Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracownika zatrudnionego od 1 marca 2005 r., który złożył wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony 29 lutego 2008 r.? Moim zdaniem w okresie wypowiedzenia minęły 3 lata zatrudnienia i obowiązuje go 3-miesięczne wypowiedzenie. Pracownik uważa, że 1 miesiąc, ponieważ złożył wypowiedzenie przed upływem 3 lat zatrudnienia. Kto ma rację?
Masz rację. Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Jak prawidłowo ustalić długość okresu wypowiedzenia?Proste rozwiązania skomplikowanych przypadkówPorady uznanych ekspertów prawa pracywww.prawo-pracy.com.pl
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
· 2 tygodnie – przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy
· 1 miesiąc – przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy,
· 3 miesiące – jeśli zatrudniałeś pracownika co najmniej 3 lata.
Czas biegnącego wypowiedzenia jest specyficznym okresem zatrudnienia i wielu pracodawców traktuje wówczas pracownika trochę „po macoszemu”. Zdają się zapominać, że pracownik – mimo, że w okresie wypowiedzenia – jest wciąż pełnoprawnym pracownikiem ich firmy, a okres wypowiedzenia jest także okresem zatrudnienia. A skoro tak, to długość okresu wypowiedzenia należy obliczać na podstawie całego okresu zatrudnienia pracownika w firmie – od momentu zawarcia umowy o pracę do jej rozwiązania. Potwierdza to także Sąd Najwyższy.
Zdaniem Sądu Najwyższego
O długości okresów wypowiedzenia decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy, liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia.Wyrok SN z 11 maja 1999 r., I PKN 34/99, OSNP 2000/14/544
Przykład:Pracownik jest zatrudniony w firmie od 1 listopada 2007 r., ostatnio na czas nieokreślony. Dnia 25 kwietnia 2008 r. pracodawca wręczył mu wypowiedzenie. W tym dniu pracownika obowiązuje jeszcze 2-tygodniowy okres wypowiedzenia (6 miesięcy zatrudnienia mija dopiero z końcem kwietnia). Jednak po zastosowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik będzie już faktycznie zatrudniony ponad 6 miesięcy (umowa rozwiązałaby się 10 maja), co oznacza że obowiązywać go będzie już dłuższy, 1-miesięczny okres wypowiedzenia i umowa rozwiąże się 31 maja.Z uwagi więc na to, że Twojemu pracownikowi 3 lata zatrudnienia minęły w okresie wypowiedzenia, które złożył – obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. A zatem umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero z końcem maja.
Podstawa prawna:
· art. 30 § 21, art. 36 § 1 kp.
Więcej praktycznych porad opartych na orzecznictwie sądów pracy znajdziesz na stronie www.orzeczeniakadrowe.pl w Poradach eksperta.
vanuatu3