13_Projektowanie żelbetowych płyt dwukierunkowo zginanych.doc

(198 KB) Pobierz
ROZKŁAD JAZDY

IV.13. Projektowanie żelbetowych płyt dwukierunkowo zginanych.

 

Płyty spełniające warunek 0,5 £ ly/lx £ 2,0 , rozpatruje się jako zginane w dwóch płaszczyznach. Można je traktować jako ustroje jednopolowe, najczęściej jednak projektowane są jako wielopolowe. Typowe przykłady zastosowań to stropy płytowo-żebrowe, kasetonowe lub rusztowe.

 

Obliczenia statyczne:

Można je przeprowadzać wg teorii cienkich płyt sprężystych lub teorii nośności granicznej. Schematy statyczne jednopolowych płyt opartych na czterech krawędziach pokazano na rys. 12.8



Momenty zginające w obu kierunkach można obliczać za pomocą tablic, jednak coraz szersze zastosowanie mają tutaj programy komputerowe wykorzystujące MES.

 

Zbrojenie płyt prostokątnych pracujących dwukierunkowo.

Wg PN-99 w jednoprzęsłowych płytach podpartych na czterech krawędziach, wymiarowanych zgodnie z teorią sprężystości, zbrojenie przęsłowe na zginanie każdego z kierunków x i y należy układać w strefie środkowej o wymiarach 3/5 lx i 3/5 ly. W pasmach skrajnych, poza wyznaczoną wyżej strefą środkową, przekrój zbrojenia może być zmniejszony do połowy. Maksymalny rozstaw prętów zbrojenia głównego w płytach krzyżowo zbrojonych o grubości h wynosi s1 £ 250 mm.



 

 

 

W narożach wolno podpartych należy umieszczać dwukierunkowe zbrojenie górne, równoległe do krawędzi, na szerokości równej 0,3 mniejszej rozpiętości (rys. 12.10). Przekrój tego zbrojenia na jednostkę szerokości płyty powinien wynosić w każdym kierunku co najmniej połowę przekroju większego zbrojenia znajdującego się w środku płyty. W narożach, w których zbiega się krawędź swobodnie podparta z krawędzią zamocowaną postanowienie to rozciąga się jedynie na zbrojenie naroża równoległe do krawędzi zamocowanej, natomiast przekrój zbrojenia prostopadłego do krawędzi zamocowanej wynika z obliczeń.

 

W narożach wolno podpartych należy również umieszczać dodatkowe zbrojenie dolne, układane prostopadle do dwusiecznej i rozmieszczone na szerokości równej 0,2 mniejszej rozpiętości płyty. Przekrój tego zbrojenia na

1 m szerokości przekroju powinien być co najmniej równy przekrojowi większego zbrojenia w środku płyty. Podczas projektowania zbrojenia na zginanie należy pamiętać, że w płytach krzyżowo zbrojonych zachodzi konieczność zróżnicowania wysokości użytecznej płyty w kierunkach x i y.  

Zgłoś jeśli naruszono regulamin