Gniazdko.doc

(27 KB) Pobierz
Gniazdko - teatrzyk sylwet na podstawie utworu Iwony Salach

Gniazdko - teatrzyk sylwet na podstawie utworu Iwony Salach. Scenariusz zajęć dla dzieci 3 - letnich


Cele:
-zapoznanie z ptakiem objętym ochroną - jaskółką
-przekazywanie wiadomości na temat ochrony przyrody poprzez udział w różnych zabawach
- poznawanie miejsc,w których jaskółki budują swoje gniazda
- wdrażanie do humanitarnego zachowywania się wobec ptaków oraz szanowania ptasich gniazd

Przebieg zajęć:

1.Powitanie w kręgu piosenką pt. " Wszyscy są witam was.." -integracja grupy

2.Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Krótka rozmowa dzieci z nauczycielką przebrana za wiosnę, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zwiastuny wiosny ( ptaki, kwiaty, motyle, listki, gniazdko), które są elementami przebrania.

3.Zabawa słuchowa pt." Ptasi koncert"
Słuchanie odgłosów wydawanych przez ptaki oraz próby odgadywania nazw niektórych z nich.

4.Teatrzyk sylwet pt. "Gniazdko"

"Gniazdko"
Marcowe słoneczko przygrzewało coraz mocniej.Dzieci z przedszkola wybiegły do ogrodu. Na wesołej zabawie czas mło im upływał.Chłopcy jeździli samochodami a dziewczynki grały w piłkę.Pani Hania patrzyła z uśmiechem na zgodną zabawę dzieci.
-Proszę pani!- zawołał nagle Jacek- tutaj coś leży .O pod drzewem.
- To gniazdko- powiedziała Basia.
-Rzeczywiście- stwierdziła pani podnosząc je z ziemi.
- Czy możemy je zabrać do przedszkola?- zapytała Ania .
-Nie, Aniu- odpowiedziała pani- gniazdka nie wolno zabierać. Gdy się ociepli i wiosna rozkwitnie w pełni ,to ptaki zniosą w nim jajka, a z nich wylęgną się pisklęta.-A kiedy?- pytała dalej Ania.
- Oj to to dopiero w kwietniu i w maju -uśmiechnęła się pani.
- A dlaczego tak późno? - zapytał Adaś.
Pani zamyśliła się chwilkę:
-Gdy na dworze jest bardzo ciepło - zaczęła - to pojawiają się owady, a pisklęta lubią je zjadać. Gdyby wylęgły się teraz nie miałyby co jeść, proste, prawda?
Dzieci były zadowolone.
- Czy zostawimy to gniazdko na ziemi? - zapytał Krzyś.
- Och, nie!- krzyknęła pani- gdyby ptaki tutaj zniosły jajka, to kot dobrałby się do nich. Koty uwielbiają zjadać jajka.
- No to jak pomożemy ptakom? - dopytywały się dzieci -Zabrać nie możemy, zostawić też nie? Więc co
- Oj dzieci,dzieci -nachmurzyła się pani -Przecież to jasne! Zastanówcie się, gdzie ptaki zakładają gniazdka, czy na ziemi?
- Ojej!- zawołał Michał - na drzewach! Nieraz bardzo wysoko.
- Nareszcie - uśmiechnęła się pani- oczywiście, że na drzewach!Zaraz je ukryję wysoko wśród gałęzi tylko muszę przynieść drabinę.Dzieci czekały z niecierpliwością: pani Hania przyniosła drabinę, Michał podał jej gniazdko i wspięła się wyżej żeby je umocować na gałęzi.
- Proszę pani -powiedział Adaś, gdy pani zeszła na dół - znowu pomogliśmy ptakom.
- Znowu? - zdziwiła się pani.
- Tak, przez całą zimę karmiliśmy je, a teraz uratowaliśmy gniazdko -dodał Krzyś.
Pani Hania była bardzo zadowolona.


5.Rozmowa z dziećmi nt. treści przedstawionej w teatrzyku.
-co znalazły dzieci na podwórku przedszkolnym?
-co było w znalezionym przez dzieci gniazdku?
-dlaczego leżało ono na trawie?
-czyje gniazdko zobaczyły dzieci nad oknem?
-co trzeba zrobić gdy znajdziemy gniazdko np. w trawie?
- czy można niszczyć domy zwierząt i ptaków?

6. Zabawa ruchowo-ortofoniczna "Znajdź swoje gniazdko"

Dzieci ptaszki siedzą w swoich gniazdkach(obręcze) na umówiony sygnał(dźwięk dzwoneczka)wyfruwają z gniazdek w poszukiwaniu pokarmu. Na hasło "bociany" dzieci klekocą jak bociany, ponowny dźwięk dzwoneczka oznacza powrót do swoich gniazd.Zabawę powtarzamy wymieniając nazwy innych ptaków, np.gołąb, wróbel,kukułka,dzięcioł.

7.Zabawa relaksacyjna "Wyprawa po ciszę" połączona z ćwiczeniami oddechowymi

Dzieci na paluszkach ,cichutko chodzą po sali i "zbierają ciszę", czyli wyciągają ręce do góry , jak najwyżej,naśladują gesty zbierania. To co zebrały wkładają do kieszeni. Gdy "ciszy" mamy już dużo, z pełnymi kieszeniami wracamy na swoje miejsca , oczywiście bardzo cicho.

8.Lepienie z masy solnej ptaków i ich gniazd oraz ozdabianie ich kolorowymi piórkami

9.Podsumowanie zajęć i organizacja wystawki prac dzieci.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin