Sprawdź, czy dobrze obliczasz terminy wypowiedzeń. Możesz je nieopatrznie skrócić!.doc

(25 KB) Pobierz
Sprawdź, czy dobrze obliczasz terminy wypowiedzeń

Sprawdź, czy dobrze obliczasz terminy wypowiedzeń. Możesz je nieopatrznie skrócić!

Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracownika zatrudnionego od 1 marca 2005 r., który złożył wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony 29 lutego 2008 r.? Moim zdaniem w okresie wypowiedzenia minęły 3 lata zatrudnienia i obowiązuje go 3-miesięczne wypowiedzenie. Pracownik uważa, że 1 miesiąc, ponieważ złożył wypowiedzenie przed upływem 3 lat zatrudnienia. Kto ma rację?

Masz rację. Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Jak prawidłowo ustalić długość okresu wypowiedzenia?
Proste rozwiązania skomplikowanych przypadków
Porady uznanych ekspertów prawa pracy
www.prawo-pracy.com.pl

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

·         2 tygodnie – przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy

·         1 miesiąc – przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy,

·         3 miesiące – jeśli zatrudniałeś pracownika co najmniej 3 lata.

Czas biegnącego wypowiedzenia jest specyficznym okresem zatrudnienia i wielu pracodawców traktuje wówczas pracownika trochę „po macoszemu”. Zdają się zapominać, że pracownik – mimo, że w okresie wypowiedzenia – jest wciąż pełnoprawnym pracownikiem ich firmy, a okres wypowiedzenia jest także okresem zatrudnienia. A skoro tak, to długość okresu wypowiedzenia należy obliczać na podstawie całego okresu zatrudnienia pracownika w firmie – od momentu zawarcia umowy o pracę do jej rozwiązania. Potwierdza to także Sąd Najwyższy.

Zdaniem Sądu Najwyższego

O długości okresów wypowiedzenia decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy, liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia.
Wyrok SN z 11 maja 1999 r., I PKN 34/99, OSNP 2000/14/544


Przykład:
Pracownik jest zatrudniony w firmie od 1 listopada 2007 r., ostatnio na czas nieokreślony. Dnia 25 kwietnia 2008 r. pracodawca wręczył mu wypowiedzenie. W tym dniu pracownika obowiązuje jeszcze 2-tygodniowy okres wypowiedzenia (6 miesięcy zatrudnienia mija dopiero z końcem kwietnia). Jednak po zastosowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik będzie już faktycznie zatrudniony ponad 6 miesięcy (umowa rozwiązałaby się 10 maja), co oznacza że obowiązywać go będzie już dłuższy, 1-miesięczny okres wypowiedzenia i umowa rozwiąże się 31 maja.

Z uwagi więc na to, że Twojemu pracownikowi 3 lata zatrudnienia minęły w okresie wypowiedzenia, które złożył – obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. A zatem umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero z końcem maja.

 

Podstawa prawna:

·         art. 30 § 21, art. 36 § 1 kp.

Więcej praktycznych porad opartych na orzecznictwie sądów pracy znajdziesz na stronie www.orzeczeniakadrowe.pl w Poradach eksperta.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin