Pervin9b.doc

(49 KB) Pobierz
Pervin & John rozdział 9

Pervin & John rozdział 9

 

 

Temperament – odnosi się do jakichkolwiek, względnie stałych, różnicujących jakości emocjonalnych lub zachowaniowych, których pojawienie się w dzieciństwie podlega wpływom dziedzicznych czynników biologicznych.

 

Frenologia – próba zlokalizowania obszarów mózgu odpowiedzialnych za różnorodne aspekty funkcjonowania EMOCJONALNEGO I ZACHOWANIOWEGO. Twórcą był Franz Joseph Gall.

 

Kretschmer opracował metodę pomiaru typu budowy ciała, prowadzącą do klasyfikacji trzech podstawowych jej typów:

·         Pykników – otyły okrągłej budowy

·         Atletyk – dobrze umięśniony, silnej budowy

·         Astenik – wątły, słabej budowy

 

William Sheldon twierdził, że każda osoba ma wrodzoną pewną podstawową strukture biologiczną (budowa ciała, cechy konstytucjonalne), determinującą jej temperament. Określił 3 wymiary budowy ciała (odpowiadają opisowi Kretschmerowskim typom):

·         Endomorficzny – preferencja fizycznej wygody, preferencja jedzenia, przyjacielskość, zadowolenie z siebie, w wypadku kłopotów potrzeba towarzystwa innych

·         Mezomorficzny – asertywność, preferencja fizycznych przygód, energiczność, upodobanie do dominowania, pragnienie władzy, preferencja ryzyka i szansy, współzawodnictwo

·         Ektomorficzny – preferencja prywatności, szybkie reagowanie, zahamowanie emocjonalne, wrażliwość na ból, chroniczne zmęczenie, lękliwość, nieśmiałość

 

Powstał somatotyp, czyli wzorzec pierwotnych składowych budowy ciała.

 

Thomas i Chess NYLS – nowojorskie badania podłużne.

Śledzili oni losy 100 dzieci od urodzenia do adolescencji, posługując się sprawozdaniami rodziców. Określili trzy typy temperamentu dziecka :

·         Grzeczne dzieci – chętnie się bawiły i łatwo przystosowywały

·         Trudne dzieci – negatywnie nastawione i przystosowujące się z trudem

·         Wolno rozgrzewające się – niska reaktywnośći umiarkowane reakcje

 

Buss i Plomin kontynuując NYS określili 4 typy wymiarów temperamentu:

·         Emocjonalność – łatwość pobudzenia w sytuacjach niepokojących

·         Aktywność – tempo i energiczność zachowań motorycznych, bycie cały czas w ruchu, niecierpliwość

·         Towarzyskość – orientacja na inne osoby, łatwość zaprzyjaźniania się przeciwstawiona nieśmiałości

·         Impulsywność – niezdolność do hamowania lub kontroli zachowania. Popędliwość, łatwość nudzenia się

Wg. Bassa i Plomina temperament wykazuje ciągłość w czasie i jest w znacznej mierze dziedziczony.

 

 

Badania Kagana. Wyróżnił dwa profile zachowania w zakresie temperamentu:

·         Zahamowane – dziecko takie reaguje na nieznane osoby i zdarzenia powściągliwie lękiem i unikaniem, potrzebuje więcej czasu na zrelaksowanie się w nowych sytuacjach, ma bardziej niezwykłe lęki i fobie J jest nieśmiałe, ostrożne, reakcja na nowość polega na ucichnięciu, szukaniu oparcia w rodzicach lub schowaniu się.

·         Niezahamowane – wydaje się zadowolone z tych sytuacji, które były stresujące dla dziecka zahamowanego. Reakcje jego sa spontaniczne w nowych sytuacjach często śmieje się i uśmiecha, nie jest nieśmiałe.

 

Kagan badał reaktywność tych dzieci i doszedł do następujących wniosków:

·         Dzieci wysokoreaktywne cechował wzorzec postępowania dzieci zahamowanych

·         Dzieci niskoreaktywne cechował wzorzec zachowania dzieci niezahamowanych

·         Nie jest to jednak zależność stała. Większość z wysokoreaktywnych niemowląt nie stała się w sposób spójny lękliwa. Zmiana która się u nich dokonała zależała od posiadania matek, które nie były nadopiekuńcze i stawiały dzieciom rozsądne wymagania.

·         Nie istnieje cos takiego jak nieunikniony dorosły rezultat konkretnego temperamentu niemowlęcia.

 

 

Teoria ewolucji i osobowość

 

Przyczyny ostateczne – wskazują na wyjaśnienia związane z ewolucją tzn. wskazujące, dlaczego dane zachowanie wyewoluowało.

Przyczyny bliższe – odwołują się do procesów biologicznych zachodzących w organizmie, gdy dane zachowanie jest obserwowane.

 

3 rzeczy, które są ważne ze względu na przystosowanie:

  1. sukces reprodukcyjny
  2. mechanizmy wykształcone w toku ewolucji mają wartość przystosowawczą raczej dla sposobu życia naszych przodków dawno temu
  3. mechanizmy psychiczne powstałe w toku ewolucji mają wartość przystosowawczą w odniesieniu do konkretnych zadań lub problemów, w specyficznych okolicznościach nie są natomiast wolnymi od kontekstu ogólnymi mechanizmami o szerokim zasięgu.

 

 

Różnice między mężczyznami a kobietami.

Teoria inwestycji rodzicielskich:

·         kobiety inwestują więcej w rodzicielstwo niż faceci, bo mają szanse na mniejszą ilośc potomstwa

·         problem niepewności rodzicielstwa – matka wie ze to jej dziecko ojciec nie ma tej pewności

·         dla mężczyzn ważna jest płodność kobiety a dla niej zasoby mężczyzny

 

83% kobiet uznało za bardziej dotkliwą sytuacje emocjonalnego związku partnera z rywalka a 60% mężczyzn uznało za bardziej dotkliwą zdradę seksualną.

 

 

 

Teoria ewolucji i PMO

Ujęcie cechowego modelu w kontekście ewolucyjnym:

  1. Hipoteza leksykalna Goldberga – nazwy cech pojawiły się po to żeby pomóc ludziom kategoryzować zachowania mające podstawowe znaczenie dla ludzkiej kondycji.
  2. Ważne różnice indywidualne istnieją bo są ważne ze względu na role w procesie ewolucji
  3. Ludzie są podobni genetycznie do małp (98% zgodności genów). Siedem cech jest wspólnych dla ludzi i małp:

·         Poziom aktywności

·         Lękliwość

·         Impulsywność

·         Dominacja

·         Towarzyskość

·         Opiekuńczość

·         Agresywność

 

 

Genetyka zachowania – bada wpływ genów na zachowanie

 

Metoda selektywnej hodowli – wybiera się zwierzęta z daną cecha a potem je rozmnaża az do uzyskania rasy, która jest spójna pod względem pożądanej cechy.

Metoda bliźniąt i adopcyjna (każdy wie o co chodziJ)

Współczynnik odziedziczalności – proporcja zaobserwowanej zmienności wyników, którą można przypisać czynnikom genetycznym. Jest oszacowaniem zmienności charakterystyki w populacji a nie ustaleniem w jakiej części charakterystyka ta jest dziedziczna.

 

Odziedziczalność osobowości szacuje się na 40%.

 

Środowisko specyficzne i wspólne. Większą rolę w kształtowaniu się osobowości ma środowisko specyficzne.

Trzy rodzaje interakcji natura-wychowanie:

1.      te same doświadczenia mogą mieć różny wpływ na ludzi którzy mają różne geny.

2.      ludzie o różnych konstytucjach genetycznych mogą wywołać różne reakcje środowiska

3.      ludzie o różnych konstytucjach tworzą różne środowiska

 

Związki biologii z osobowością:

1.      Ciało migdałowate – część starego układu limbicznego i centrum reakcji emocjonalnych mózgu jest szczególnie ważne dla uczenia awersyjnych reakcji emocjonalnych

2.      Lateralizacja półkólowa – dominacja prawej półkuli związana jest z aktywacją negatywnych emocji i cech osobowości takich jak: nieśmiałość i zahamowanie; dominacja lewej półkuli związana jest z aktywacją pozytywnych emocji i cech osobowości, takich jak śmiałość i brak zahamowań

3.      Dopamina – neurotransmiter związany z nagrodą, wzmocnieniem i przyjemnością. Wysoki poziom dopaminy jest związany z pozytywnymi emocjami wysokim poziomem energii brakiem zahamowań i impulsywnością. Niski poziom dopaminy jest związany z lękiem napięciem ospałością. Zwierzęta i ludzie sami przyjmują środki, które prowadzą do wyzwolenia dopaminy – np alkohol i narkotyki

4.      Serotonina – neurotransmiter związany z nastrojem, podatnościąna irytację i impulsywnością. Niski poziom serotoniny jest związany z depresją, ale również z przemocą i impulsywnością. Leki znane jako SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) np. prozac, zoloft, paxil, są stosowane do leczenia depresji jak również fobii i zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych. Ich dokładne działanie nie jest do końca znane.

5.      Kortyzon – hormon związany z reakcją na stres wydzielany przez korę nadnerczy ułatwiający reagowanie na zagrożenie. Chociaż ma znaczenie przystosowawcze w sytuacjach krótkotrwałego stresu to jednak na stres długotrwały i chroniczny może prowadzić do depresji i upośledzenia pamięci.

6.      Testosteron – hormon ważny dla rozwoju drugorzędnych cech płciowych, również związany z dominacją, współzawodnictwem i agresywnością.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin