Meksyk.doc

(50 KB) Pobierz
Meksyk

 

 

                 Meksyk

 

Położenie: państwo w Ameryce Pn i środkowej, nad oceanem Atlantyckim i Spokojnym;

Powierzchnia. 1,9 mln km kwadratowych,

Stolica: Meksyk;

Język urzędowy: hiszpański, w użyciu języki lokalne Indian;

Religie: katolicy, protestanci, bezwyznaniowcy, żydzi i in.;

Waluta: 1 peso meksykańskie=100 centavos;

Szef rządu: prezydent

 

Warunki naturalne: kraj ma powierzchnię wyżynną: Wyż. Meksykańska otoczona od Zach. górami Sierra Madre Zach., a od wsch. Sierra Madre Wsch. od Pd. Kordylierą Wulkaniczną będąca łańcuchem wielu młodych wulkanów. Tam znajduje się najwyższy szczyt kraju, wulkan Orizaba. Wzdłuż  wybrzeży Pd. rozciąga się pasmo gór Sierra Madre. Pd. niziny zajmują ok. 20 % pow. , gł. na wybrzeżu. Obszar środkowego i Pd. Meksyku jest aktywny sejsmicznie. W pn.-zach części kraju leży górzysty i pustynny Półwysep Kalifornijski oddzielony Zatoką Kalifornijską będący przedłużeniem północno-amerykańskich Gór Nadbrzeżnych. Na wybrzeżach ciągną się pagórkowate niziny nadbrzeżne. Na pd-wsch leży półwysep Jukatan. Zarówno góry jak i wyżyny należą do systemu Kordylierów. Największe rzeki to: Rio Bravo del Nerte, Rio Grande de Santiago, Balsas, Yaquia, Usumacinta, Grijalva.

Klimat: zmienia się wraz szerokością geograficzną i wysokością terenu nad poziomem morza. Na północy i w centrum  zwrotnikowy suchy, na południu podrównikowy wilgotny, silnie zróżnicowany. Północ charakteryzuje się

niskimi opadami od maja do sierpnia. Najwięcej opadów występuje na krańcach południowych nad Oceanem Spokojnym. Niziny nadbrzeżne leżą w strefie gorącej. Między sierpniem a październikiem obszary te nawiedzają silne huragany znad Zatoki Meksykańskiej.

Fauna i flora: na pustyniach Pn. wystepuje uboga roślinność pustynna z trawami i krzewami; w wyższych partiach gór występują sukulenty. Na wyrzynie w środkowej części kraju występuje roślinność trawiasta. Na wsch. w miejscy wystepowania większych opadów, rosna wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, lasy kolczaste i monsunowe częściowo zrzucające liście. Na Pd Zach, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, rosną lasy monsunowe i suche lasy kolczaste, a w górach lasy srefy umiarkowanej. W lasach znajdują schronienie wiele gat. zwierząt m.in. małpy, papugi, mrówkojady, jaguary i tapiry, a w pustyniach i stepach- pancerniki, pumy i kojoty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kultura i sztukapo okresie prekolumbijskim, w którym Meksyk pełnił rolę ośrodka indiańskiej kultury, zapanowała sztuka okresu kolonialnego, będąca pod silnym wpływem Hiszpańskim, początkowo zwłaszcza architekture w tzw. stylu plateresco, w tym budownictwo sakralne, co było związane z chrystianizacją kraju. W Baroku zaczęły się wpływy sztuki rodzimej, które w późniejszych wiekach dominowały we wszystkich rodzajach sztuk, w tym także literaturze.

Gospodarka: Meksyk jest krajem rolniczo-przemysłowym. Użytki rolne zajmują 51% pow. Uprawia się: kukurydze, pszenicę, fasolę, ryż warzywa, owoce, kawę, bawełnę, trzcinę cukrową. Hoduje się: bydło, trzodę chlewną, konie. Największe złoża srebra i florytu. wydobywa się: rudy miedzi, cynku, ołowiu, siarki, ropę naftową, gaz ziemny. Rozwinięty przemysł: petrochemiczny, włókienniczy, maszynowy, spożywczy, papierniczy.

Handel: eksportuje się artykuły przemysłowe, ropę naftową, artykuły rolne, importuje się półfabrykaty, dobra kapitałowe, artykuły konsumpcyjne. Gł. priorytetami handlowymi są: USA, kraje Unii Europejskiej, Japonia. PNB wynosi 3840 USD na osobę.

Ciekawostki:

·         Gł. miasta: Guadalajara, Monterrey, Puebla, León;

·         Gęstość zaludnienia: 47 osób na km kwadratowy

·         Ludność: 91 858 000; przyrost naturalny 2,2%

·         Skład etniczny: Metysi (55%), Indianie (29%), biali (15%), murzyni (0,5%)

·         analfabetyzm: 10%

·         Średnia długość życia:71 lat (mężczyźni 68, kobiety 74)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin