Powstrzymać cellulit.docx

(250 KB) Pobierz

Powstrzymać cellulit

 

Chciałabyś pokazać się w krótkiej sukience, ale ... Wstydzisz się, że ktoś zobaczy pomarańczową skórkę na udach lub biodrach? Spróbuj ją więc pokonać razem z nami!


Cellulit
Pomarańczowa skórka, czyli fachowo cellulit, to defekt, który spędza sen z powiek niejednej kobiecie. Kiedyś mawiano, że to skłonność tylko pań puszystych, ale to nieprawda. Cellulit wcale nie zależy od wieku ani od tuszy. Pojawia się zarówno u dwudziestoletnich dziewczyn, jak i u dojrzałych kobiet. Mają go panie szczupłe, filigranowe i te, które borykają się z nadwagą. Cellulit to nic innego jak grudki zbitego tłuszczu, które deformują tkankę łączną. Przyczyną tego nieestetycznego defektu jest dość luźna i elastyczna budowa kobiecej skóry, która rozciągając się i kurcząc (podczas ciąży, odchudzania) "daje miejsce" na gromadzenie się wody i rozrastanie komórek tłuszczowych. Niestety, na to, jak jest zbudowana nasza skóra, nie mamy żadnego wpływu. Czy więc można pozbyć się tego "nieładnego" problemu? Tak! To jest naprawdę możliwe. Im wcześniej zacznieszdziałać, tym większa szansa na powodzenie. Inną jednak strategię powinny przyjąć kobiety, u których cellulit jest dopiero ledwo zauważalny, a inną dojrzałe panie, gdy ich skóra zaczyna tracić swoją wrodzoną elastyczność.

Typowo kobiecy kłopot

Pomarańczowa skórka najczęściej pojawia się na: udach, pośladkach, brzuchu, przedramionach, czyli w tych miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Może rozwijać się w kilku etapach. Najwcześniej pojawia się tzw. postać wodna. Twoje ciało nadal jest gładkie, ale gdy uchwycisz palcami fałd skóry, np. na udzie, zauważysz drobne nierówności. Jeśli schorzenie jest bardziej zaawansowane (tzw. cellulit tłuszczowy), to wówczas grudki i drobne guzki są widoczne "gołym okiem". Gdy osiągnie etap trzeci (tzw. materacowy), duże, twarde grudki stają się bolesne. Zmianom na skórze towarzyszą też obrzęki, bo nadmiernie rozrośnięte komórki tłuszczowe uciskają przy okazji naczynia krwionośne i limfatyczne.


Cellulit
Winne są hormony

Burze hormonalne towarzyszą kobietom przez całe życie: w okresie dojrzewania, podczas miesiączki, ciąży i w okresie menopauzy. W tym czasie waha się we krwi poziom hormonów (estrogenów). To właśnie wtedy gwałtownie rozrastają się nasze komórki tłuszczowe i tyjemy. Budowy swojej skóry nie zmienimy, niewielki też mamy wpływ na to, że ciało poddaje się burzom hormonalnym. Ale innych winowajców sprzyjających cellulitowi możemy skutecznie wyeliminować.

Niedobre nawyki

Zestresowana palisz papierosa za papierosem, a gdy jesteś zmęczona, ratujesz się kawą lub coca-colą. Jadasz w pośpiechu dużo fast foodów, słodyczy, a mało warzyw i owoców. Takie wysokokaloryczne menu sprzyja tyciu. Potem usiłujesz stracić kilogramy, stosując błyskawiczne diety, a to właśnie działa wręcz odwrotnie - powoduje efekt jo-jo, czyli spowolnienie przemiany materii i ponowne obrastanie w tłuszczyk. Zapracowana, mało się ruszasz i nie uprawiasz prawie wcale sportu. Wieczorami odprężasz się w gorącej kąpieli, która sprzyja wysuszeniu skóry. A może lubisz chodzić przez cały dzień na wysokich obcasach lub w obcisłych spodniach? Powinnaś wiedzieć, że nie tylko utrudnia to krążenie, ale także sprzyja cellulitowi.

Cellulit

Zacznij powoli

Tego się trzymaj

Tajemnica sukcesu w walce z pomarańczową skórką tkwi właśnie w zmianie naszych nawyków. Sam krem, choćby kosztował majątek, nie wystarczy, by przywrócić ciału gładkość. Konieczna jest też odpowiednia dieta, ruch i gimnastyka. Być może powinnaś skorzystać z serii specjalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym albo poćwiczyć w klubie fitness. Podpowiemy ci strategię odpowiednią dla ciebie. Znajdziesz w niej zestaw ćwiczeń, menu opracowane przez dietetyka i specjalnie dobrane preparaty oraz zabiegi pielęgnacyjne. Nie oczekuj jednak cudów. Jeśli chcesz pokonać cellulit, potrzebne będą wysiłek i konsekwencja.

 

Program dla 20-latek

 

Często patrzysz w lustro i pewnie jakwiększość rówieśniczek twierdzisz, że masz cellulit. Co prawda jest on ledwo zauważalny, ale ... Wyolbrzymiasz problem. Nawet jeśli na udach po uchwyceniu fałdy skóry pojawiają się drobne nierówności, bez trudu poradzisz sobie z nimi sama. Jesteś młoda i masz bardzo jędrną skórę.


Cellulit
Twoja strategia

Postaw na ruch. Na gimnastykę przeznacz 15 minut dziennie, a na swój ulubiony sport - 30-40 minut trzy razy w tygodniu. Za każdym razem, gdy wcierasz w ciało kosmetyk, zrób masaż ud. Jest łatwy, a bardzo skUteczny. Postaraj się jeść owoce i warzywa pięć razy dziennie. Masz ochotę na słodycze? Sięgnij po batonik z muesli.

Zwiększ swoje szanse na sukces Ćwicz, ale nie przesadzaj, bo zamiast pozbyć się nadwagi, możesz osłabić organizm. Dlatego najpierw naucz się kontrolować swoje tętno podczas ćwiczeń (zmierzysz je, przykładając palce do nadgarstka). Oblicz je według wzoru: 200 minus twój wiek równa się maksymalne tętno (200 - 20 lat = 180). Jeśli chcesz skutecznie spalać tłuszcz, nie przekraczaj 60 procent tej wartości (60 procent ze 180 to 108). Powyżej tej liczby spalasz nie tylko tłuszcz, ale także białko i osłabiasz swoje mięśnie.

Ćwiczenia

Każdy dzień zaczynaj od gimnastyki. O tej porze organizm szybciej spala tkankę tłuszczową niż po południu, korzysta z wcześniej zmagazynowanej energii. Poranny zestaw Leżąć w łóżku, zrób nożyce, trzymając nogi jak najniżej materaca. Ćwiczenie powtórz 20 razy. Potem rytmicznie przez pięć minut wykonuj rowerek. Odpocznij. Unieś w górę wyprostowane nogi, rozsuń je na szerokość metra i wytrzymaj kilka sekund. Powtórz 20 razy. Trening w tygodniu Biegaj 20 minut po płaskim terenie lub wbiegaj na niewysoką górkę i zbiegaj z niej. Powtórz to 20 razy. Jeźdź na rolkach na lekko ugiętych nogach.


Cellulit
Pielęgnacja i zabiegi

Codziennie wieczorem, po prysznicu, wmasuj w uda ujędrniający balsam, który zawiera m.in. witaminę A, prowitaminę 85, koenzym Q1 O i roślinne wyciągi z alg czy bluszczu. Substancje te uelastyczniają skórę i poprawiają mikrokrążenie. Systematyczne stosowanie kosmetyku dodaje skórze sprężystości. i w efekcie zapobiega cellulitowi. Jeśli zauważyłaś na udach drobne nierówności, sięgnij po antycellulitowy balsam do ciała (np. Tanita), a gdy masz rozstępy, użyj kremu, który pojędrnia i uelastycznia ciało (np. Eveline). Te preparaty swe skuteczne działanie zawdzięczają m.in. składnikom pobudzającym produkcję kolagenu i elastyny w skórze.

Kuracja ampułkami Jeżeli na twoich udach pomarańczowa skórka jest dosyć widoczna, sięgnij po silniej działające ampułki (np. Elancyl). Mają one duże stężenie aktywnych substancji usuwających toksyny, nadmiar wody i tłuszczu z tkanki podskórnej, np. ekstrakt z bluszczu i kofeinę. Jedną ampułkę wmasuj w uda rano i wieczorem. Stosuj je przez przynajmniej miesiąc.

Masaż Wcierając kosmetyk, przez 3-4 minuty wymasuj ciało kolistymi ruchami - od kolan w kierunku pośladków. Zrób to za pomocą przyrządu do masażu. Do kremu wybierz taki, który jest zakończony kulkami, do żelu z wypustkami.

Dobra dieta


Cellulit
Jedz regularnie co najmniej 3-4 posiłki w ciągu dnia tak, aby przerwy pomiędzy nimi nie były dłuższe niż 4 godziny. Ale nie zastępuj posiłków fast foodami (hamburger, pizza). Miej pod ręką owoce - surowe i suszone, pestki dyni, słonecznika, orzechy i sięgaj po nie, gdy tylko poczujesz głód. Zwykłe słodycze zastąp owsianymi lub z płatkami zbożowymi. Takie ciastka, batoniki zawierają sporo błonnika, który reguluje pracę jelit i oczyszcza organizm z toksyn.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: kubek jogurtu owocowego, 3 łyżki muesli z orzechami, jabłko, szklanka soku pomarańczowego.
Obiad: spaghetti z tuńczykiem, pomidorami i zielonym groszkiem z puszki, doprawione ziołami oraz szklanka soku.
Kolacja: miseczka sałatki holenderskiej (ser biały, włoskie orzechy, cykoria) i szklanka soku winogronowego.

Program dla 30-latek

 

Zapracowana nie masz prawie na nic czasu. Nieregularnie się odżywiasz i prowadzisz siedzący tryb życia. Twoja skóra - choć nadal elastyczna - jest nieco osłabiona. Jeśli jesteś młodą mamą, w twoim organizmie nadal trwa hormonalna burza, czasem czujesz się ciężka i opuchnięta. W okolicach brzucha i na pośladkach pozostał tłuszczyk po ciąży.


Cellulit
Twoja strategia

Koniecznie powinnaś zadbać o swoją kondycję, zrzuć kilka kilogramów i wzmocnić skórę. Pomogą ci w tym dieta wypłukująca toksyny, ćwiczenia w fitness klubie masaże i zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Stosuj także antycellulitowe kremy w domu.

Zwiększ swoje szanse na sukces Sięgnij po tabletki wspomagające odchudzanie i uelastyczniające skórę od wewnątrz, np. Bio-Pycnogenol Pharma Nard, cena 59 zł/3D kaps. Możesz też pić dietetyczny płyn Fisio Diur Detox, cena 79 zł, który przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Preparaty kupisz w aptece, bez recepty.

Ćwiczenia

Wybierz się do fitness klubu. Zwykła gimnastyka pod okiem profesjonalisty przyniesie najlepsze efekty. Zajęcia odbywają się przy muzyce i zaczynają od 5-1 O-minutowej rozgrzewki, potem przez 20-25 minut wzmacniasz specjalnymi ćwiczeniami wybrane mięśnie. Powinnaś ćwiczyć co najmniej 2-3 razy w tygodniu po 30-40 minut.

Jeśli zaczynasz gimnastykę :
TBC, czyli zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem hantli, ciężarków i gumowych pasów; ABS - ćwiczenia brzucha, ud, pośladków wykonywane z ciężarkami na nogach.
Jeśli masz dobrą kondycję Zdecyduj się na trening Hi-Lo, jest to kombinacja kroków i podskoków przy muzyce hip-hopowej. Możesz też wybrać Aerobiking - ćwiczenia na rowerze stacjonarnym lub Core Board, czyli intensywną gimnastykę na ruchomej desce z utrzymywaniem równowagi ciała.

Pielęgnacja i zabiegi


Cellulit
Codziennie przez kilka minut pojędrniaj ciało prysznicem. Na pośladki i brzuch kieruj na przemian raz zimny, raz ciepły strumień wody. Zabieg zakończ chłodnym tuszem. Potem wetrzyj preparat antycellulitowy, specjalnie przeznaczony do brzucha i pośladków (np. Yves Rocher), który dzięki zawartości m.in. żeń-szenia przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Kosmetyki dla zabieganych Smaruj uda i brzuch szybko wchłaniającym się bez śladu żelem (np. Rilastillntensive).

Przyklej na dzień lub noc antycellulitowy plaster z kofeiną (np. Bio-Slim). Wsparcie w gabinecie Pomogą ci zabiegi z elementami drenażu limfatycznego. Endermologia - specjalne wałki chwytają fałd skórny i go masują. Zabieg zmniejsza obrzęki i wzmacnia skórę. Cena zabiegu 100-200 zł, efekty po serii 8-15 wizyt. Zabieg modelujący - rozbija tkankę tłuszczową i poprawia krążenie. Jest to połączenie masażu za pomocą ostrej szczotki z maską torfową. Cena jednego 130 zł, efekty po 4-6 zabiegach.

Masaż Wcierając kosmetyk, przez 3-4 minuty wymasuj ciało kolistymi ruchami - od kolan w kierunku pośladków. Zrób to za pomocą przyrządu do masażu. Do kremu wybierz taki, który jest zakończony kulkami, do żelu z wypustkami.

Dobra dieta

Włącz do menu owoce cytrusowe, zielone warzywa, pomidory, ziemniaki, awokado. Są one źródłem potasu, który ułatwia usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Stosuj zioła zamiast soli: majeranek, estragon, kolendra, bazylia podnoszą smak potraw i regulują trawienie. Pij 2 litry wody mineralnej dziennie - wypłukuje toksyny.

Przykładowy jadłospis


Cellulit
Śniadanie: omlet z 2 jajek z pomidorami, papryką, szczypiorkiem i ziołami, szklanka soku grapefruitowego.
Obiad: talerz zupy pomidorowej z razowym makaronem, 2 pieczone ziemniaki, filet z ryby gotowanej na parze, surówka z sałaty lodowej doprawiona oliwąz oliwek i ziołami, szklanka soku wielowarzywnego.
Kolacja: 2 szaszłyki drobiowe z piersi kurczaka, cukinii, pomidorów, papryki, pieczarek i cebulki, zielona sałata z kiełkami i sosem winegret, szklanka soku warzywnego.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin