Możemy wyróżnić trzy główne typy działania narkotyków:
ŚRODKI POBUDZAJĄCE (amfetamina, ecstasy, kokaina)
Narkotyki te stymulują układ nerwowy. Ale mogą też spowodować, że osoba je zażywająca będzie podenerwowana, a przy większych dawkach może zachowywać się paranoicznie. Z kolei długotrwałe używanie psychostymulantów może wyniszczyć fizycznie i doprowadzić do ruiny psychicznej. Czymś powszechnym są w takich przypadkach problemy ze snem, czy regularnym odżywianiem się.
ŚRODKI USPOKAJAJĄCE (heroina, barbiturany, benzodiazepiny)
Obniżają aktywność układu nerwowego i wprowadzają ludzi w stan uspokojenia. Mimo, że niemal każdy z nas lubi stan relaksu, to zbytnie uspokojenie pozbawia instynktu samozachowawczego. Przyjmując jednorazowo zbyt wiele takich środków, np. heroinę można do tego stopnia uspokoić się, że już nigdy się nie obudzimy. Ponadto środki te, jak żadne inne prowadzą do powstania zależności fizycznej, a stosowane przez uzależnionych dawki nierzadko wielokrotnie przekraczają dawki śmiertelne.
HALUCYNOGENY (LSD, grzyby halucynogenne)
Środki te poważnie zniekształcają odbiór rzeczywistości, jednak niektórzy ludzie znajdują w tym przyjemność. Branie halucynogenów to fundowanie sobie bardzo barwnego snu, ale sen ten czasem może przekształcić się w koszmar. Niekiedy „złe jazdy” po halucynogenach mogą prześladować już do końca życia i sprawić, że będziemy wręcz tęsknić za czasami, kiedy to rzeczywistość stanowiła jedyny problem.
pola-pokot