Polityka społeczna wybrane elementy skrypt.doc

(118 KB) Pobierz
P O L I T Y KI S P O Ł E C Z N A

Polityka Społeczna

 

 

Literatura: „Polityka społeczna – wybrane elementy”  praca zbiorowa pod red.

L. Frączkiewicz

 

ROZDZIAŁ  I – GENEZA , ROZWÓJ I DOKTRYNY POLITYKI SPOŁECZNEJ

 

1. ŹRÓDŁA POLITYKI SPOŁECZNEJ

 

Polityka społeczna – dwie znaczenia pojęcia:

-         kategoria naukowa , usiłująca zbudować teoretyczne przesłanki rozwiązania i usystematyzowania wiedzy dotyczącej problemów i procesów społecznych, określających poziom i kierunki rozwoju społeczeństwa.

-         zespół konkretnych działań podejmowanych przez podmioty polityki społecznej, w celu rozwiązania kwestii socjalnych, czyli działania państwa mające na celu pomoc ludziom ubogim i specjalnej troski

 

Polityka społeczna jako nauka nie może nie wartościować poruszanych przez siebie problemów. Stąd też polityka społeczna nigdy nie była i nie będzie  jednolita.

Nie będzie też własnością dowolnej opcji ideologicznej czy politycznej.

 

Pomiędzy obydwoma tymi znaczeniami występuje ścisły związek  wynikający z  metodologicznego założenia polityki socjalnej  zakładającego pragmatyzm teorii

jak i też teoretyczne uzasadnienie  praktyki socjalnej.

 

Geneza nowoczesnej polityki społecznej  definiowanej poprzez jej ujęcie praktyczne  należy upatrywać w XIX w. :

1.      Anglia – „rewolucja przemysłowa” – idealne warunki ( tworzenie manufaktur, wysoki poziom nauki i techniki, osłabienie systemu feudalnego) zalążki ustawodawstwa ochronnego pracy:

-         1980r. - praca dzieci w przemyśle  bawełnianym – określono górną granicę dnia roboczego  małoletnich  na 12 godzin oraz nakaz  nauki czytania, pisania i rachunków,

-         1842r. - pierwszy raz  poza kategoria dzieci ustawodawca wymienia w akcie prawnym kobiety, zakazując im (jak i dzieciom do lat 10) pracy w kopalniach.

-         1967r. - objęcie ochrona nie tylko robotników przemysłu bawełnianego ale pracowników wszystkich branż.

Także w Anglii – 1834r. – „ustawa o ubogich” – jeden z pierwszych przykładów rozwiązania problemów bezrobocia i ubóstwa  nie przez funkcjonowanie organizacji filantropijnych, lecz za pomocą jednorodnego aktu prawnego :

-         regulowała sprawy opieki gmin nad ludźmi pozbawionych pracy,

-         postulowała o stworzenie domów pracy .

 

2.      Francja

        1813r. – wydano zakaz zatrudniania dzieci w wieku poniżej 10 lat w kopalniach,

        1984r. – ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

3.      Australia -  1889r. – podobna ustawa co we Francji w sprawie ubezpieczeń obowiązkowych.

4.      Szwajcaria – 1877r. – pierwsze przepisy o ochronie pracy.

 

Do inicjatyw ustawodawstwa pracy  zaczęto powoływać  organy państwowe kontrolujące przestrzeganie aktów prawnych przez pracodawców tzw. „inspekcja pracy” :

Anglia – 1833r., Niemcy – 1853r., Francja – 1874r.

 

  1. Niemcy – pierwsze państwo, które zaczęło wprowadzać kompleksowe przepisy z zakresu polityki społecznej:

-         1839r. – zakaz pracy dzieci w wieku poniżej 9 lat w kopalniach i fabrykach,

                  - ograniczenie czasu pracy nieletnich do 16 lat w maksymalnym  wymiarze czasu 10 godzin,

-         HISTORYCZNY POCZĄTEK PIERWSZEJ NOWOCZESNEJ POLITYKI SPOŁECZNEJ -  1883r. – ustawa Biskmarcka  - wprowadzenie ubezpieczeń chorobowych, wypadkowych i inwalidzkich  oraz system rent i emerytur .

Przyczyny  wprowadzenia reform:

·              silne procesy industrializacyjne nie dokonywały się  w warunkach liberalizmu ekonomicznego i handlowego- silny nadzór państwa poprzez militarne i dyplomatyczne torowanie dróg  do rynku zbytu,

·              silna pozycja ruchu robotniczego,

·              powstanie Związku Polityki Socjalnej.

 

Począwszy od pierwszych lat XIX w. pojęcie polityki społecznej – poszukiwanie rozwiązania tzw. „kwestii społecznej” – czyli problemów związane z powstaniem i funkcjonowaniem warstwy robotników przemysłowych  ( bezdomność, nędza,  bezrobocia ).

 

2.                  RODOWÓD POLSKIEJ POLITYKI SPOŁECZNEJ

 

Dzieje polityki społecznej w Polsce są związane z historią państwa i narodu polskiego.  W społeczeństwie polskim zakres i formy konsumpcji wynikały z miejsca zajmowanego w sztywnym układzie warstw społecznych.

·        Zalążków aktów prawnych regulujących problemy polityki społecznej można się doszukać w ustawach z okresu Sejmu Czteroletniego.

Z uwagi na to, że XIX – wieczna polityka społeczna była zawężana do ustawodawstwa pracy zabezpieczenia społecznego, rozwijała się ona najintensywniej w państwach najszybciej się industrializacyjnych. Wobec faktu, że w największym stopniu procesom industrializacji spośród państw zaborczych podlegały Niemcy, właśnie na terenach  zaboru pruskiego polityka społeczna w sensie praktycznych działań była najbardziej zaawansowana. Politykę społeczną na ziemiach zaboru austriackiego cechowało znacznie większe ograniczenie i opóźnianie w rozwoju. Najgorzej przedstawiała się sytuacja na terenie, feudalnej i zacofanej gospodarczo rosyjskiej części byłego państwa polskiego.

·        Po odzyskaniu niepodległości  Polska mogła realizować niezależna politykę społeczną:

* 1918r. – powołano Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej

* dekret o 8-godzinnym dniu i 46-godzinnym tygodniu pracy

* moratorium mieszkaniowe dla biedoty

* prawo obowiązkowe ubezpieczenie robotników na wypadek choroby

     * przymus nauki dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

 

Polityka społeczna w Polsce rozwijała się bez przeszkód. Brak państwowości wręcz zdynamizował rozważania wokół kwestii społecznej, łącząc je najczęściej z koncepcjami odzyskania niepodległości.

 

3. DOKTRYNALNE KONCEPCJE ROZWOJU POLITYKI SPOŁECZNEJ PO 1945R.

Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój  polskiej i europejskiej polityki społecznej.

Po zakończeniu wojny uformowały się 3 doktryny:

·        liberalizm,

·        katolicyzm,

·        marksizm.

Konsekwencją okupacji hitlerowskiej w Polsce, było przeniesienie ośrodka tworzenia polityki społecznej do Londynu, gdzie  Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej Rządu Emigracyjnego opracowało program  polityki społecznej.

Jednakże uwarunkowania polityczne w Polsce wpłynęły na realizacje zupełnie innej doktryny społecznej – doktryny marksistowskiej.

 

SYSTEM DOKTRYNALNY MARKSIZMU

Marksizm – teoria K. Marks i F. Engelsa., uznająca państwo za praktycznie jedyny podmiot odpowiedzialny za kształt teorii i drogi realizacji polityki społecznej. Wyłączność państwa – a realnie partii rządzącej – na kreowanie polityki społecznej, wpłynęła na jej ideologizację.  Polityka społeczna została tym samym powiązana z aktualnymi uwarunkowaniami politycznymi.

Fazy rozwoju marksistowskiej koncepcji polityki społecznej:

* I faza socjalizm idealny – uspołecznienie środków produkcji poprzez całkowite wyeliminowanie rynku przez politykę centralnego planowania  (postulat realizowano w latach 1950-1957, gdy blokując teoretyczny nurt badań nad polityką społeczną, odrzucano nawet konieczność samej jej realizacji)

* II faza – realny socjalizm – powstał w wyniku załamania się ideologicznych dogmatów w konfrontacji z rzeczywistością społeczną.  Polityka społeczna znowu znalazła racje bytu.  Najwcześniej pełniła dwa zadania: regulatora dostępu do deficytowych dóbr i usług, oraz działań wspomagających wobec tych, których dostęp do dóbr i usług był szczególnie utrudniony.  II faza  rozwoju socjalizmu trwała aż do końca  lat 80-tych..

 

Począwszy od tzw. reform Balcerowicza, w Polsce zaczęto czynić próby z wprowadzeniem liberalnej  koncepcji polityki społecznej.

 

SYSTEM DOKTRYNALNY LIBERALIZMU

Liberalizm – doktryna, która zakłada 3 podstawowe zasady:

-         wolność jednostki,

-         nienaruszalność własności prywatnej,

-         dążenie do bogacenia się.

Liberalizm –„ nocny stróż”, czyli gospodarz domu – działa wtedy kiedy jest potrzebny.

Pomoc ubogim – „hodowanie nędzy” – protekcja grup stabilnie ekonomicznych w podziale dochodu narodowego w celu zmniejszenia rentowności gospodarki.

 

Efektem przeniesienia tych haseł na grunt ekonomiczny państwa (ograniczonego w swych funkcjach do roli „nocnego stróża” prowadziło do tzw. nierówności społecznej i społecznego protestu.

Na przestrzeni wieków myśl literatury ulegała ewolucji i dyferencji. Obecnie w odniesieniu do polityki społecznej najbardziej spopularyzowane zostały doktryny.

W rozwoju liberalizmu można wyróżnić 3 niezbyt ostre okresy:

·        liberalizm arystokratyczny ( od końca XVIII w. do połowy XIX w.)

·        liberalizm demokratyczny (od połowy XIX w. do I wojny światowej)

·        liberalizm socjalny (od I wojny światowej do czasów współczesnych) -

koncepcja stworzenia tzw. trzeciej drogi pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem

 

Na liberalizm socjalny składają się doktryny:

-         doktryna państwa dobrobytu

-         socjalna gospodarka rynkowa .

 

Państwo dobrobytu ( „walfare state) – opiera się na 3 przesłankach:

-         ingerencja państwa w życie gospodarcze  ( zwłaszcza chodzi o politykę pełnego zatrudnienia),

-         rozwinięcie działalności socjalnej,

-         aktywnej polityce państwa w redystrybucji dochodu narodowego.

 

Socjalna gospodarka rynkowa – powstała w Niemczech na określenie takiego ustroju gospodarczego, który akceptując założenia liberalizmu i gospodarki rynkowej, jednocześnie koncentruje swoją uwagę na celach i interesach społecznych. Z socjalną gospodarką rynkową związana jest zasada państwa socjalnego, zakładająca ocenę gospodarki z punktu widzenia kryteriów godności ludzkiej i równości społecznej.

 

Inna doktryną liberalizmu jest  liberalizm zachowawczy (neoliberalizm, neokonserwatyzm) – zasada sformułowana przed I wojna światową mówi, że wolna gra sił rynkowych oraz brak czynnej ingerencji państwa w sferę polityki społecznej   (w zamian za stwarzanie warunków rozwoju inicjatywy i przedsiębiorczości jednostek), to podstawy postępu społeczno-gospodarczego.

Doktryna ta jest krytyka zasady „państwa dobrobytu” , weryfikacja których przyczyniła się do stworzenia „społeczeństwa odpowiedzialnego” .

Społeczeństwo odpowiedzialne – odpowiedzialność państwa za jednostki i jej rodziny ( np. Unia Wolności)

 

SYSTEM DOKTRYNY KATOLICYZMU

Doktryna społeczna kościoła związana jest tradycyjnie z wypowiedzią papieża i oficjalnym dokumentem, będącym efektem przemyśleń i poglądów.

 

3 płaszczyzny nauki społecznej:

-         teoretyczna – związana z uniwersalnymi zasadami tzw. systemem relacji międzyludzkich ,

-         historyczna – dotyczy zastosowania niezmienionych uniwersalnych zasad w konkretnej rzeczywistości gospodarczej i społecznej,

-         aplikacyjna – próba zastosowania w praktyce propozycji społecznej ,kościoła.

 

Według Jana Pawła II polityka społeczna to uniwersalna i bezinteresowna służba kościoła jako otwarty i dynamiczny system etyczny, reagujący na zmiany zachodzące we współczesnej rzeczywistości.

 

Dla doktryny katolickiej dana polityka społeczna może być zaakceptowana jedynie wtedy gdy urzeczywistnia ład społeczny.

Gwarantem osiągnięcia tego ładu są 3 zasady kościoła:

-         zasada  dobra wspólnego – konieczność integralnego rozwoju wszystkich członków społeczeństwa na drodze wspólnie podejmowanych działań,

-         zasada wolności – jednostkowej i społecznej

-         zasada solidarności – żądająca solidarnego umożliwienia samorealizacji wszystkich

-         zasada uczestnictwa

-         zasad pomocniczości – leżąca u podstaw zasad gospodarki rynkowej. Mówi o pomocniczym charakterze aktywności społecznej. Oznacz  pomoc najbliższych i lokalnego społeczeństwa.

 

Przedstawiciele:

-         Leon XIII – encyklika „Rerum novarum” 1891r.- , która zawierała: (od tego początku kościół występuje w obronie biednych ).

-   odrzucenie socjalizmu, jako metody zażegnania kwestii społecznej,

-   dążenie do osiągnięcia własności poprzez masy,

- właściwym ustaleniu płacy robotniczej ,

- ingerencji państwa w życie gospodarcze.

Papież naprawił błąd kościoła po Rewolucji Francuskiej. W centrum teraz człowiek jako robotnik.

-         Jan Paweł II – dopatruje się w socjalizmie elementów pozytywnych, które należy wykorzystać. Był zwolennikiem koncepcji państwa pomocniczego:- czyli państwa oddającego reformy w dół.

 

 

DOKTRYNY SOCJALIZMU PZPR :

-         socjdemokracja,

-         marksizm.

 

Marksizm - narodził się jako sprzeciw społecznemu wyzyskowi. Stopniowo narastało niezadowolenie . Organizowano związki zawodowe. Powstał ruch, który dążył do zniszczenia kapitalizmu. Doszło do rewolucji – zabrano kapitał kapitalistom  nie uczciwie zabrany od ludzi..

Przywódcą był : Berksztajm – zwolennik stopniowego odbierania kapitału i doprowadzenie do sytuacji, w której kapitaliści będą mieli go mniej. Wtedy będzie można im to zabrać w zupełności.

Socjaliści mówią, że nie musi być równość społeczna.

 

Socjaldemokracja – państwo może być rynkowe, powinno chroni pracowników . Ponadto powinien być wpływ do budżetu.

75% państw jest rządzonych przez partie socjaldemokratyczne.

 

Polska -         przeszłość – marksistowska,  przyszłość –wizja  socjaldemokracyjna   ( partia SLD).

 

Polityka społeczna  (według Rajkiewicza) – świadome działanie państwa i jego instytucji oraz podmiotów zajmujących się polityką społeczną zmierzająca do określenia i zaspokojenia potrzeb społecznych, czyli w centrum polityki społecznej stawia się potrz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin