Scenariusz zajęć świetlicowych - ŚWIĄTECZNA CHOINKA.doc

(22 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

Temat zajęć: ŚWIĄTECZNA CHOINKA.

Czas trwania zajęć: 60 minut.

 

 

CELE:

Ø            Kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych        ze świętami Bożego Narodzenia.

Ø            Rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych dzieci.

Ø            Doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem.

Ø            Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej.

Ø            Kształtowanie umiejętności pracy zespołowej.

Ø            Dbanie o estetykę wykonywanej pracy.

Ø            Zwrócenie uwagi na konieczność porządkowania własnego miejsca pracy.

 

 

METODY PRACY:

-              rozmowa nauczająca

-              zajęcia plastyczne

-              zajęcia umuzykalniające

FORMY ORGANIZACYJNE:

-              zajęcia świetlicowe

 

-              praca indywidualna uczniów

-              praca zespołowa

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-              różne rodzaje makaronu

-              kolorowe kartki z bloku technicznego

-              kartki do ksero w kolorze zielonym

-              klej Wikol lub Magik

-              klej szkolny

-              nożyczki

-              ołówki

-              wcześniej przygotowane ozdoby choinkowe (gwiazdki    z makaronu, gwiazdki z masy solnej, pomalowane farbami odlewy z gipsu, łańcuchy, bombki itp.)

-              sztuczna choinka

-              płyta CD z kolędami i pastorałkami

-              odtwarzacz płyt CD

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Czynności wstępne (3 min.):

Powitanie dzieci.

Nauczyciel prosi, aby dzieci zajęły miejsca przy stolikach.

 

WPROWADZENIE:

1. Rozmowa nauczająca dotycząca zwyczaju ozdabiania choinki (10 min.).

Nauczyciel opowiada uczniom o tradycjach i zwyczajach związanych z dekorowaniem świątecznej choinki. Następnie prosi dzieci, aby powiedziały kiedy w ich domach ubiera się choinkę, kto się tym zajmuje, jakie ozdoby zawieszane są na drzewku, co znajduje się pod choinką.

 

ROZWINIĘCIE:

2. Praca plastyczna – „Świąteczna choinka” (30 min.).

Dzieci pracują indywidualnie. Każde z nich otrzymuje zieloną kartkę do ksero i kolorową kartkę z bloku technicznego. Na zielonej kartce dzieci szkicują kontury choinki, następnie ją wycinają i przyklejają do kartki  z bloku technicznego. Tak powstałą choinkę ozdabiają przyklejając do niej różne rodzaje makaronu. W czasie pracy włączona jest płyta CD z kolędami i pastorałkami.

Po skończeniu pracy dzieci porządkują własne miejsce pracy oraz salę.

 

ZAKOŃCZENIE:

3. Wspólne ubieranie choinki (15 min.).

Dzieci, przygotowanymi wcześniej ozdobami, dekorują choinkę. Zwracamy uwagę na umiejętność pracy zespołowej oraz estetykę wykonania.

 

Czynności końcowe (2 min.):

Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia i życzy im, aby dostały dużo ciekawych prezentów pod choinkę.

 

 

BIBLIOGRAFIA:

Ø            Agnieszka Bojrakowska–Przeniosło „Ozdoby i dekoracje z makaronu”, Wydawnictwo RM, Warszawa 2006r.

Ø            Encyklopedia tradycji polskich” Renata Hryń–Kuśmierek i Zuzanna Śliwa, Wydawnictwo Podsiedlik–Raniowski i Spółka, Poznań 2000r.

Ø            http://gwiazdka.wieszjak.pl/zwyczaje-bozonarodzeniowe/92303, Zapach-swiatecznej-choinki.html

Ø            http://www.mbkp.info/lit/bn/choinka.html

 

 

 

 

OPRACOWAŁA:

Anna Czoch

świetlica szkolna

Zespół Szkół w Korzkwi

 

5

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin