Scenariusz lekcji języka angielskiego w oparciu o metodę TPR kl III.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ, UKIERUNKOWANEJ NA ZASTOSOWANIE METODY TPR NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Wstęp:

TPR (Total Physical Response ) to metoda reagowania całym ciałem. Metoda ta opiera się na założeniu, że uczeniu się i trwałemu zapamiętywaniu nowego materiału językowego sprzyjają dwa rodzaje zachowania ucznia – milczące przysłuchiwanie się i ruch fizyczny związany
z treścią przekazu. Niezbędny w tej metodzie nauczania jest ruch fizyczny i praca całym ciałem.

 

Klasa: III (szkoła podstawowa)

Czas: 45 min.

Temat: Wyrażanie czynności w czasie present continuous..

 

Cel główny:
Uczeń zna zwroty opisujące czynności dziejące się w chwili mówienia i pokazuje je swoim ciałem.


Cele operacyjne:

Uczeń

- potrafi nazwać czynności przedstawione na ilustracjach,

- zbiorowo recytuje wierszyk,

- pokazuje swoim ciałem sugerowane czynności,

- reaguje na polecenia wydawane przez nauczyciela,

- doskonali umiejętność słuchania ze zrozumieniem,

- doskonali wymowę.

 

Formy pracy:
- zbiorowa,

- odpowiedzi chóralne,

- indywidualna.

Metody pracy:
- pogadanka,

- recytacja,

- opis ilustracji,

- TPR,

- audiolingwalna,

- odpowiedzi na pytania,

- słuchanie ze zrozumieniem,

- ćwiczenia gramatyczne.

Środki dydaktyczne:
podręcznik, odtwarzacz CD, karty obrazkowe, losy z nazwami czynności, karta pracy nr 1

Tok lekcji oraz czynności ucznia:.

1. Moment organizacyjny, sprawdzenie pracy domowej.

 

2. Nauczyciel nawiązuje pogadankę dotyczącą wierszyka (s.31 ćw. 2), uczniowie odpowiadają jednowyrazowo na pytania. Następnie recytują wierszyk z pomocą nagrania. Mówią o jakich czynnościach jest mowa w wierszyku, opisują także czynności przedstawione na ilustracji (s.30 ćw. 1).

 

3. Uczniowie grupowo pokazują czynności o które prosi nauczyciel (poszerzony zakres słownictwa).

 

4. Nauczyciel pokazuje karty z ilustracjami. Uczniowie nazywają czynności, które widzą.

 

5. Wybrani uczniowie losują kartki z nazwami czynności, jakie mają pokazać swoim ciałem innym uczniom. Pozostali uczniowie zgadują.

 

6. Uczniowie wykonują ćwiczenia pisemne przygotowane przez nauczyciela (karta pracy nr 1).

 

7. Rekapitulacja lekcji – uczniowie pokazują wybrane czynności.

 

8. Ocena pracy uczniów.

9. Zakończenie zajęć.

 

* Zadanie dodatkowe – narysowanie w zeszycie ilustracji przedstawiającej ucznia wykonującego daną czynność i podpisanie jej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin