Pomóż stopom przetrwać upał.doc

(40 KB) Pobierz
Pomóż stopom przetrwać upał

Pomóż stopom przetrwać upał

Latem stają się jedną z najbardziej wyeksponowanych części ciała. Postarajmy się więc o to, aby były starannie wypielęgnowane i nie sprawiały kłopotów.

Zadbane stopy z ładnie pomalowanymi paznokciami działają na mężczyzn jak? afrodyzjak. Chyba warto więc zatroszczyć się o to, by nawet podczas upalnych dni wyglądały seksownie i kusząco. Tymczasem właśnie latem nogi przysparzają nam najwięcej kłopotów. Modne, lecz niewygodne  sandałki ze sztucznego tworzywa ocierają stopy i powodują, że intensywniej się pocą. Z kolei chodzenie boso po piasku i kąpiele w wodzie, które sprawiają nam taką przyjemność, nadmiernie przesuszają skórę stóp. Niekorzystne dla naszych nóg są również długie wakacyjne podróże. Po wielu godzinach spędzonych bez ruchu w samochodzie czy samolocie nogi często są ciężkie i obrzęknięte. Możemy jednak uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości - pomogą nam w tym gotowe kosmetyki i sprawdzone domowe sposoby.

Pudry i żele ograniczą pocenie

Podczas upalnych dni stopy szybko się pocą. Na nich bowiem znajduje się najwięcej gruczołów potowych, które pod wpływem wysokiej temperatury intensywnie pracują. Sam pot jest bezwonny, ale obecne na skórze bakterie i grzyby rozkładają go i wtedy powstaje nieprzyjemny zapach. Jeśli przy tym chodzimy w krytych, nieprzewiewnych pantoflach czy plastikowych sandałach, skóra nie oddycha, a wilgotne stopy ślizgają się w nich. Najlepszym sposobem na zachowanie "suchych" stóp jest częste ich mycie specjalnymi mydłami ograniczającymi pocenie (do kupienia w aptece).

Dobrze jest też kilka razy w tygodniu moczyć nogi w naparze z szałwii i skrzypu polnego. Inna domowa metoda to spryskiwanie skóry spirytusem kamforowym przed włożeniem obuwia. Można go używać wtedy, gdy naskórek nie jest zbyt przesuszony (spirytus dodatkowo pozbawiłby go wilgoci). Bezpieczniejsze na pewno będzie wcieranie w stopy talku lub antybakteryjnego pudru. Szczególnie starannie należy go wmasować między palcami, gdzie chętnie osiedlają się i drobnoustroje. Pomóc może też odświeżanie stóp dezodorantami w sprayu. Poza tym warto smarować je lekkimi kremami czy żelami z mentolem, kamforą i olejkami z drzewa herbacianego. Nie tylko ładnie pachną, ale działają też przeciwgrzybiczo.

WYPRÓBUJ: krem przeciw potliwości Podexine. Vichy, 35 zł/50 ml; krem zmniejszający wydzielanie potu Spirial. SVR, 35 zł/50 ml; płynny puder do stóp i dłoni Pedipur. Prolab, 9,60 zł/60 g.

Chłód zlikwiduje opuchliznę kostek i łydek

Zdarza się, że po wielu godzinach spędzonych w butach na wysokich obcasach nogi stają się opuchnięte. Dzieje się tak zwłaszcza podczas upałów. Sięgnij wtedy po chłodzący żel do nóg i wmasuj go w skórę. Możesz też spryskać je orzeźwiającym sprayem. Kosmetyki te zawierają bowiem wyciągi z kasztanowca, arniki i mentol, dzięki czemu pobudzają mikrokrążenie w naczyniach krwionośnych.

Pomaga to odprowadzić nadmiar wody i limfy z opuchniętych kostek i łydek. Ulgę przyniesie też lodowy masaż. Weź dwie kostki lodu, zawiń w bawełnianą chusteczkę i przez dwie minuty, kolistymi ruchami, masuj każdą nogę. Zaczynaj od stopy i przesuwaj lód ku górze, aż do kolan. Po przyjściu do domu zafunduj opuchniętym nogom odprężającą kąpiel. Do miski wlej ciepłą wodę i wsyp garść soli, najlepiej morskiej, bogatej w mikroelementy. Zanurz stopy na 15 minut. Osusz je i wmasuj chłodzący żel.

WYPRÓBUJ: żel na zmęczone nogi Minterin, Pharmaceris M. Dr Irena Eris 22 zł/75 ml; odświeżający spray do stóp Foot Care. Oriflame, 19,90 zł/150 ml.

Kora dębu i witamina A wyleczą odparzenia i otarcia

Chodzenie w niewygodnym obuwiu zwykle kończy się odparzeniami i drobnymi rankami. Warto więc zaopatrzyć się w żelowe plastry, które zapobiegną otarciom. Skuteczną domową kuracją na powstałe już skaleczenia jest moczenie stóp w wywarze z kory dębu z dodatkiem wódki. 4?5 łyżek kory zalej litrem wody i gotuj 20 minut. Wywar przecedź, a gdy przestygnie, dodaj łyżkę wódki. Płyn wlej do miski z wodą i zanurz stopy. Gojenie skóry przyspieszą też maści z witaminą A.

WYPRÓBUJ: hydrożelowy blister do stóp. Scholl, 14,50 zł; maść ochronna. Oceanic, 2,50 zł/25 ml.

Odżywcze kremy nawilżą przesuszoną skórę

Uboga w gruczoły łojowe skóra stóp ma niewielką ochronną warstewkę tłuszczową, szybko więc staje się przesuszona. Piasek oraz kąpiele w morskiej i chlorowanej wodzie dodatkowo zmniejszają jej nawilżenie. Naskórek zaczyna wtedy pierzchnąć, robi się twardy. Zabiegi pielęgnacyjne warto zacząć od złuszczenia szorstkiej skóry. Zamiast jednak ostrego pumeksu czy tarki lepiej użyć delikatnych kremów pilingujących. Ułatwią one usunięcie zrogowaceń, a jednocześnie naskórek lekko natłuszczą. Po spłukaniu pilingu wmasuj w stopy nawilżająco-odżywczy krem z witaminami A, E i z grupy B.

Pomogą też kosmetyki z kolagenem, gliceryną i ekstraktem z lnu. Z kolei masło kakaowe i gliceryna natłuszczą i wzmocnią skórę, zapobiegając jej przesuszeniu.

WYPRÓBUJ: intensywnie regenerujący krem do stóp przeciw pęknięciom Formuła Norweska. Neutrogena, 21 zł/40 ml; peeling do stóp Foot Action. Progres, 7 zł/ /75 ml; krem do stóp przeciw odciskom i zrogowaceniom Compeed. Johnson&Johnson, 18,50 zł/75 ml.

Mleczne odżywki wybielą zażółcone paznokcie

Zdarza się, że zapominasz o położeniu ochronnej bazy pod ciemny lakier, którym malujesz paznokcie. W efekcie płytki nabierają nieestetycznego, żółtawego odcienia. Jeśli chcesz wybielić paznokcie, maluj je mlecznobiałymi odżywkami o działaniu rozjaśniającym i wyrównującym. Warto sięgnąć także po kremy wybielające - masuje się nimi płytkę przez kilka minut.

WYPRÓBUJ: krem wybielający paznokcie Nail Revitalizer. Sally Hansen, 38 zł/28 g; odżywka wybielająca Lovely. Wibo, 4,50 zł/11 ml; mleczna odżywka Belweder. Barbra Cosmetiques, 7,80 zł/8 ml.

Gimnastyka przyniesie ulgę ciężkim nogom

Po wielu godzinach spędzonych w podróży, w samochodzie lub samolocie, wydaje się, że nogi są tak ciężkie, jakby były z ołowiu. Pieką, kostki są obrzęknięte. W tej sytuacji pomogą masaż i ćwiczenia. Najpierw przez dwie minuty mocno pocieraj powierzchnię stóp zaciśniętą dłonią. Potem usiądź wygodnie i podnieś obie nogi na wysokość 15 cm od podłogi. Stopami zataczaj niewielkie koła. Następnie opuść je i przez kilka sekund naciskaj palcami na podłogę. Po przyjściu do domu połóż się na plecach, unieś nogi i oprzyj je o ścianę. Poleż w tej pozycji 10 minut. Ciężkim nogom szybką ulgę przyniosą też kremy oraz gojące żele z wyciągiem z eukaliptusa, rozmarynu, miłorzębu japońskiego.
WYPRÓBUJ: chłodzący krem-żel do piekących stóp Nivelazione. Farmona, 6,50 zł/75 ml; żel odświeżający Heavy Leg Aureven. Auriga, 35 zł/80 g; przeciwzakrzepowy i przeciwobrzękowy żel Lioton 1000. Berlin Chemie Menarini, 19 zł/50 g.

Okłady zapobiegną pękaniu pięt

Mocno przesuszona skóra stóp traci elastyczność. Zaczyna wtedy pękać, czasem nawet krwawić. Latem przyczynami tej dolegliwości bywa chodzenie boso po gorącym piasku i niesmarowanie stóp odżywczym kremem. By pomóc skórze wrócić do normalnego stanu, dwa razy w tygodniu zafunduj stopom kąpiel w siemieniu lnianym. Pół szklanki siemienia ugotuj w litrze wody. Potem dodaj do kleiku zawartość dwóch kapsułek witaminy A+E i zanurz w nim stopy na pół godziny. Raz w tygodniu rób okłady lub maski z parafiny (mają ją w ofercie firmy kosmetyczne, np. Avon). Grubą warstwę parafiny nałóż na stopy i owiń je gorącym ręcznikiem na 5 minut. Codziennie wmasowuj też krem z gojącym mocznikiem i regenerującym pantenolem.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin