Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Temat bloku : Nadchodzi wiosna .
Temat dnia :Podziwiamy pierwsze kwiaty .
Opracowała : mgr Małgorzata Obłąk
Cele :
· Wdrażanie do dłuższych samodzielnych wypowiedzi ,
· Wdrażanie do głośnego . poprawnego i wyrazistego czytania utworów poetyckich ,
· Budzenie szacunku dla piękna przyrody ,
· Rozwijanie twórczej inwencji plastycznej .
Cele operacyjne – uczeń :
· Zna wiosenne kwiaty ,
· Zna kwiaty chronione , rozpoznaje je i nazywa po wyglądzie ,
· Umie ułożyć zdanie opisujące ,
· Dostrzega piękno przyrody ,
· Dostrzega i rozumie konieczność ochrony przyrody ,
· Potrafi rozwiązać zagadki ,
· Umie posługiwać się dowolnymi technikami plastycznymi ,
· Potrafi współdziałać w grupie ,
· Potrafi zaśpiewać poznaną piosenkę .
Środki dydaktyczne : tablice przedstawiające kwiaty , zagadki , dialog nagrany na magnetofon ,piosenka , kartoniki z hasłami , papier kolorowy , farby, bibuła, ścinki tekasylne .
Formy pracy :indywidualna , zbiorowa , grupowa .
Metody :
oparte na słowie , na działaniu , oglądowe
Przebieg zajęć.
1. Wprowadzenie do zajęć .
Wykonanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 .
Uporządkowanie wyników rosnąco i odczytanie hasła : Podziwiamy pierwsze kwiaty .
( zał. 1).
2. Śpiewanie piosenki Złoty kluczyk i wyklaskiwanie refrenu .
3. Rozwiązanie zagadek . umieszczanie rozwiązań na tablicy – kartoniki z napisami (zał.2).Wspólne ustalenie ,który kwiatek wita wiosnę.
4. Oglądanie tablic przedstawiających wiosenne kwiaty .Ustalenie , które z tych kwiatów spotkamy w lesie , które zarówno w lesie jak i w ogrodzie .
Oglądanie w zeszytach ćwiczeń kwiatów chronionych . wspólne ustalenie znaczenia słowa ,,chronione” . Podpisywanie kwiatów .
5. Wysłuchanie nagranego dialogu( zał.3 ) .
6.Próby odpowiedzi na ostatnie pytanie dialogu .
7. Układanie zdań z rozsypani wyrazowej ( zał. 4) .
Kwiaty są ozdobą naszych lasów i parków ! Nie należy ich zrywać !
8. Czytanie wiersza ,,Przylaszczki ” M. Czerkowskiej .Rozmowa na temat poetyckiego przedstawienia Przylaszczek jako plamy błękitu .Podkreślanie w tekście wyrazów określających kolory przylaszczek . wypisanie na tablicy kolorów od najbardziej intensywnego do delikatnego ( szafir , lazur , niebieski , błękit ) . Dopasowanie pasków koloru do odpowiedniego napisu .
9.Działalność plastyczna –praca w grupach .
Grupy wybierają jeden z kwiatów chronionych i przedstawiają go wybrana techniką .
- farby plakatowe – fiołki
- bibuła – krokusy ,
- plastelina – konwalia ,
Papier kolorowy – przebiśnieg
Ścinki tekstylne – pierwiosnek .
10. Wspólna ocena i wystawka prac .
Załącznik 1.
Wpisz wyniki do kratek .
800+50=
wsze
320+120=
wia
500+100=
Pier
250+250=
My
900 +80=
Kwia
100+150=
Po
650 +350=
Ty
170+100=
Dzi
Uporządkuj liczby rosnąco i wpisz do diagramu razem z literami . Odczytaj hasło .
Liczby
Sylaby
Załącznik 2.
Zagadki .
1. Spadły w lesie małe gwiazdki.
Jest ich tyle…. tyle….
Zgadnij jaki to kwiatuszek ?
2. Jeszcze śpi wszystko co żyje,
jeszcze nic nie rośnie ,
a on smoło śnieg przebije –
powie nam o wiośnie .
3. Przyszła wiosna do lasku
Z kluczykami przy pasku .
A te klucze pachnące
Możesz znaleźć na łące.
4. Nim się przystroją góry zielenią ,
Liliową barwa hale się mienią.
Czary ? Nie czary?
Na białym śniegu liliowe kwiaty stoją w szeregu .
5. Ma złote serduszko ,
Cieplutki kożuszek.
Rośnie na polankach liliowy kwiatuszek .
...
acerolka