Burza mózgów.docx

(13 KB) Pobierz

Burza mózgówtechnika wywodząca się z psychologii społecznej, która ma na celu doskonalenie decyzji grupowych. Burza mózgów jest również formą dyskusji dydaktycznej, wykorzystywaną jako jedna z metod nauczania. Zalicza się ją wówczas do metod aktywizujących, która stanowi podgrupę metod problemowych. Jedna z tak zwanych metod heurystycznych.

Metoda ta znana jest także pod nazwami "giełda pomysłów" lub "fabryka pomysłów". Angażuje wszystkich uczniów, każdemu dając możliwość nieskrępowanej wypowiedzi. Jest to metoda, która polega na możliwości szybkiego zgromadzenia wielu hipotez rozwiązania postawionego problemu
w krótkim czasie.

Polega na zespołowym wytwarzaniu pomysłów rozwiązania jakiegoś zadania. Wszędzie tam, gdzie chodzić nam będzie o wielość dróg prowadzących do osiągnięcia danego celu, najwłaściwszym sposobem nauczania będzie właśnie "burza mózgów

Przebieg zajęć:

·         Wytworzenie sytuacji problemowej i postawienie złożonego problemu

·         Uczniowie zgłaszają pomysły i zapisują je na tablicy:

każdy uczeń ma prawo zgłaszać tyle pomysłów, ile chce, przy czym każdorazowo

wolno zgłosić tylko jeden pomysł,

wolno zgłaszać pomysły nawet pozornie nierealne,

pomysłów nie wolno komentować ani oceniać.

·         Podział uczniów na 4-5 grup z przyporządkowaniem każdej grupie równej ilości zgłoszonych wcześniej pomysłów (jeżeli uczniowie zgłosili 20 pomysłów, zostali podzieleni na cztery grupy, wówczas każdej grupie przypada po pięć kolejnych pomysłów).

·         Analiza poprzez poszczególne grupy przydzielonych im pomysłów z logiczną ich hierarchizacją.

·         Prezentacja przez poszczególne grupy najlepszych pomysłów z ich uzasadnieniem.

·         Zaznaczenie na tablicy najlepszych pomysłów (z 20 wcześniej zgłoszonych wybrano np. 4 najlepsze).

·         Dyskusja zespołowa nad wyborem spośród czterech najlepszych pomysłu tzw. super

·         i dokonanie końcowej hierarchizacji.

W metodzie "burzy mózgów" wychodzimy od zgromadzenia możliwie najbogatszego materiału wyjściowego, aby później na drodze intelektualnej selekcji wybrać te najlepsze i możliwe do zrealizowania. Metodę tę można stosować od V klasy szkoły podstawowej.

Metodę tę nazywa się także "giełdą pomysłów". Zanim trafiła do szkół jako metoda nauczania była stosowana przy poszukiwaniu niekonwencjonalnych rozwiązań określonych problemów technicznych, naukowych i społecznych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin