Ukraiński barszcz.doc

(38 KB) Pobierz
Ukraiński barszcz

Ukraiński barszcz – oryginalny!

Składniki:
- 0,5 kg mięsa wołowego z kością,
- 0,4 kg białej kapusty,
- 0,25 kg buraków ćwikłowych,
- 150 przecieru pomidorowego 30% (3/4 słoiczka),
- 0,4 kg ziemniaków,
- 1 korzeń pietruszki,
- 2 średnie marchewki,
- 1-2 cebule,
- 4 kopiaste łyżki stołowe kwaśnej śmietany 18%,
- 2 łyżki stołowe oleju słonecznikowego,
- 1 łyżka octu,
- 1 łyżka cukru,
- mąka do zasmażki,
- 50 g masła,
- 5-6 ząbków czosnku,
- 6 ziaren pieprzu,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 4 duże liście laurowe,
- sól.

Jak przyrządzić?
Ugotować bulion, przecedzić, mięso oddzielić od kości, odłożyć oddzielne. Obrać buraki i pokroić je w drobne paseczki. Wrzucić buraki na patelnię, dodać olej, ocet, cukier i przecier pomidorowy. Dolać trochę bulionu i dusić buraczki w przecierze do stanu półmiękkości. Na innej patelni, podsmażyć na maśle pokrojoną w kostkę cebulę, oraz pokrojone w paseczki, marchewkę i korzeń pietruszki. Do bulionu dorzucić ziemniaki, zagotować, następnie dodać poszatkowaną kapustę. Po 15 minutach dodać zawartość obydwu patelni oraz pieprzu, ziele angielskie, liście laurowych i gotować następne 15 minut. Pod koniec dodać zasmażkę zrobioną na maśle, zgnieciony czosnek i natkę pietruszki. Odstawić garnek co najmniej na godzinę. Podawać odgrzany, dokładając oddzielnie do każdego talerza: najpierw porcja wołowiny z bulionu, potem duża łyżka śmietany i wszystko posypać mieszanką posiekaej natki pietrzuszki i koperku.
 

Uwagi:
Trzy podstawowe podstawowe zasady dobrego barszczu ukraińskiego:
Zasada pierwsza. Esencją barszczu ukraińskiego jest połączenie smaku buraków cwikłowych, bulionu wołowego, przecieru pomidorowego, octu, czosnku i liścia laurowego.

Moim zdanie właśnie te składniki nadają tej zupie specyficzny smak, aromat i kolor. Dla niedoświadczonych podaję, że barszcz ukraiński nie ma koloru "burakowego", tylko ma dość intensywny odcień czerwieni meksykańskiej nadany przez przecier pomidorowy.

Ponadto barszcz ukraiński musi zawierać białą kapustę i nie zawiera żadnej fasoli, ani Jasia, ani szparagowej!

Zasada druga. Tajemnicą powodzenia jest dodawanie poszczególnych składników w odpowiednim czasie, tak aby zaden z nich nie był zbyt rozgotowany, lub żeby nie wywietrzał z niego aromat, n.p z czosnku. przy okazji, ostrzegam ponadto, że właściwa ilość czosnku dodanego do barszczu może się zdawać imponującą, lecz zmniejszanie ilości byłoby wysoce niewskazane.

Zasada trzecia. Barszcz ukraiński podajemy odgrzewany, nie krócej niż godzinę po zakończeniu gotowania.
 

Czas przygotowania:
Zalecany czas gotowania poszczególnych składników:
- ziemniaki - 30 min,
- kapusta - 25 min,
- podmażona marchewka i pietruszka - 12-15 min,
- duszone buraczki z przecierem - 10-15 min,
- przyprawy, zasmażka 5-8 min,

Klasyczny barszcz ukraiński z fasolą

1 porcja włoszczyzny z włoską kapustą, 1 cebula, 1 szklanka drobnej fasoli, 2 średniej wielkości buraki, 5 ziemniaków, 1 duża łyżka przecieru pomidorowego, 1 szklanka gęstej śmietany, 1 pęczek koperku, sól, pieprz, cukier, sok cytrynowy do smaku oraz dowolnie: 1/2 kg wieprzowiny, tyleż cielęciny lub kurczaka, ale najlepiej 1/2 kostki czyli 125 g masła

W przeddzień namoczyć fasolę w 1 litrze letniej, przegotowanej wody, i następnie ją ugotować. Jeżeli zupa będzie na mięsie, ugotować wywar z mięsa, zalać je w garnku zimną wodą i gotować aż będzie miękkie pod koniec lekko osolić. Powinno zostać 2 litry wywaru z mięsa. Na tarce jarzynowej o grubych oczkach zetrzeć marchew, seler, pietruszkę oraz cebulę, dodać drobno poszatkowany por i cały wywar lub tylko wodę, jeśli zupa będzie z masłem. Zagotować całość i po chwili dodać starte na tarce jarzynowej buraki. Kiedy jarzyny zaczynają już mięknąć dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, po kolejnej chwili dodać poszatkowaną kapustę. Kiedy wszystkie jarzyny są już ugotowane, dodać masło do wersji jarskiej, do smaku sok cytrynowy, przecier pomidorowy, sól, pieprz i cukier. Teraz dodać fasolkę wraz ze smakiem w którym się gotowała, chwilę potrzymać jeszcze na ogniu, po czym wsypać drobno pokrojony koperek i śmietanę. Zupa ta jest doskonała odgrzewana, przechowywać ją jednak trzeba, podobnie jak inne zaprawiane śmietaną, w lodówce.

 

Barszcz ukraiński

Składniki:

rosół – 4 szklanki

włoszczyzna z kapustą - 1 pęczek

biała fasola - 1/2 szklanki

cebula - 1 szt.

ziemniaki – 25 dag

buraki – 50 dag

koncentrat burakowy - 2 łyżki

lub kwas burakowy - 1 szklanka

śmietana - 1/2 szklanki

przecier pomidorowy - 1 łyżka

czosnek - 2 ząbki

mąka - 1 łyżka

sok z cytryny

jajka ugotowane na twardo – 4 szt.

koperek do posypania

cukier sól, pieprz

Przygotowanie:

Fasolę wypłukać i namoczyć na kilka godzin w przegotowanej zimnej wodzie. Ugotować. Osobno ugotować buraki w łupinach. Jeden burak odłożyć, pozostałe obrać, zetrzeć na grubej tarce, zalać gorącą wodą (ok. 1/2 l), odstawić na godzinę, odcedzić. Włoszczyznę oczyścić, umyć. Marchewkę, pietruszkę i seler zetrzeć na grubej tarce, por drobno pokroić. Starte warzywa wrzucić do rosołu, chwilę pogotować, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i poszatkowaną kapustę. Wszystko ugotować do miękkości. Wlać odcedzony wywar z buraków, wrzucić pokrojony odłożony buraczek, połówkę cebuli, dodać fasolę wraz z wodą, w której się gotowała, i przecier pomidorowy. Doprawić do smaku kwasem lub koncentratem buraczanym, czosnkiem roztartym z solą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Doprawić śmietaną.

Barszcz ukraiński podawać z gotowanym jajkiem i koperkiem.

 

czas przygotowywania: 4 godziny

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin