Scenariusz zajęć świetlicowych - PANI JESIEŃ.doc

(1662 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

Temat zajęć: PANI JESIEŃ.

Czas trwania zajęć: 60 minut.

 

 

CELE:

Ø            Rozwijanie zdolności manualnych dzieci.

Ø            Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.

Ø            Doskonalenie znajomości nazw poszczególnych pór roku i miesięcy.

Ø            Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej.

Ø            Zwrócenie uwagi na konieczność porządkowania własnego miejsca pracy.

 

 

METODY PRACY:

-              rozmowa nauczająca

-              zajęcia plastyczne

-              zajęcia umuzykalniające

 

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

-              zajęcia świetlicowe

-              praca indywidualna uczniów

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-              kalendarz

-              blok techniczny z kolorowymi kartkami

-              klej Wikol

-              pistolet do kleju na gorąco (tylko do użytku nauczyciela)

-              nożyczki

-              jesienne liście

-              suche ziarna fasoli, grochu, kukurydzy i zbóż

-              głóg, jarzębina, małe kasztany i żołędzie

-              skrawki materiałów, włóczka

-              zdjęcia twarzy kobiet wycięte z kolorowych gazet

-              płyta CD z muzyką „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego

-              odtwarzacz płyt CD

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Czynności wstępne (3 min.):

Powitanie dzieci.

Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły na dywanie.

 

 

WPROWADZENIE:

1. „Kalendarz” – rozmowa nauczająca (10 min.).

Nauczyciel rozmawia z dziećmi o porach roku i miesiącach oraz pokazuje    im kalendarz. Dzieci wspólnie wymieniają nazwy poszczególnych pór roku     i miesięcy. Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne tj. Jakie znasz pory roku?, Jaka pora roku jest po lecie?, Dziesiąty miesiąc w roku to…?,           Jaki miesiąc jest po czerwcu?, Jaki miesiąc jest przed majem? Które miesiące to miesiące zimowe? itp.

 

 

ROZWINIĘCIE:

2. Praca plastyczna „Pani Jesień” – technika collage (40 min.).

Dzieci zajmują miejsca przy stolikach i pracują indywidualnie. Wykonują „portret Pani Jesieni” z różnych materiałów (kolorowych jesiennych liści; suchych ziaren fasoli, grochu, kukurydzy i zbóż; owoców głogu, jarzębiny, małych kasztanów i żołędzi; skrawków materiałów i włóczki; zdjęć twarzy kobiet wyciętych z kolorowych gazet itp.) naklejanych na kolorowej kartce     z bloku technicznego. W czasie pracy dzieci słuchają muzyki „Cztery Pory Roku” („Jesień”) Antonio Vivaldiego.

 

 

ZAKOŃCZENIE:

3. Prace porządkowe (5 min.).

Dzieci porządkują własne miejsce pracy.

 

 

Czynności końcowe (2 min.):

Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.

 

 

 

OPRACOWAŁA:

Anna Czoch

świetlica szkolna

Zespół Szkół w Korzkwi

 

 

 

nasze prace

4

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin