Zabawy z piaskiem.doc

(32 KB) Pobierz
Kategoria:

Kategoria:

SCENARIUSZE ZAJĘĆ - OGÓLNE

Grupa wiekowa:

dzieci 6-letnie

Miesiąc (propozycja):

czerwiec

 

TEMAT: Zabawy piaskiem

Autor: Grażyna Majdańska

 

OBSZAR EDUKACYJNY: Obszar edukacji technicznej.
CELE OGÓLNE:
   określanie właściwości mokrego i suchego piasku
CELE SZCZEGÓLOWE
Dziecko:
   potrafi wyciąga odpowiednie wnioski
METODA: czynna
FORMA: grupowa, indywidualna
POMOCE: bibuła karbowana, papier kolorowy, piasek, wiaderka z sitkami, łopatki do piasku, torba plażowa w której nauczycielka umieszcza "skarby morza": kamienie, muszelki, bursztyn.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Zajęcia można przeprowadzić w piaskownicy mieszczącej się w przedszkolnym ogrodzie.

1. Dzieci zajmują miejsca w półkolu przed nauczycielką. Przed sobą umieszczają wiaderka. (Jeżeli nauczycielka dysponuje nagraniem szumu morza prezentuje je dzieciom).

2. Nauczycielka recytuje wiersz pt. Moje skarby:

B. Forma: Moje skarby

Mam wiaderko i łopatkę,
zrobię z piasku dużą babkę.
Wybuduję piękny zamek
most zwodzony, oraz ganek.

Wietrzyk wieje, szumią fale,
woda chłodzi nas wspaniale.
W górze mewy hałasują,
wszystkich wkoło przekrzykują.

A w wiaderku mym muszelki
i kamyków zapas wielki.
Morskie glony, bursztyn mały
w którym muszki pozostały.


3. Nauczycielka kieruje do dzieci pytania związane z treścią wiersza.

- Czym dzieci bawią się na plaży?
- Co można znaleźć na brzegu morza?
- Jak szumi morze?

4. Równocześnie wyciąga z plażowej torby "morskie skarby: kamyki, muszle, bursztyn". Opowiada o ich pochodzeniu, utrwala nowe pojęcia.

5. Nauczycielka rozdaje dzieciom "morskie skarby", prosząc żeby umieściły je w swoich wiaderkach. W trakcie rozdawania ponownie recytuje wiersz. Kiedy skarby są już w wiaderkach, wydaje polecenie, żeby dzieci zasypały je suchym piaskiem. Zawartość wiaderek dzieci przesypują do sita. Obserwują jak piasek przelatuje przez strukturę sita, a "skarby morza" pozostają.

6. Dzieci na polecenie nauczycielki stawiają "piaskowe baby" na obrzeżu piaskownicy z suchego piasku. Obserwują co się Z nimi dzieje.

7. Piasek zostaje polany wodą. Zadania objęte pkt. 5 i 6 zostają powtórzone.

8. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania. Dzieci próbują wyciągnąć odpowiednie wnioski.

- Dlaczego teraz piasek nie przelatuje przez sito?
- Czy można go łatwo oddzielić od "skarbów morza"?
- Jak wygląda "baba" z piasku?

9. Dzieci zajmują miejsca na obrzeżu piaskownicy z zachowaniem odległości na wyciągnięcie rąk w bok. Na umówiony sygnał dzieci "skaczą do wody" wskakują do środka piaskownicy.

10. Dzieci wracają do sali i zajmują miejsca przy stolikach. Wypełniają ilustrację plaży karbowaną bibułą, papierem kolorowym (wycinanka, wydzieranka).

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin