Czy to już poród.doc

(61 KB) Pobierz
Czy to już poród

Czy to już poród?

Czas trwania ciąży dobiegł już końca. Ależ to było długie czekanie…Dziś termin spotkania z najważniejszą osóbką w Twoim świecie, ale co to? Nic się nie dzieje??

Martwisz się, że przeoczyłaś pierwsze symptomy rozpoczynającej się akcji porodowej? Obawiasz się, że będziecie potem jechać w piorunującym tempie przez całe miasto, aby dostać się do szpitala? Spokojnie - w życiu jest nieco inaczej, niż w filmach, w których poród rozpoczyna się dramatycznie i trwa tylko chwilę.
Dziś opowiem o tym, jak poznać, że poród się rozpoczął.

Zwiastuny porodu tzn. wskaźniki zbliżającego się porodu:

Obniżenie się dna macicy („ opuszczenie się" brzucha) następuje to około 3-4 tygodnie przed porodem. Odczuwasz to jako ulgę - łatwiej Ci się oddycha (zmniejsza się ucisk na płuca).

Skurcze przepowiadające - nieregularne twardnienia macicy, zwykle niebolesne (albo nie aż tak bardzo bolesne).

Parcie na pęcherz moczowy w ostatnich tygodniach ciąży (wynika to z bliskiego sąsiedztwa nisko stojącej główki malucha z pęcherzem moczowym). W tym czasie często opróżniaj pęcherz moczowy. Pełen pęcherz moczowy (w czasie porodu) może utrudniać postęp porodu.

Wydalanie czopa śluzowego, który zamykał kanał szyjki macicy. Czop śluzowy to galaretowaty, lekko zabarwiony pasemkami krwi śluz.

INNE OBJAWY, KTÓRE ŚWIADCZĄ O BLISKIEJ AKCJI PORODOWEJ TO:

Objawy ogólne - bóle głowy, ogólny niepokój i uczucie gorąca. Mogą występować nawracające bóle okolicy krzyżowej. A nawet zmniejszenie masy ciała w ciągu ostatnich dni przed porodem.

Objawy ze strony Twojego układu pokarmowego - brak łaknienia oraz biegunka (organizm oczyszcza się i możesz uniknąć lewatywy przed porodem. Lewatywy nie wykonuje się rutynowo w każdym szpitalu).

Krótko przed porodem zwykle mniej odczuwalne są ruchy płodu.

Zapraszam do przeczytania o właściwym początku porodu.

Oddychanie podczas porodu

Oddychanie to naturalny proces w organizmie. Jest on związany z pobieraniem tlenu ze środowiska i wydalania dwutlenku węgla i wody. Tak zwyczajnie - najpierw wdech, a potem wydech.

Jak oddychać, aby rodząca odczuwała ulgę w czasie porodu? Oddychanie jest jedną z naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Różne sposoby oddychania (tzn. inne w kolejnych dwóch okresach porodu) pozwalają dotlenić mamusię i dzidziusia.
Oddychanie podczas porodu


Ból, który odczuwa mama, jest wynikiem niedotlenienia mięśni i nagromadzenia się w nich produktów przemiany materii. Aby pomóc sobie (ulżyć w bólu) rodząca powinna wykorzystywać przerwy międzyskurczowe na relaks - wolne i głębokie oddychanie.

SPOSÓB ODDYCHANIA W I-SZYM OKRESIE PORODU (tzw. okres rozwierania szyjki macicy)

przy rozwarciu do 4 cm - jest to tzw. tor oddychania przeponowy. Swobodne, głębokie oddechy. 7-8 oddechów na minutę (wdech rodząca wykonuje nosem, wydech ustami. Podczas wdechu - jeśli położy dłoń na brzuchu, czuje jego unoszenie, w czasie wydechu brzuch opada).

przy rozwarciu 5-8 cm - jest tzw. tor oddychania piersiowy. Oddech jest przyśpieszony i płytki. Około 16-24 oddechów na minutę. W czasie oddechu usta są lekko rozchylone. Przy wdechu unosi się klatka piersiowa, a przy wydechu czujesz jej opadanie.

przy rozwarciu 9-10 cm- jest to tzw. podrzucanie przepony. Oddech jest szybki i płytki Szybki oddech rodząca przeplata pogłębionym oddechem (pogłębiony oddech wygląda jakby rodząca chciała zdmuchnąć świeczki na torcie urodzinowym) .

Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek
Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek itd.



Powyższe trzy sposoby oddychania polecam ćwiczyć przyszłym mamom (w czasie trwania ciąży).


SPOSÓB ODDYCHANIA W II-GIM OKRESIE PORODU (tzw. wydalania płodu)

w przerwie między skurczami partymi - głębokie oddechy

w czasie skurczu - rodząca wykonuje wdech ustami („ nabiera dużo powietrza”, zatrzymuje je i stara się „ przesunąć” jakby w dół brzucha). W tym czasie, jeśli położy się dłoń na brzuchu – czuć można unoszenie i twardnienie brzucha. Wydech ustami.

Ćwiczeń oddychania podczas parcia nie należy wykonywać w czasie trwania ciąży!!!

Wszystkie mamy zachęcam do skupienia się (mimo bólu) na oddychaniu podczas porodu.
Skurcze same narzucają rytm oddychania, ale warto potrenować techniki oddychania jeszcze przed porodem. Każdy poród i każdy ból jest inny, ale pocieszające jest to , że każdy organizm wydziela endorfinę - naturalny środek przeciwbólowy.

Życzę udanych ćwiczeń i malutkiego bólu w czasie porodu.

Poród aktywny

Każda ciężarna wie, że po 40 tygodniach „noszenia” maleństwa pod serduchem przychodzi czas na poród. Ale co to jest poród? Na czym polega i jak wygląda? Czym jest poród aktywny? Czy wszystkie przyszłe mamy to wiedzą?

Kobiety są różne i różne są też ich porody- mniej lub bardziej bolesne, trwają dłużej lub krócej. Dziś o tym jakie okresy obejmuje poród.

Poród to czas, jaki upływa od początku wystąpienia skurczów (regularne skurcze co 10 minut) do urodzenia dziecka.

Poród obejmuje trzy zasadnicze okresy:

Okres rozwierania szyjki macicy- trwa od momentu wystąpienia regularnych skurczów co 10 minut do całkowitego rozwarcia ( całkowite rozwarcie szyjki macicy to 10 cm ).

Okres wydalenia płodu ( urodzenia dziecka)- trwa od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka.

Okres łożyskowy- trwa od urodzenia dziecka do wydalenia łożyska.
Poród aktywny

PORÓD AKTYWNY

Poród w którym kobiety mają uczucie uczestniczenia w nim. Przyszłe mamy czują się mniej znużone, zmęczone i poniżone instrumentalnym ich traktowaniem. Podczas porodu aktywnego kobiety maja świadomość, że wiele zależy od nich samych (mam na myśli np. współpracę z położną podczas parcia).Kobiety przyjmują dowolne pozycje do porodu (wygodne dla nich samych). Wiele pacjentek, które nigdy nie czytały o porodzie aktywnym, instynktownie poruszają się lub przyjmują pozycję w klęku czy kuczną. Czym tłumaczyć ten fakt, ze kobiety rodzą łatwiej w wodzie, gdy poruszają się lub przyjmują pionową pozycję ciała? Szczególne korzyści z porodu aktywnego to:

siła ciężkości ( przyciągania ziemskiego), która działa pionowo w dół, wzmaga czynność parcia. Gdy rodząca leży na wznak, musi przeć mocniej, aby wypchać bobaska niejako „ pod górę”.

nerwy, które zaopatrują jamę miednicy i macicę, wnikają do miednicy przez kość krzyżową. W pozycji leżącej ( na wznak) następuje bezpośredni ucisk tych nerwów i ból jest silniejszy niż w pozycji kucznej lub stojącej.

pozycja pionowa ułatwia samoistne i dokładne oddzielenie się łożyska ( nie wszystkie szpitale prowadzą porody aktywne; większość jednak daje możliwość aktywnego rodzenia w 1- szym okresie porodu).

pionowa pozycja matki powoduje łatwiejsze dopasowanie się główki płodu do rozwierającej się szyjki macicy. Podczas skurczu główka płodu obniża się coraz bardziej w kierunku szyjki. W przerwie między skurczami rodząca może odpoczywać w pozycji pionowej a główka nadal uciska na szyjkę macicy ( w pozycji pionowej na główkę płodu działa siła ciążenia). Efektem tego jest szybsze i bardziej efektywne rozwarcie kanału szyjki macicy.

lepsze jest krążenie krwi w łożysku, a to poprawia utlenowanie u bobaska( tzn. dobrze mu się oddycha). Jeśli kobieta leży na plecach ma duże naczynia krwionośne przyciśnięte do kręgosłupa. Może to powodować zaburzenia w tętnie malucha. Jeśli musisz się położyć z powodu zmęczenia w trakcie 1-szego okresu porodu- to najlepiej połóż się na lewym boku.


Bardzo zachęcam (jeśli to możliwe) aby rodzić aktywnie przy użyciu worków ssako, materacy i piłek. Przyniesie to mamusiom ulgę i poród będzie miłym i niezapomnianym wydarzeniem.:)

Celina Fręczko, położna

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin