Scenariusz zajęć świetlicowych - JESIENNE LIŚCIE.doc

(22 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

Temat zajęć: JESIENNE LIŚCIE.

Czas trwania zajęć: 60 minut.

 

 

CELE:

Ø            Rozwijanie zdolności manualnych dzieci.

Ø            Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.

Ø            Doskonalenie znajomości kolorów (szczególnie barw jesiennych).

Ø            Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej.

Ø            Kształtowanie umiejętności zabawy zespołowej.

Ø            Zwrócenie uwagi na konieczność porządkowania własnego miejsca pracy.

Ø            Doskonalenie umiejętności koncentracji.

Ø            Integracja zespołu świetlicowego.

 

 

METODY PRACY:

-              praca z tekstem wiersza

-              rozmowa nauczająca

-              zajęcia plastyczne

-              zabawa zespołowa

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

-              zajęcia świetlicowe

-              praca indywidualna i zespołowa uczniów

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-              kserokopie z tekstem wiersza („Jesienne liście” B. Kossuth)

-              blok techniczny z białymi kartkami

-              szablony liści (w różnych kształtach)

-              ołówki

-              nożyczki

-              klej Wikol

-              kasza jęczmienna średnia i / lub kasza manna

-              farby plakatowe

-              grube pędzle

-              kubeczki na wodę

-              piłka

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Czynności wstępne (3 min.):

Powitanie dzieci.

Nauczyciel prosi, aby dzieci zajęły miejsca przy stolikach.

 

 

WPROWADZENIE:

1. Praca z tekstem wiersza „Jesienne liście” Barbary Kossuth     (5 min.).

Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie z tekstem wiersza. Uczniowie w ciszy czytają, a następnie ochotnik lub nauczyciel odczytuje wiersz na głos. Krótka rozmowa na temat wiersza.

 

2. Rozmowa nauczająca (5 min.).

Nauczyciel rozmawia z uczniami o barwach jakie mają liście jesienią. Dzieci nazywają kolory.

 

 

ROZWINIĘCIE:

3. Praca plastyczna „Jesienne liście” – malowanie farbami plakatowymi na podkładzie z kaszy (30 min.).

Dzieci wybierają sobie szablony liści, które odrysowują na kartce z bloku technicznego i wycinają. Następnie smarują liść klejem Wikol i posypują kaszą lub kaszą manną. Tak powstały liść malują farbami plakatowymi (grubym pędzlem) w barwach jesiennych.

 

Uwaga: ciekawy efekt daje pomalowanie liści farbami plakatowymi           i posypanie kaszą manną.

 

Po skończeniu pracy dzieci porządkują stoliki i salę.

 

 

ZAKOŃCZENIE:

4. Zabawa z piłką – „Kolory” (15 min.).

Dzieci stoją w kole. Zabawa polega na rzucaniu do siebie piłki, ale rzucający w trakcie podawania wymienia jeden z kolorów. Chwytający musi złapać piłkę na wszystkie kolory, ale nie może złapać na hasło "czarny" lub "biały". Jest to błąd, za który trzeba dać "fanta". Potem następuje "wykupywanie fantów" poprzez wykonywanie różnych zabawnych poleceń np. podskocz trzy razy na lewej nodze, zrób pięć pajacyków, zaszczekaj jak piesek, udawaj małpkę, powiedz wierszyk itp.

 

 

Czynności końcowe (2 min.):

Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.

 

 

 

OPRACOWAŁA:

Anna Czoch

świetlica szkolna

Zespół Szkół w Korzkwi

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK:

 

Jesienne liście”

B. Kossuth

 

Lecą liście z drzewa,

Bo to jesień już.

Za jesienią zima

Krok za krokiem tuż.

 

Hej! Zbierajmy liście,

Liście malowane,

Złotem i czerwienią

Pięknie przetykane.

 

Uwaga: wiersz znalazłam na stronie internetowej http://myczylizuziaija.blogspot.com

3

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin