Agnieszka Sobecka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH
GRUPA III
1. Temat dnia: Powracają ptaki.
2. Cele ogólne:
a) zapoznanie dzieci z niektórymi ptakami powracającymi wiosną;
b) zapoznanie dzieci z treścią wiersza pt. „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy.
3. Cele operacyjne:
a) dziecko poznaje niektóre ptaki powracające do nas wiosną;
b) wykonuje pracę plastyczną;
c) wysłuchuje i śpiewa piosenkę pt. „Bociek”;
d) wypowiada się na temat treści wiersza pt. „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy.
4. Rodzaje aktywności:
a) ruchowa,
b) słuchowa,
c) plastyczna,
d) literacka.
5. Metody pracy: pogadanka, praca z tekstem wiersza, gry i zabawy dydaktyczne, oglądowe- pokaz.
6. Formy pracy : zbiorowa, indywidualna.
7. Środki dydaktyczne:
- wiersz pt. „ Wiosenne porządki” Jana Brzechwy;
- plansza do wiersza;
- ilustracje samoprzylepne do wiersza (krasnoludek, bocian, żuraw, skowronek, tęcza);
- ilustracje ptaków (bocian, skowronek, kukułka, jaskółka);
- ilustracje przedstawiające pożywienie danych ptaków;
- podpisy z nazwami ptaków;
- kolorowe koperty z zagadkami o ptakach;
- tekst piosenki pt. „Bociek”;
- płyta CD A. Vivaldiego „Cztery pory roku- wiosna;
- szablon z jaskółką( do pokolorowania i wycięcia);
- dziurkacz;
- magnetofon;
- nożyczki,
- kredki;
- pudło kartonowe wyklejone niebieskim papierem;
- żyłka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZAS (min)
PRZEBIEG
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI DZIECKA
PRZEWIDYWANE EFEKTY
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1
Przywitanie dzieci. Rozpoczęcie zajęć.
2-3
Słuchanie wiersza pt. „wiosenne porządki” J. Brzechwy
Recytuje wiersz.
Pokazuje, przykleja wybrane elementy z wiersza na planszy.
Wysłuchuje wiersza.
Tekst wiersza pt. „ Wiosenne porządki” Jana Brzechwy
4
Rozmowa na temat wiersza.
Zadaje pytania dzieciom odnośnie wiersza.
Odpowiada na pytania:
- o czym był wiersz,
- jakie są oznaki wiosny,
- o jakich ptakach była mowa w wierszu?
- jakie ptaki przylatują do nas wiosną?
- dlaczego ptaki odlatują i gdzie odlatują na zimę?
Odpowiada pełnymi zdaniami na pytania dotyczące wiersza.
5-6
Piosenka pt. „Bociek”
Śpiewa piosenkę. Pokazuje gesty do piosenki.
Wysłuchuje piosenki; potarza gesty; śpiewa razem z nauczycielem.
Dziecko śpiewa piosenkę, gestykuluje.
Tekst piosenki pt. „Bociek”
7
Zabawa: „Co to za ptak?”
Pokazuje ilustracje ptaków; podaje nazwy ptaków powracających wiosną; zadaje pytania dotyczące ptaków; pokazuje ilustracje z pożywieniem ptaków; prosi o przyporządkowanie prowiantu do ptaków; daje podpisy z nazwami ptaków; prosi o sylabizację nazw ptaków.
Ogląda ilustracje ptaków i ich pożywienia; poznaje nazwy ptaków(bocian, skowronek, jaskółka, kukułka); odpowiada na pytania:
- jak wygląda dany ptak?
- jakie odgłosy wydaje dany ptak?
-gdzie buduje gniazdo?
Przyporządkowuje pożywienie do ptaka; dopasowuje nazwę do ilustracji; sylabizuje nazwę ptaków.
Wie jak wyglądają i jak się nazywają dane ptaki. Wie czym żywi się ptak.
Odpowiada pełnymi zdaniami.
Ilustracje ptaków: bocian, skowronek, jaskółka, kukułka.
Ilustracje z pożywieniem ptaków.
Podpisy.
3
Zagadki w kolorowych kopertach.
Czyta treść zagadki znajdującej się w kopercie.
Dzieci odgadują zagadki.
Zna opowiedz na zagadkę.
Kolorowe koperty. Karteczki z zagadkami.
Zabawa „Jesteśmy ptakami”(zabawa ruchowa z muzyką ).
Włącza i wyłącza muzykę.
Wydaje komendy.
Swobodnie poruszają się wymachując rękami jak ptak w rytm muzyki;
Na komendę:
-BOCIAN- stoją na jednaj nodze, mówią kle-kle,
- KUKUŁKA- mówią kuku
- JASKÓŁKA- robią „jaskółkę”.
Naśladuje ptaki.
Wykonuje polecenia nauczyciela.
Porusza się w rytm muzyki.
Płyta CD A. Vivaldiego „4 pory roku- wiosna”.
15
Praca plastyczna: „Niebo pełne ptaków”.
Rozdaje dzieciom szablony z jaskółką. Wyjaśnia na czym będzie polegać praca.
Dziurkaczem robi dziurkę w pokolorowanym ptaku. Przywiązuje każdą jaskółkę do żyłki zamocowanej w pudle.
Dziecko koloruje ptaka, następnie go wycina.
Dziecko wg polecenia wykonuje pracę plastyczną.
Kredki, nożyczki, dziurkacz, szablon z ptakiem, żyłka, tekturowe pudło.
mariadylo