SPRWZM~5.DOC

(78 KB) Pobierz
Metwaloznawstwo

Nazwisko i Imię

 

Laboratorium z Metaloznawstwa

Temat:

          Badania makroskopowe .

 

 

Grupa:

 

Data:

 

Ocena

Podpis:

 


                Badania  makroskopowe przeprowadza się nieuzbrojonym okiem lub pod niewielkim powiększeniem nie przekraczającym 30x .Badanie to przeprowadza  się bezpośrednio na powierzchni wyrobu lub na specjalnie przygotowanych przekrojach.

Badanie makroskopowe pozwala określić :

    a)  wady materiałowe (pęcherze gazowe, zażużlenia ,jamy skurczowe, rzadzizny, czy pęknięcia w wyrobach odlewanych ,obrabianych cieplnie  lub spawanych) .

    b)  budowę metali i ich stopów , a więc wielkość kształt i rozmieszczenie poszczególnych krystalitów .

    c)  niejednorodność budowy materiału wywołaną przeróbką plastyczną lub obróbką cieplna , cieplno - chemiczną .

   d)  jakość połączeń spawanych , zgrzewanych i lutowanych .

                 Badania niszczące:       

Próba Baumanna  ma na celu wykrycie mikrosegregacji . Ma ona szczególny charakter  ponieważ daje obraz rozkładu siarki utrwalony na papierze fotograficznym .Na wygładzoną powierzchnię nakłada się papier fotograficzny zanurzony uprzednio na kilka minut w 2 - 5% roztworze wodnym H2SO4 , tak aby emulsja przylegała do metalu . Siarczki obecne w stali reagują z kwasem według reakcji :

                              FeS + H2SO4 = FeSO4 + H2S

Po czym siarkowodór reaguje z bromkiem srebra , tworząc w miejscach bogatszych w siarkę czarny siarczek srebra :       2AgBr + H2S = Ag2S + 2HBr                                Po zdjęciu papieru z próbki płucze się go w wodzie i utrwala .  Stosując tę próbę można także wykryć włóknistość struktury jaka występuje w badanej próbce .

                 Badania nieniszczące:

      Metoda ultradźwiękowa

                 a)    echa (fale odbite)

                 b)    cienia (fale przepuszczone)

W metodzie echa nadajnik i odbiornik znajdują się po tej  samej stronie badanego materiału .  Gdy wiązka drgań wysyłana przez nadajnik przechodzi przez badany materiał , dochodzi do przeciwległej ściany , zostaje od niej odbita i wraca do odbiornika bez stłumienia na skutek nieobecności na jej drodze wad , to powstaje na oscyloskopie obraz jak na rys. a) . Załamania na tej linii odpowiadają obydwu badanym powierzchniom przedmiotu , a odległość między nimi wskazuje na względną grubość przedmiotu . Gdy wiązka drgań wysłana przez nadajnik przechodzi tylko częściowo bez stłumienia do przeciw ległej ściany , a częściowo zostaje odbita np. od pęknięcia  to wtedy otrzymana linia ma kształt jak na rys. b) . Natomiast  wiązka  drgań  zostaje całkowicie  stłumiona  i nie dochodzi do przeciwległej  ściany , ponieważ ulega całkowicie odbiciu od wady  w materiale jak na rys. c)

                                

   

W metodzie cienia nadajnik i odbiornik znajdują się po przeciwległych stronach badanego materiału . Gdy wiązka drgań wysyłana przez nadajnik nie napotyka wad we  wnętrzu materiału  to dojdzie do przeciwległej powierzchni przedmiotu i zostanie przejęta przez odbiornik , wtedy powstaje obraz jak na rys. 1 . Gdy wiązka natrafi na wadę wewnętrzną , zostaje przez nią osłabiona  rys. 2  lub nawet całkowicie odbita rys.3  .

 

 

   

                                 

 

 

 

 

 

 

 

Wnioski :

                            Przy próbie Baumanna nie możemy określić ilościowo zawartości siarki , a tylko jej rozmieszczenie w badanym materiale . Jest to metoda niszcząca materiał ponieważ wcześniej musimy przygotować próbkę do badania tzn. wycięcie ,szlifowanie i wytrawienie  , wymaga to dużej staranności i uwagi , gdyż cięcie materiału może spowodować lokalne zmiany struktury , co może  z kolei doprowadzić do fałszywych wniosków podczas późniejszego badania .

Badanie ultradźwiękowe metodą echa jest najczęściej stosowane , umożliwia ona badanie przedmiotów stalowych o grubości do ok. 4 m , pozwala na dość ścisłe zlokalizowanie wady . Zaletą tej metody jest to , że wystarcza  jednostronny dostęp do badanego przedmiotu . Metoda ta nie nadaje się do badania małych przedmiotów  i nie można za jej pomocą wykryć wad leżących blisko powierzchni.

Przy metodzie cienia jest wymagany dwustronny dostęp do badanego przedmiotu i umieszczenia nadajnika i odbiornika na przeciw siebie co jest niekiedy trudne do wykonania . Metoda ta pozwala na określenie położenia  wady tylko w jednej płaszczyźnie i można badać bardzo cienkie przedmioty , nie można natomiast określić na jakiej głębokości leży wada . Metody ultradźwiękowe stosuje się do badania połączeń spawanych , odlewów , szyn kolejowych , wałów i osi , blach .

Poza  wykrywaniem wad metody ultradźwiękowe służą do pomiaru grubości przedmiotów metalowych .         

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin