prawo_konkurencji.doc

(32 KB) Pobierz
21

21. Jakie organy zaliczamy do sieci organów administracji gospodarczej?

       Do sieci organów administracji gospodarczej zaliczamy:

- prezesa urzędu konkurencji konsumenckiej,

- prezesa urzędu regulacji energetyki.

Stanowią one w świetle obowiązującego prawa gospodarczego odpowiednio element europejskiej sieci organów ochrony konkurencji i konsumenta. Organy te mają status prawny centralnych organów administracji rządowej i są nadzorowane przez naczelne organy administracji państwowej.

 

             

22. Kogo zaliczamy do inspekcji państwowych?

      Do organów administracji gospodarczej kwalifikują się organy centralne określone zbiorczym pojęciem inspekcji państwowych. Podstawowym ich zadaniem jest spełnienie funkcji policji gospodarczej za pośrednictwem środków o charakterze nakazowo-zakazowym

Do organów tych zaliczamy:

- prezesa inspekcji handlowej,

- prezesa inspekcji transportu drogowego,

- prezesa urzędu dozoru technicznego,

- głównego inspektora farmaceutycznego,

- głównego inspektora sanitarnego,

- głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

 

23. Kogo zaliczamy do administracji terenowej o właściwości ogólnej?

      Organem administracji rządowej w terenie jest wojewoda, który jest przedstawicielem rządu a więc należy do organów administracji rządowej. Z mocy przepisów prawnych wojewoda jest zwierzchnikiem administracji zespolonej. Organem nadzoru nad samorządem terytorialnym i organem wyższego stopnia w znaczeniu kodeksu postępowania administracyjnego.

 

24. Kogo zaliczamy do terenowych organów administracji zespolonej?

      Organy administracji zespolonej na szczeblu województwa zaliczamy organy, które realizują zadania administracji gospodarczej w ramach funkcji policji gospodarczej. Pośród organów administracji zespolonej funkcje te realizują:

- wojewódzki inspektor farmaceutyczny,

- wojewódzki inspektor inspekcji handlowej,

- wojewódzki inspektor jakości handlowej rolno-spożywczej.

 

25.Co realizują organy administracji niezespolonej?

     Terenowe organy administracji niezespolonej realizują zadania administracji gospodarczej w odniesieniu do funkcjonowania policji gospodarczej.

Organy należące to;

-  państwowy inspektor,

- wojewódzki inspektor,

- powiatowy inspektor,

- graniczny inspektor sanitarny,

- wojewódzki inspektor transportu drogowego.

 

 

 

 

26. Co to są agencje?

       Agencje są podmiotem realizującym zadania administracji prawa gospodarczego, co należy uznać za tzw. Pośrednią administracją gospodarczą. Mamy do czynienie z taką sytuacją wtedy, kiedy zadania publiczne nie są realizowane przez własne urzędy (organy państwowe), lecz przez inne podmioty prawa.

Agencjami są:

- prezes agencji,

- rada nadzorcza.

Prezes agencji jest organem wykonawczym powoływanym i odwoływanym przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek właściwego ministra. Zadaniem prezesa jest reprezentowanie agencji na zewnątrz. Rada nadzorcza nadzoruje bieżącą pracę agencji.

 

27. Co to jest samorząd gospodarczy i jaka jest jego rola?

       Samorząd gospodarczy w europejskich porządkach prawnych należy do podmiotów wykonujących zadania administracji gospodarczej, co jest przejawem decentralizacji zadań państwa dotyczących życia gospodarczego. Samorząd polega na wykonaniu czynności administracji publicznej przez organizację obdarowaną osobowością prawną, działającą we własnym imieniu z mocy prawa.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin