Dr Elżbieta Czwartosz
Dr Grażyna Katra
Dr Ewa Sokołowska
INSTRUKCJA DO PRACY PISEMNEJ NR 1 (P.U.P. semestr drugi)
Zadaniem studenta jest opracowanie scenariusza zajęć warsztatowych, minimum 1;5 godzinnych dla małej grupy (15 do 25 osób). Należy określić wiek uczestników (dzieci, młodzież, dorośli) oraz specyfikę grupy – kim są uczestnicy (np. pracownicy nowej firmy informatycznej, klasa szkolna, studenci na obozie integracyjnym). Praca warsztatowa ma być zaplanowana i opisana według wskazanych poniżej punktów:
1. Ogólny cel pracy z grupą (edukacja, rozwój osobisty, trening umiejętności, itp.)
2. Na jakich rezultatach pracy grupy zależy Ci najbardziej (oczekiwane efekty)?
3. Przedstawienie celu spotkania i reguł pracy (jak to powiesz?)
4. Jakie metody i techniki pracy zastosujesz w tej grupie (adekwatność celów i typu uczestników) – opis poszczególnych ćwiczeń wraz z instrukcją, czas trwania i materiały
5. Jak ocenisz efektywność swojej pracy? (Projekt ewaluacji)
Dobre prowadzenie zajęć z małą grupą wymaga następujących umiejętności (wskazówki dla przeprowadzenia wybranego ćwiczenia w grupie studenckiej):
1. Organizowania ćwiczenia z całą grupą lub w podgrupach
2. Zadawania pytań uczestnikom
3. Słuchania, co mają do powiedzenia uczestnicy
4. Zachęcania do samodzielnego, krytycznego myślenia, formułowania wniosków, do twórczego myślenia
5. Utrzymywania uwagi uczestników
6. Radzenia sobie z problemowymi osobami (milczącymi, nieśmiałymi, zalęknionymi, agresywnymi itp.)
7. Reagowania na zmęczenie, znudzenie.
8. Udzielenia pomocy w przezwyciężaniu trudności przy wykonywaniu ćwiczenia.
9. Podsumowywania i udzielania informacji zwrotnych.
Przydatna lektura:
Jachimska, M. (1994). Grupa bawi się i pracuje. UNUS.
Kobiałka, A. (red.) (1994). Jak żyć z ludźmi (umiejętności interpersonalne). Program profilaktyczny dla młodzieży. Ćwiczenia grupowe. Warszawa: na zlecenie MEN Agencja Informacji Użytkowej.
Wiśniewska, M., Cassidy, E. (1991). Psychologiczne gry i ćwiczenia grupowe. Seria Prezentacje Młodzieżowego Ośrodka Psychologicznego PTP. Warszawa: Wydawnictwa Instytutu Badań Edukacyjnych.
INSTRUKCJA DO PRACY PISEMNEJ NR 2 (P.U.P. semestr drugi)
Celem ćwiczenia jest zastosowanie umiejętności aktywnego słuchania w trakcie pierwszego spotkania z klientem (psychologa), który przychodzi z określonym problemem (będzie dostępna lista problemów, z której każdy student wylosuje jeden do opracowania). Można posłużyć się w opisie rozmowy schematem Enrighta. Zapis rozmowy powinien mieć charakter scenopisu z dokładnymi wypowiedziami rozmówców. Kartka ma zostać podzielona na dwie części (na przykład pionową kreską). W części pierwszej kartki powinien znaleźć się zapis rozmowy z podziałem na role (klienta i psychologa), w drugiej części należy zamieścić swój komentarz na temat innej możliwej w danym momencie do zastosowania techniki i jej wpływu na przebieg rozmowy (np. zamiast parafrazy, psycholog mógłby w tym miejscu postawić pytanie nawiązujące do wypowiedzi rozmówcy, brzmiałoby ono... Wówczas rozmówca miałby szansę na...).
Enright, J. (1987). Terapia i poradnictwo bez oporu. Nowiny Psychologiczne, 3.
atavm