       Nauczycielka pokazuje przygotowane przez dzieci w ranku arkusze papieru pomalowane na zielono - to jest łąka. Zadaniem dzieci jest "zapełnienie" jej kwiatami i owadami według własnego pomysłu.

Nauczycielka pokazuje przybory do malowania ( gąbki, patyczki, zgnieciona gazeta, rurki do napojów itp.) i demonstruje sposób posługiwania się nimi. Wspólnie z dziećmi omawia paletę dostępnych kolorów, zachęca do mieszania barw i uzyskiwania nowych.

11.       Działanie twórcze dzieci.

       Nauczycielka dzieli dzieci na zespoły czteroosobowe. W trakcie pracy  puszcza z płyty muzykę np. "Cztery pory roku" Vivaldiego oraz stosuje słowne wspomaganie inspirujące pracę dzieci. Dzieci mają prawo wykorzystać w swojej pracy inne przybory, według własnego pomysłu.

12.       Zakończenie.

        Nauczycielka wraz z dziećmi dokonuje oceny prac, udziela pochwały dzieciom i zespołom zasługującym na wyróżnienie.

 

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin