Kwiaty i kwiateczki dla mojej mateczki.doc

(33 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 27.05.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Nasi rodzice

Temat dnia: Kwiaty i kwiateczki dla mojej mateczki

 

Cele operacyjne: dziecko:

- słucha uważnie treści rymowanki,

- wskazuje wymienione kwiaty,

- podaje określenia do poszczególnych kolorów,

- przelicza w zakresie 5,

- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: zabawa, śpiew, swobodna wypowiedź, burza mózgów, słuchanie, przeliczanie, ćwiczenia oddechowe, twórczy taniec, malowanie;

 

- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, zadawanie pytań, czytanie tekstu rymowanki, prezentacje ilustracji, instruktaż, wydawanie poleceń, nadzór nad wykonywaniem zadań, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: treść rymowanki „Obrazek dla mamy”, ilustracje kwiatów (tulipan, konwalia, róża, żonkil, bratek), melodia do zabawy ruchowej, cztery kolorowe obręcze, szablony kwiatów w czterech kolorach (żółtym, niebieskim, różowym oraz czerwonym), nagranie utworu N. Rimskiego-Korsakowa „Lot trzmiela”, wstęgi bibuły, białe kartki A4, kredki.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Muzyczne powitanie na melodię „Panie Janie”

Witaj ...... (imię dziecka) Jak się masz? (x2)

Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy

Bądź wśród nas (x2)

 

2. Udzielanie odpowiedzi na pytanie twórcze „Moja mama jest kochana, bo ...” – rundka wypowiedzi dzieci

 

3. Słuchanie rymowanki „Obrazek dla mamy” z równoczesną prezentacją ilustracji

Od Agatki mama dostanie obrazek, a na nim kwiatki:

Jakie? Zaraz zobaczymy:

Będzie tam czerwony tulipan,

Konwalia dumna jak paw,

Różowa róża, którą się zachwycimy,

Żonkil żółty jak słońce i bratek pełen barw.

 

v     Wskazywanie wymienionych kwiatków na ilustracji

v     Określanie kolorów kwiatków, porównywanie ich do znanych przedmiotów, roślin, itp. (burza mózgów):

Tulipan czerwony jak ..., Konwalia biała jak ..., Róża różowa jak ..., Żonkil żółty jak ..., Bratek kolorowy jak ...

v     Liczenie kwiatów na obrazku, określanie jak wyglądają kolejne sylwety kwiatów według schematu: drugi, piąty ... kwiatek konwalia jest ....

 

4. Ćwiczenie oddechowe „Zbieramy kwiaty na łące”

Dzieci spacerują sobie po łące-dywanie pełnym kwiatów. Na przerwę w muzyce zatrzymują się, zrywają dmuchawca, przykładają go do ust, a następnie po głębokim wdechu zdmuchują go. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

5. Zabawa matematyczna „Kwiatki na rabatki”

Nauczyciel przygotowuje cztery kolorowe obręcze oraz szablony kwiatków w kolorach: żółtym, czerwonym, różowym i niebieskim. Do każdej obręczy wkłada inną ilość kwiatków. Zadaniem dzieci jest uzupełnić kwiatki na każdej z rabatek tak, by było ich po pięć.

 

6. Ilustracja muzyczna „Na łące”

Zabawę rozpoczynamy krótką rozmową na temat miejsc, w których rosną kwiatki. Zachęcamy do wysłuchania utworu „Lot trzmiela”.

- czy podobał wam się utwór?

- muzyka była szybka, a może wolna?

- kto mógłby wydawać takie dźwięki na łące?

 

7. Interpretacja muzyczna utworu ze wstęgami bibuły – taniec twórczy

 

8. Praca plastyczna „Łąka pełna kwiatów”

Dzieci malują kredkami łąkę pełną kolorowych kwiatów.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin