analiza sprawozdzań ekonomicznych skrypt Akademia Morska.doc

(794 KB) Pobierz

83

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzej Pogorzelski

 

 

 

 

 

 

 

 

ANALIZA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

 

 

Skrypt do przedmiotów:

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa Analiza finansowa przedsiębiorstwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdynia, marzec 2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S p i s   t r e ś c i

 

 

 

WPROWADZENIE ......................................................................................................... s.  3

 

1. BILANS I RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT JAKO PRZEDMIOT ANALIZY ...... s.  4

    1.1. Treść bilansu ...........................................................................................................s.  4

           1.1.1. Aktywa ..........................................................................................................s.  5

           1.1.2. Pasywa ...........................................................................................................s.  8

    1.2. Treść rachunku zysków i strat ................................................................................ s.12

 

2. ANALIZA FINANSOWA – PODSTAWOWE PROCEDURY ...................................s. 18

 

3. ANALIZA SYTUACJI MAJĄTKOWEJ .......................................................................s.27

 

4. ANALIZA SYTUACJI FINANSOWEJ .........................................................................s. 34

 

5. ANALIZA SYTUACJI EKONOMICZNEJ ....................................................................s.39

 

6. ANALIZA PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH ...............................................................s. 44

    6.1. Rachunek memoriałowy  i kasowy .......................................................................... s. 44

    6.2. Treść i kierunki analizy rachunku przepływów środków pieniężnych ...................  s. 46

 

7. „SZYBKIE” METODY OCENY PRZEDSIĘBIORSTWA ............................................s. 51

 

8. ANLIZA PRZYPADKÓW ............................................................................................. s. 55

    8.1. Stocznia Morska ....................................................................................................... s. 56

    8.2. Przedsiębiorstwo Usług Portowych i Morskich ....................................................... s. 74

 

ZAŁĄCZNIKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WPROWADZENIE

 

 

 

      Skrypt zawiera roboczą wersję:

        pracy Bilans i rachunek zysków i strat jako przedmiot analizy  mojego autorstwa,

        części pracy zbiorowej pod redakcją Janusza Żurka Ekonomika i kierowanie rozwojem przedsiębiorstwa (EiKRP), w której  podrozdziały  4.11 – 4.16  i  8.1,  poświęcone analizie finansowej przedsiębiorstwa są również mojego autorstwa.

 

      W pierwotnych planach pierwsza z wymienionych  pozycji miała być zawarta w EiKRP, stanowiąc razem z wymienionymi podrozdziałami integralną całość.  Ponieważ ostatecznie  stało się inaczej – przekazuję studentom skrypt zawierający ową całość. Jest to tym bardziej uzasadnione, że podręcznik EiKRP jest aktualnie trudno dostępny.

 

      Jednocześnie podkreślam, że skrypt nie zawiera wszystkich treści programowych z zakresu analizy finansowej, konieczne jest korzystanie z odrębnie zalecanej literatury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. BILANS I RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT JAKO PRZEDMIOT ANALIZY

 

 

     Zgodnie z ustawą o rachunkowości przedsiębiorstwa są zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych (SF) składających się z:

-          bilansu,

-          rachunku zysków i strat,

-          informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

 

      W przypadku jednostek zobowiązanych do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych ich elementami składowymi są jeszcze:

-          zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,

-          rachunek przepływów pieniężnych.

 

      W analizie sprawozdań finansowych (ASF) największą wartość informacyjną ma bilans i rachunek zysków i strat (nazywany krócej rachunkiem wyników). Są to podstawowe „produkty końcowe” systemu informacyjnego, jakim jest rachunkowość finansowa. Zawierają bowiem odpowiednio salda końcowe syntetycznych kont bilansowych oraz obroty i saldo konta „Wynik finansowy”.

 

      Jednakże analityk nie patrzy na bilans i rachunek wyników tylko „po księgowemu”. Zmierzając do przedstawienia ekonomicznego i finansowego obrazu przedsiębiorstwa „czyta” te sprawozdania innym niż księgowi językiem. Jest to w znacznym stopniu język mikroekonomii, ekonomiki przedsiębiorstwa, finansów. Innymi słowy analityk interpretuje grupy i składniki bilansowe i wynikowe w sposób dopasowany do kryteriów i procedur analitycznych, a także do sposobów ujmowania wyników analiz zgodnych z wymaganiami ich odbiorców (użytkowników).

 

      Bogata literatura przedmiotu stosunkowo mało miejsca poświęca zagadnieniom, które nie są jeszcze  a n a l i z ą   sprawozdań  finansowych,  a  które  określić  można  jako   a n a l i t y c z n ą    i n t e r p r e t a c j ę   ich treści. Znaczenie tych zagadnień jest względnie duże – wszak nie sposób poprawnie zdiagnozować przedsiębiorstwo bez gruntownego zrozumienia informacji stanowiącej podstawę diagnozy.

 

 

1.2. Treść bilansu

 

      Bilans jest zestawieniem wartości aktywów i pasywów, sporządzonym na ściśle określony dzień – na dzień kończący okres sprawozdawczy (rok obrotowy). W obligatoryjnych formularzach bilansowych (załącznik 1) podaje się również wartość aktywów i pasywów na dzień początkujący rok obrotowy – co równocześnie oznacza ich stan na koniec roku poprzedniego.

 

      Tak  więc  dane  zawarte  w  bilansie  odzwierciedlają  pewne cechy przedsiębiorstwa w sposób  s t a t y c z n y , „zatrzymany” – podobnie jak „zatrzymujemy” na fotografii radośniejsze momenty naszego życia ...

 

 

1.2.1. Aktywa

       Ustawa o rachunkowości aktywa definiuje następująco: ...  to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń , które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych”.

 

      Zatem aktywa to inaczej  z a s o b y  majątkowe, albo krótko – majątek. Stosuje się również określenie  „środki   gospodarcze” – co   jest   o  tyle   uzasadnione,   że  aktywa  rzeczywiście  są   ś r o d k a m i (zasobami), za pomocą których osiąga się cele (korzyści) gospodarcze (por. dalej podane uwagi dotyczące funkcji aktywów).

 

      Aktywa to zasoby kontrolowane, czyli będące  w  d y s p o z y c j i  przedsiębiorstwa, a zatem niekonieczne  w ł a s n e ...

 

      Wartość bilansowa aktywów winna być określona  w i a r y g o d n i e, czyli za pomocą akceptowanych metod. Akceptowanych – to nie znaczy wolnych od uproszczeń i niedoskonałości, a niekiedy będących przedmiotem wyboru. Analityk powinien zawsze pamiętać, że zawarte w bilansie wartości aktywów są w pewnym stopniu pochodną stosowanych przez księgowych metod ich wyceny. Z czego wynika, że analityk powinien dobrze znać również rachunkowość finansową.

 

      Aktywa powstają w wyniku  p r z e s z ł y c h  zdarzeń. Czyli aktualna wielkość    i    struktura  aktywów    zależy   od    w c z e ś n i e j    podjętych  decyzji i działań   i n w e s t y c y j n y c h  (w szerokim tego słowa znaczeniu), a inaczej – od decyzji  o   sposobie   zaangażowania,   „zatrudnienia”  dostępnych  kapitałów. Zatem  k a p i t a ł   z a a n g a ż o - w a n y, „z a t r u d n i o n y”  to kolejne, stosowane przez analityków  pojęcia interpretujące pewne aspekty natury aktywów.

 

      I wreszcie od aktywów oczekuje się, zgodnie z ich definicją, że w   p r z y s z ł o ś c i  przynosić będą przedsiębiorstwu korzyści ekonomiczne. Innymi słowy aktywa są zdolne do generowania przychodów, zysków. A krócej: aktywa to wszystko to, co ma przynosić przedsiębiorstwu zyski !

 

      Ustawowa definicja aktywów stosunkowo słabo eksponuje jeszcze jedną ich cechę. Otóż przez fakt, że aktywa posiadają realną wartość  r y n k o w ą  (wymienną), mogą być traktowane jako szeroko rozumiane  ś r o d k i   p ł a t n i c z e, wykorzystywane do spłacania krótko- i długoterminowych zobowiązań.

 

      Powyższe  d w i e  f u n k c j e  aktywów można krócej ująć następująco: „aktywa to składniki majątkowe, które służą z jednej strony do generowania zysku, a z drugiej strony do zagwarantowania pretensji wierzycieli” (Leksykon rachunkowości).

 

      Aktywa dzielą się na trwałe (w obligatoryjnym formularzu bilansowym grupa A) i obrotowe (grupa B).

 

      Aktywa trwałe to takie, które są długoterminowo i wielokrotnie wykorzystywane do uzyskiwania korzyści ekonomicznych (zysku). Długoterminowo – tzn. przez okres dłuższy niż 1 rok od dnia, na który sporządzono bilans.

 

      Aktywa trwałe pojawiają się w przedsiębiorstwie w szczególnym trybie – w wyniku strategicznych decyzji inwestycyjno – finansowych, podejmowanych stosunkowo rzadko i mających wyjątkowo duże znaczenie, m. in.  ze względu na rozmiar związanych z nimi przepływów pieniężnych.

 

      O aktywach trwałych można ponadto powiedzieć, że są zasobami mało elastycznymi i mało płynnymi, tj. trudniej i wolniej zamienialnymi na środki pieniężne. A przez to – i przez ich    długoterminowe   związanie   z   przedsiębiorstwem   –   są   zaliczane   do   zasobów    p o d w y ż s z o n e g o    r y z y k a.

 

      Ze względu na postać w jakiej występują aktywa trwałe dzielą się na następujące, główne grupy:

-          wartości niematerialne i prawne –  WNP (A – I),

-          rzeczowe aktywa trwałe – RZAT (A – II),

-          inwestycje długoterminowe – ID (A – IV).

 

      WNP to takie prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania jak prawa autorskie, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych i zdobniczych, know – how. To także wartość firmy. Typowym przykładem składnika tej grupy są programy komputerowe;

 

      Zapewne w większości bilansów, które będziecie Państwo analizować, WNP albo w ogóle nie wystąpią, albo będą miały relatywnie tak niewielką wartość, że nie muszą być przedmiotem odrębnej analizy i oceny. Tymczasem: „W nowej ekonomii i kapitał i zasoby materialne nie stanowią o wartości firmy ani o jej zdolności konkurencyjnej. Rzeczywista wartość firmy pochodzi z zasobów niematerialnych: wiedzy, relacji, kultury, technologii i innowacji. Nie można tych zasobów dotknąć, lecz mają one kluczowe znaczenie – są przepustką do przyszłości. Wielkim wyzwaniem dla biznesu jest poznanie metod ich pomiaru i zarządzania nimi. Jak sprawić, aby przyniosły sukces firmie w przyszłości? W które aktywa niematerialne inwestować ?” (Robert K. Elliot, cytat za miesięcznikiem „Controlling i rachunkowość zarządcza”, nr 10/2001). Konkretyzując powyższą wypowiedź – chodzi tu również  o wyzwania dla rachunkowości i analizy finansowej... .Czy ich spełnienie sprawi, że  wartość  firmy,  składnik  WNP, będzie najważniejszym elementem analizy sprawozdań finansowych ?

 

      RZAT to głównie środki trwałe (A – II – 1) o następujących, określonych w ustawie, cechach: przewidywany okres ekonomicznej użyteczności dłuższy niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Środki trwałe wycenia się w bilansie według wartości netto, tzn. po odjęciu wartości dotychczasowego zużycia (umorzenia). Szczególnym składnikiem środków trwałych są grunty – nie są one umarzane.

 

      Zmierzając do zinterpretowania pojęcia „inwestycje” podkreślić należy, że poza rachunkowością finansową (prawem bilansowym) nadaje mu się różne znaczenia. Najogólniej wyróżnia się dwa podstawowe ujęcia inwestycji: ujęcie monetarne, przez pryzmat ruchu pieniądza, i ujęcie rzeczowe, widziane jako ruch dóbr. (...) Dominuje ujęcie monetarne. (...) Wynika to z immanentnego, naturalnego związku inwestycji z finansami oraz celu firm w gospodarce rynkowej. Pieniądz musi pracować na właściciela, musi przynosić dochód. Inwestor skłania kapitał do pracy deponując go w banku, kupując złoto czy papiery wartościowe, bądź też angażując w majątek firmy. W tym ujęciu mianem inwestycji nazywać będziemy celowo wydatkowany kapitał przez inwestora (np. firmę), skierowany na powiększanie jego dochodów. Inwestowanie oznacza więc każde wykorzystanie kapitału „dzisiaj” dla osiągnięcia pożądanych korzyści w przyszłości. (Czechowski L., Dziworska K., Gostkowska – Drzewiecka T., Górczyńska A., Ostrowska E. „Projekty inwestycyjne ...”, 1996, s. 11 – 12). Hasłowo zróżnicowanie interpretacji pojęcia „inwestycja” można ująć następująco: 1. Powiększanie stanu środków trwałych produkcyjnych. 2. Zakup aktywu finansowego. 3. Wszelkiego rodzaju działania (także szkolenia pracowników, ogłoszenia i inne „miękkie” inwestycje w kwalifikacje i reputację), które opłacają się na dłuższą metę, choć na krótszą mogą zaszkodzić zyskom i (lub) przepływowi gotówki.4. W rachunkowości: każdy aktyw, który nie jest bezpośrednio wykorzystywany w operacjach firmy. Koch R. „Słownik zarządzania i finansów ...”, 1997.

 

      Zgodnie z prawem bilansowym inwestycje to aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających głównie z:

-          przyrostu wartości tych aktywów,

-          uzyskania z nich przychodów w formie odsetek,

-          dywidend (udziałów w zyskach).

 

      Inwestycje  d ł u g o t e r m i n o w e (ID) obejmują nieruchomości (A – IV – 1), wartości niematerialne i prawne A – IV – 2) i długoterminowe aktywa finansowe (A – IV – 3). Można je interpretować jako kapitał zaangażowany (ulokowany)  n a   z e w n ą t r z  przedsiębiorstwa, zdolny  samoistnie  generować  wymienione  wyżej  korzyści  ekonomiczne. Samoistnie – tzn. bez  konieczności angażowania pracy (siły roboczej) i majątku obrotowego – co jest konieczne przy osiąganiu korzyści    ekonomicznych     z    aktywów   trwałych    o p e r a c y j n y c h,    zaangażowanych   w e w n ą t r z   przedsiębiorstwa. Innymi słowy – odwołując się do cytowanego w ramce R. Kocha – inwestycje długoterminowe to aktywa trwałe, które nie są wykorzystywane w operacjach firmy.

 

      Aktywa obrotowe posiadają cechy odwrotne do aktywów trwałych: są krótkoterminowe, elastyczne, płynne. Przede wszystkim jednak są one (w większości) odzwierciedleniem działalności operacyjnej przedsiębiorstwa,  polegającej na realizacji  powtarzalnych   c y k l i  o p e r a c y j n y c h ( a inaczej – cykli  o b r o t u,  co lepiej nawiązuje do nazwy omawianej grupy aktywów) tworzących nieprzerwany proces. W zależności od profilu działalności w ramach cyklu operacyjnego pojawiają się kolejno następujące składniki aktywów obrotowych:

-          w przedsiębiorstwach produkcyjnych – środki pieniężne, zapasy surowców i innych ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin