Raport_OOŚ_st_benz.docx

(3497 KB) Pobierz

1.     Wstęp

 

1.1.                        Streszczenie w języku niespecjalistycznym

 

Planowane przedsięwzięcie polega na budowie stacji paliw zaopatrującej w paliwa płynne i gazowe pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe.

Działka pod inwestycję zlokalizowana jest przy autostradzie A2 na trasie Poznań – Buk bezpośrednio przy węźle Buk. Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Buk przedmiotowy teren jest działką przeznaczoną pod teren Aktywizacji Gospodarczej w Niepruszewie.

W chwili obecnej teren działki stanowią nieużytki rolne. Na terenie działki nie występuje zieleń wysoka przeznaczona do wycinki.

Na terenie stacji paliw prowadzona będzie przez 7dni w tygodniu, całodobowa dystrybucja benzyn i gazu. Na stacji zatrudnionych będzie 10 osób.

 

W skład inwestycji wchodzi:

 

ü      budowa budynku obsługi stacji paliw

ü      posadowienie 1 zbiornika paliw trójkomorowego o pojemności 50m3

ü      posadowienie 1 zbiornika o pojemności 20m3 przeznaczonego do magazynowania gazu.

ü      2 stanowiska z odkurzaczem samochodowym

ü      2 stanowiska z kompresorem

ü      zbiornik wodny do celów p.poż. o pow. ok. 70 m 2 i pojemności ok. 100 m3

ü      wykonanie infrastruktury towarzyszącej.

 

Realizacja procesu technologicznego wiąże się z wytwarzaniem:

 

ü      emisji zanieczyszczeń do powietrza – źródłem emisji niezorganizowanej będzie teren dróg wewnętrznych, po których poruszać się będą pojazdy. Zanieczyszczeniami emitowanymi do powietrza będą zanieczyszczenia powstające podczas spalania benzyny. Dodatkowo źródłem zanieczyszczeń będzie proces technologiczny obrotu paliwami (napełnianie zbiorników paliwowych, tankowanie pojazdów) nawet jeśli wykorzystana zostanie technologia VSR, oraz spalanie węgla w celach grzewczych.

ü      emisji hałasu – inwestycja nie będzie emitowała nadmiernego hałasu do środowiska. Źródłem hałasu będzie moment rozładunku paliwa, przejeżdżające przez stacje samochody jak i praca odmierzaczy paliwa i gazu. Zarówno w porze dziennej jak i nocnej nie zostanie przekroczony dopuszczalny poziom hałasu.

ü      odpadów – eksploatacja przedsięwzięcia będzie powodowała wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Wszystkie odpady będą w odpowiedni sposób (w zależności od rodzaju odpadu) gromadzone i magazynowane na terenie stacji, a następnie przekazywane firmom posiadającym odpowiednie zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami.

ü      wód opadowych i roztopowych tzw. brudnych” – z terenu stacji potencjalnie zagrożonego zanieczyszczeniem substancjami ropopochodnymi (teren wokół dystrybutorów paliwa i studzienki zlewowej zbiorników magazynowych) będą poprzez projektowany separator odprowadzane do szczelnego, podziemnego zbiornika. Oczyszczone ścieki deszczowe będą wykorzystane do utrzymania terenów zielonych na działce i na cele ppoż.

ü      wód opadowych i roztopowych tzw. „czystych” z dachów i terenów utwardzonych zgromadzonych wokół stacji paliw będą odprowadzane do szczelnego otwartego zbiornika retencyjnego (p.poż.). Wody opadowe z połaci dachowych oraz z pozostałego terenu wsiąkają w grunt własny inwestora.

ü      wibracje i promieniowanie – na terenie stacji nie będzie uciążliwości związanych z promieniowaniem i wibracjami.

 

Po wybudowaniu stacji paliw i zagospodarowania terenu poprzez nasadzenie roślinności izolacyjnej nie powinny ulec  pogorszeniu walory krajobrazowe.

Nigdy nie można wykluczyć zaistnienia na terenie stacji paliw awarii, lecz w przypadku ich powstania zakład zastosuje odpowiednie środki, aby uniknąć lub ograniczyć ich negatywny wpływ do minimum. 

Ostatecznie należy stwierdzić, że projektowana stacja paliw, w trakcie prawidłowej eksploatacji nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi i dla środowiska. W trakcie normalnej pracy projektowana inwestycja nie spowoduje zmian w glebie, roślinności oraz w świecie zwierzęcym, nie będzie wywierała również ujemnego wpływu na wody powierzchniowe, podziemne.

Pozytywnym efektem istnienia danego przedsięwzięcia będą wpływy do gminy z płaconych podatków oraz nowe miejsca pracy.

 

1.2.                        Klasyfikacja przedsięwzięcia

 

Podstawą do zakwalifikowania inwestycji dotyczącej budowy stacji paliw płynnych jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzania raportu oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z póź. zmianami).

Na podstawie powyższego rozporządzenia dana inwestycja kwalifikuje się do rodzaju przedsięwzięć, dla których obowiązek sporządzania raportu o oddziaływania na środowisko może być wymagany.

Dane przedsięwzięcie zalicza się do przedsięwzięć z § 3 ust. 1, Sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko mogą wymagać następujące rodzaje przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko; punkt 35 – instalacje do magazynowania lub dystrybucji ropy naftowej, produktów naftowych lub substancji chemicznych, nie wymienione w § 2 ust. 1 pkt. 22, z wyłączeniem stacji paliw na gaz płynny.

 

1.3.                        Cel i zakres opracowania raportu

 

Celem niniejszego raportu jest określenie potencjalnego wpływu planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji paliw płynnych na poszczególne elementy środowiska przyrodniczego, określenie bezpośrednich i pośrednich skutków  dla  środowiska oraz zaprezentowanie przewidywanych rozwiązań technicznych mających na celu zabezpieczenie przed negatywnym oddziaływaniem przedsięwzięcia na środowisko.

              Przedmiotowy Raport oddziaływania na środowisko powinien zawierać informacje zgodne z art. 66 Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt. 4-8, uwzględniają przewidywane oddziaływanie analizowanych wariantów na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru.

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko uwzględnia oddziaływanie przedsięwzięcia na etapach jego realizacji, eksploatacji oraz likwidacji.

 

1.4.                        Podstawy formalno-prawne

 

Wykonany raport sporządzony został w oparciu o niżej wymienione akty prawne:

ü      Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227)

ü      Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2008r. Nr 25 poz. 150).

ü      Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628).

ü      Ustawa z dnia 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U nr 7, poz. 78 z 2003 r).

ü      Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) z późniejszymi zmianami.

ü      Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 z 2003r., poz. 1568) z późniejszymi zmianami.

ü      Ustawie z dnia 27 kwietnia 2003 o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 z 2003, poz. 717 z późniejszymi zmianami).

ü      Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzania raportu oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z póżn. zmianami).

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 25 maja 2007r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych (Dz. U. Nr 101 z 2007r., poz. 686).

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. nr 120. poz. 826)

ü      Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. nr 58, poz. 535 z 2002r.).

ü      Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31 stycznia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. 2006 nr 30 poz. 208),

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206).

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 14 lutego 2006r. w sprawie dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. Nr 30 z 2006r., poz. 213).

ü      Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. Nr 8 z 2002 r., poz. 70).

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984).

ü      Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 14 lipca 2006r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz. U. Nr 136, poz. 964).

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 czerwca 2002 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, alarmowych poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz marginesów tolerancji dla dopuszczalnych poziomów niektórych substancji (Dz. U. Nr 87, poz. 796)

ü      Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. nr 243, poz. 2063).

ü      Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 18 września 2001r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych (Dz. U. Nr 113, poz. 1211 z późniejszymi zmianami).

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 5 grudnia 2002 roku w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. Nr 1, poz.12).

ü      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 marca 2008 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. Nr 47/2008, poz. 281).

 

1.5.                        Nazwiska osób sporządzających raport

 

Małgorzata Odziemczyk

Monika Presnarowicz

Katarzyna Sadowiak

Marcin Jedynak

Łukasz Cendrowicz


1.6.                        Źródła informacji stanowiące podstawę do sporządzenia raportu

 

Raport o oddziaływaniu przedmiotowej stacji paliw płynnych na środowisko sporządzono
w oparciu o niżej wymienione dokumenty i materiały:

 

ü      mapa zagospodarowania terenu projektowanej inwestycji

ü      Geografia fizyczna – J. Kondracki, Warszawa 1988 rok;

ü      Strona internetowa gminy Buk http://www.buk.gmina.pl/

ü      Program ochrony środowiska dla powiatu poznańskiego – czerwiec 2004

ü      Oferta biura obrotu nieruchomościami oferującego grunt, którym jesteśmy zainteresowani: http://www.alejahandlowa.pl/tr/produkt/grunt-w-niepruszewie--nieruchomosci--nieruchomosc--sprzedaz--niepruszewo--gm--buk--pow--poznanski-_4103985.html

ü      Przykładowy raport oddziaływania na środowisko


2.     Charakterystyka przedsięwzięcia

 

2.1.                        Lokalizacja przedsięwzięcia

 

Projektowana inwestycja znajduje się w gminie Buk na terenie Aktywizacji Gospodarczej w Niepruszewie.



20070726092711_mapka.gif

 

 

 

 

 





 

mapa gminy BUK.jpg

Teren na którym zrealizowane zostanie przedsięwzięcie zostanie zakupiony od biura Obrotu Nieruchomościami  „Ikar”, który oferuje grunt o powierzchni całkowitej 290000 m2, zlokalizowany przy drodze Poznań-Buk bezpośrednio przy węźle autostradowym "Buk", podzielony na mniejsze działki (2-7 ha) z wytyczonymi drogami z przeznaczeniem na aktywizację gospodarczą.



Wybrana została jedna z działek o powierzchni 2 ha. Najbliższy budynek mieszkaniowy znajduje się w odległości ponad 200 m od planowanej stacji paliw. W ramach inwestycji planuje się wykonanie powierzchni szczelnie utwardzonych – komunikacja, najazdy, zadaszona wysepka przy dystrybutorach, miejsca parkingowe. Analizowany teren jest obecnie niezabudowany z wytycznymi drogami. Poniższa mapa pokazuje stan zagospodarowania terenu centrum aktywizacji gospodarczej.

 



             

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin