zawody naszych rodziców.doc

(45 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 16.10.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Moja rodzina

Temat dnia: Zawody naszych rodziców

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wzbogaca swój słownik o nazwy zawodów,

- zna zawody swoich rodziców,

- uczy się szacunku do każdego rodzaju pracy,

- potrafi odtworzyć opowiadanie na podstawie historyjki obrazkowej,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- uczy się współdziałać w grupie,

- poprawnie rozwiązuje zagadki,

- prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów,

- odgrywa krótkie scenki pantomimiczne,

- przedstawia w formie plastycznej swój wymarzony zawód.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: taniec, śpiew, reagowanie na sygnały dźwiękowe, uporządkowywanie ilustracji, swobodna wypowiedź, rozwiązywanie zagadek, drama, malowanie.

- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, taniec, śpiew, czytanie opowiadania oraz zagadek, przydzielanie zadań, zadawanie pytań, pogadanka.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

 

Środki dydaktyczne: pląs „Walczyk na powitanie”, opowiadanie wraz z historyjką obrazkową „Spacer Paulinki po mieście” („Nauczycielka Przedszkola” 2009, nr 36, s. 21), melodia do zabawy ruchowej „Fryzjer”, plansze do gry dydaktycznej „Poznajemy zawody” wraz z rekwizytami („Nauczycielka Przedszkola” 2009, nr 35), ilustracje: mikrofon, pędzel, koperta, piłka, przybory do malowania, karta pracy „Narysuj, kim chcesz być, kiedy dorośniesz”.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Pląs „Walczyk na powitanie” (wg Tańce, pląsy i zabawy przy muzyce dla dzieci w wieku przedszkolnym)

Ustawienie w kręgu z trzymaniem za ręce

 

Do przodu raz, do tyłu dwa              - krok walca do przodu i do tyłu wraz z delikatnym ukłonem

i zaczynamy taniec                            - kroki walca do przodu i do tyłu

Z melodią, co płynie na trzy,                            j.w.

Taki taniec na powitanie                             j.w.

Na prawo raz, na lewo dwa              - krok walca w prawo i lewo wraz z delikatnym ukłonem

i to już cały taniec                            - kołysanie w prawo i lewo

co lubi, gdy go liczysz na trzy              j.w.

taki taniec na powitanie                            j.w.

 

2. Słuchanie opowiadania „Spacer Paulinki po mieście”

- omówienie opowiadania,

- odtworzenie treści za pomocą historyjki obrazkowej,

- ustalenie, z jakim zawodem umieszczonym na plakatach dzieci miały bezpośredni kontakt.

 

3. Zabawa relaksacyjna „U masażystki”

Dzieci dobierają się w pary i wzajemnie wykonują sobie dowolny masaż pleców.

 

4. Rozmowa z dziećmi na temat zawodów

- jakie znacie jeszcze zawody?

- kim z zwodu są wasi rodzice oraz na czym polega ich praca?

 

5. Zabawa ruchowa „Fryzjer” (wg „Śpiewające brzdące” wyd.2, cz.1)

Do zabawy potrzebne są krzesła (ilość o połowę mniejsza niż liczba dzieci) rozstawione
w różnych miejscach sali. Część dzieci siada na krzesła i odgrywa rolę klientów salonu fryzjerskiego, a pozostali uczestnicy są fryzjerami. Na hasło:

- mycie – myją głowy,

- ręcznik – wycierają głowę,

- strzyżenie – udają obcinanie włosów,

- czesanie – czeszą klienta,

- suszenie – suszą włosy,

- lustro – pokazują lusterko,

- pożegnanie – podają sobie ręce,

- marsz – fryzjer sprząta, a klient chodzi między krzesłami.

Na ponowne hasła następuje zamiana miejsc. 

 

6. Gra dydaktyczna „Poznajemy zawody”

Dzielimy dzieci na cztery grupy: kucharzy, stolarzy, ogrodników oraz mechaników samochodowych. Każda grupa otrzymuje dużą ilustrację prezentującą dany zawód.

Gra polega na zapełnieniu całej planszy rekwizytami, wchodzącymi w skład omawianego zawodu. Owych kartoników do zdobycia jest po 6 dla każdej z drużyn. Rekwizyty wręcza nauczyciel, jako punkty za prawidłowo wykonane zadanie. Wygrywa ta grupa, która jako pierwsza zdobędzie wszystkie ilustracje.

Zadania dla drużyn:

·         Zagadki (po 2 dla drużyny):

 

Choć to nie rolnik, lecz rolę ma.
często w teatrze lub w filmie gra.
                                                (aktor)

Wśród świateł jaskrawych pracuje,
By potem efekty swej pracy w ciemności wydobyć
I na białych kartach kolory rozłożyć.
A potem możecie w niejednej gazecie
Podziwiać ujęcia w jego pięknych zdjęciach.                              

                                                 (fotograf)

Jak się nazywa taki lekarz
Którego pacjent głośno szczeka?
                                              (weterynarz)

Za ladą sklepową. Sprzeda to i owo
                                                   (sprzedawca)

Kto pracuje w hełmie. Pnie się po drabinie
Kiedy syczy ogień. I gdy woda płynie?
                                                        (strażak)

Nie jest kotem, a bez strachu. Chodzi po każdym dachu.
Brudne ręce ma i twarz. Ty go też zapewne znasz
                                                                         (kominiarz)

Kto tnie materiał, aby z części małych
Zrobić całą bluzkę lub garnitur cały?
                                                (krawiec)

Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje
Bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?
                                                  (policjant)

·         Scenki pantomimiczne „Zgadnij, jaki to zawód” (2 dla drużyny)

Wytypowany gracz za pomocą ruchu i gestu ilustruje wskazany przez nauczyciela zawód:
tancerz, lotnik, kierowca, bokser, żołnierz, ksiądz, fryzjer, lekarz.

·         Przyporządkuj rekwizyt do zawodu:
- szukanie w sali rekwizytów dotyczących następujących zawodów:
kucharka, fryzjer, zegarmistrz, lekarz,
- odgadywanie zawodu za pomocą rekwizytów z ilustracji:
mikrofon, pędzel, koperta, piłka. 

7. Zabawa „Szewczyk Dratewka”

Dzieci ściągają jeden kapeć i wkładają go do środka koła. Szewczyk naprawia buty w kole stukając w podeszwę i mówiąc: Jestem Szewczyk doskonały, zaraz bucik naprawię cały. Następnie zgaduje do kogo należą dane papcie i wręcza je właścicielowi.

8. Ćwiczenie plastyczne – rysunek „Kim chciałbym zostać w przyszłości”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin