anestezjologia egzamin.doc

(472 KB) Pobierz
1

1.               Przygotowanie chorego do znieczulenia. Przerwa żywieniowa.

Wizyta przedoperacyjna:

                  ocena pacjenta przed znieczuleniem:

-                  badanie fizykalne

-                  ocena warunków anatomicznych do przeprowadzenia znieczulenia: dostęp dożylny, warunki do intubacji, budowa kręgosłupa (przy znieczuleniach przewodowych)

                  zebranie wywiadu:

-                  Główne dolegliwości układu krążenia-przebyte zawały, nadciśnienie, objawy niewydolności krążenia

-                  choroby układu oddechowego: przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, gruźlica, przebyte operacje płuc, obecnie występujące stany zapalne w układzie oddechowym

-                  choroby wątroby(żółtaczka, nosicielstwo HBs)

-                  choroby nerek (stany zapalne, kamica)

-                  choroby nerwowo-mięśniowe

-                  cukrzyca

-                  choroby neurologiczne

-                  leczenie krwią

-                  stosowane obecnie leki

-                  stale zażywane leki(w tym szczególnie leki krążeniowe, nadciśnieniowe, przeciwzakrzepowe, hormonalne, psychiatryczne)

                  badanie fizykalne

                  ocena badań dodatkowych:

-                  Morfologia krwi, grupa krwi, badania biochemiczne, ewentualnie EKG, RTG płuc, podstawowe badania układu krzepnięcia

                  wybór rodzaju znieczulenia – potwierdzenie ankieta anestezjologiczna ze zgodą pacjenta na określony, przewidywany rodzaj znieczulenia:

-                  Zapewnienie dogodnych warunków do przeprowadzenia operacji

-                  Uwzględnienie czasu trwania operacji

-                  Dostosowanie metody znieczulenia, stosowanych środków anestezjologicznych do stanu pacjenta

-                  Ułatwić leczenie w okresie pooperacyjnym

-                  Zaakceptowane przez pacjenta

Przerwa żywieniowa.

                  Im mniejsze dziecko (noworodki, niemowlęta) przerwa 3-4 godzin

                  Większe dzieci przerwa 6 godzin

                  Dorośli zawsze jeśli to możliwe odczekać 6 godzin

2.               Kwalifikacja do znieczulenia. Ankieta anestezjologiczna.

Wykonywane znieczulenia:

-znieczulenie do zabiegów planowych

8ustabilizowany stan pacjenta

8brak infekcji

8prawidłowe, kompletne badania dodatkowe

8pacjent na czczo- 6 godz. od ostatniego posiłku

-znieczulenie do zabiegów w trybie ostrym (pilnym)

8zawsze jeśli to możliwe odczekanie 6 godz. od ostatniego posiłku

8zawsze wywiad, badanie, ocena stanu pacjenta

8czas oczekiwania-korekcja możliwych do wyrównania zaburzeń w stanie pacjenta (nawodnienie, wykonywanie badań dodatkowych, ewentualne zabezpieczenie krwi)

8szybka ocena stanu pacjenta, uzyskania danych medycznych, informacja o badaniach dodatkowych)

-zabiegi wykonywane w trybie nagłym (zaburzenia tętna płodu, niekontrolowany krwotok, zaburzenia drożności dróg oddechowych)

3.               Skala ryzyka anestezjologicznego. ASA. Test Mallampatiego.

8Skale ryzyka anestezjologicznego:

8Uwzględniają stan pacjenta, przebyte schorzenia, rodzaj zabiegu, tryb wykonywania operacji

8Wyposażenia sali, zabezpieczenie sprzętu

8Doświadczenie anestezjologa, chirurga

Skala ASA

I-Pacjent zdrowy. Proces patologiczny będący przyczyną operacji jest ograniczony, nie powoduje zaburzeń funkcjonowania całego organizmu.

II-Pacjent z łagodnym procesem chorobowym, spowodowany przez chorobę będącą przyczyną operacji lub inny proces, który nie ogranicza aktywności chorego

III-Pacjent z poważną chorobą ogólnoustrojową z jakiejkolwiek przyczyny, która wpływa na ograniczenie aktywności np. choroba niedokrwienna serca, przewlekła choroba oskrzelowo-płucna

IV-Pacjent z ciężką chorobą, która wymaga nieustannego leczenia, aby żyć np. niestabilna choroba wieńcowa

V-Pacjent konający, przeżycie najbliższej doby niepewne, niezależnie od tego czy operacja zostanie wykonana czy nie. Do ryzyka pacjentów operowanych w trybie ostro dyżurowym dopisuje się ,,N”

Test Mallampatiego

I-widać języczek, łuki podniebienne

II-widać jeszcze języczek

III-nie widać języczka

IV-bez języczka, nie widać łuków podniebiennych i jest pełne uzębienie

4.               Premedykacja: jest to farmakologiczne przygotowanie pacjenta do znieczulenia i operacji.

Cele premedykacji to:

1. Uspokojenie

2. Zapewnienie niepamięci (ważne u chorych niespokojnych i tych, u których przed wprowadzeniem do znieczulenia przeprowadza się wiele nieprzyjemnych cewnikowań)

3. Zniesienie bólu

4. Ograniczenie produkcji wydzielin (ważne przy spodziewanej trudnej intubacji bądź intubacji z użyciem fiberoskopu i u pacjentów, którzy będą operowani w pozycji „na brzuchu” lub „na boku”)

5. Podwyższenie pH soku żołądkowego i zmniejszenie jego objętości (ważne u chorych ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wymiotów i zachłyśnięcia treścią pokarmową)

6. Osłabienie odruchów autonomicznych

7. Obniżenie zapotrzebowania na środki anestetyczne.

5.               Leki stosowane w premedykacji:

1.               Benzodiazepiny

Są przydatne w różnym stopniu jako środki anksjolityczne, uspokajające i wywołujące niepamięć. Mają wysoki indeks terapeutyczny, w zwykle stosowanych dawkach nie wywołują depresji oddechowej. Ograniczają częstość występowania niepożądanych objawów związanych ze stosowaniem ketaminy, szczególnie u dorosłych

a.                Diazepam jest bardzo rozpowszechnionym lekiem premedykacyjnym, ma dobre właściwości sedatywne, anksjolityczne i amnestyczne

b.               Lorazepam wywołuje głęboką sedację i, w pewnym stopniu, niepamięć. Długi czas działania jest przydatny w praktyce szpitalnej

c.                Midazolam jest bardzo przydatny ze względu na szybkość działania, krótki okres półtrwania i czas działania, ma bardzo dobre właściwości sedatywne i amnestyczne.

2.               Barbiturany

Sekobarbital i pentobarbital to dwa barbiturany rzadko stosowane do premedykacji. Podaje się je w dawce 50-200 mg/70 kg m.c. u dorosłych; zapewniają one dobrą, bezpieczną sedację. W porównaniu z benzodiazepinami działają dłużej i są pozbawione przeciwlękowych właściwości. Zostały właściwie wyparte przez banzodiazepiny.

3.               Skopolamina

Jest to cholinolityczny lek ograniczający wydzielanie śliny. Przenika on przez barierę krew-mózg, działając uspokajająco i amnestycznie po domięśniowym podaniu 0,3-0,5 mg/70 kg m.c. u dorosłych.

Działanie uspokajające i amnestyczne nasila się przy jednoczesnym podaniu opioidów.

U niektórych pacjentów, szczególnie w podeszłym wieku, może spowodować senność, splątanie lub delirium. Należy o tym pamiętać szczególnie wówczas, gdy objawy te pojawiają się w okresie pooperacyjnym. W przypadku wystąpienia tego „ośrodkowego zespołu cholinergicznego” powinno się drogą dożylną podać neostygminę w dawce 0,25-2 mg/70 kg m.c. u dorosłych.

4.               Opioidy

Opioidy są często stosowane do premedykacji, gdy niezbędna jest analgezja (np. u pacjentów cierpiących z powodu bólu lub tych, u których planuje się bolesne zabiegi – cewnikowanie czy wykonanie znieczulenia miejscowego).

Mogą być one również stosowane w celu osiągnięcia podstawowego poziomu analgezji przy planowanym znieczuleniu z zastosowaniem N2O / O2/ opioidów. Są wskazane u chorych uzależnionych od opiatów, u których istnieje ryzyko wystąpienia zespołu odstawiennego. Często można zetknąć się z twierdzeniem, że opioidy zastosowane do premedykacji wówczas, gdy pacjent nie odczuwa bólu, mogą wywoływać objawy dysforyczne – u większości pacjentów właściwsze jest zastosowanie  leków przeciwlękowych / uspokajających, takich jak benzodiazepiny.

U osób w podeszłym wieku należy zastosować mniejszą dawkę opioidów.

6.        Zasady podawania gazów anestetycznych. Gazy anestetyczne.

Powinny być one stosowane za pomocą odpowiedniej aparatury, co pozwala na dokładne dawkowanie i zastosowanie w najmniejszych stężeniach anestetycznych. Tlen jako nośnik gazów i lotnych cieczy anestetycznych (stężenie w powietrzu 21%, w mieszaninie wdechowej min. 30%), oraz powietrze atmosferyczne. Podtlenek Azotu N2O (gaz rozśmieszający) – słabe działanie nasenne pow. 50% i bardzo słabe przeciwbólowe, działa synergistycznie z innymi środkami w stężeniach do 70%, nie jest metabolizowany eliminowany w 100% z organizmu przez płuca, neutralny krążeniowo. Wadą są duże rozmiary objętości 1 mola substancji (unikany w neurochirurgii) – wzrost przestrzeni powietrznych. Działanie niepożądane to hipoksja dyfuzyjna – wzrost w mieszaninie oddechowej przechodzącego zwrotnie N2O z krwi do powietrza wydechowego.  

7.        Wziewne środki anestetyczne. Parowniki.

Lotne płyny wchłaniane z pęcherzyków płucnych do krwi były pierwszą zastosowaną formą anestetyków.

Farmakodynamika wziewnych środków anestetycznych wynika z ich niezwykłej drogi podania (wymiana gazowa) i zależności farmakokinetyki od siły ich działania. Do porównania poszczególnych środków wziewnych jest zazwyczaj stosowany termin minimalne stężenie pęcherzykowe(MAC). MAC –stężenie środka wziewnego przy którym 50% pacjentów nie reaguje na nacięcie skóry.

Anestetyki wziewne są obecnie stosowane jako pojedyńcze środki do wprowadzenia i podtrzymywania znieczulenia ogólnego, jako środki podtrzymujące anestezję po indukcji środkami dożylnymi i/lub w połączeniu z opioidami , środkami zwiotczającymi mięśnie poprzecznie prążkowane oraz innymi środkami wspomagającymi uzyskanie anestezji zbilansowanej.

Podział:

-gazy anestetyczne:tlen, podtlenek azotu

-ciecze lotne:halotan, izofluran, enfluran, sewowfluran, desfluran

Halotan:

-lotna ciecz, bezbarwna

-charakterystyczny zapach

-MAC=0,756

-wymaga parownika

Zalety:

-niepalny

-silnie działa anestetycznie

-nie drażni dróg oddechowych

-rozszerza oskrzela

-zmniejsza napięcie mięśni

-zmniejsza zużycie tlenu

Wady:

-słabo działa analgetycznie

-depresja krążenia:spadek RR, hamowanie węzła zatokowo-przedsionkowego, możliwość zaburzeń rytmu, bradykardia

-uwrażliwienie mięśnia sercowego na działanie katecholamin podawanych jako leki (możliwość migotania komór)

-depresja oddechowa: zaleganie wydzieliny w drzewie oskrzelowym-upośledzenie czynności rzęsek)

-zaburzenia mechanizmu termoregulacji- dreszcze pooperacyjne

-spadek przepływu przez wątrobę

-obniżenie napięcia mięśni macicy

Zastosowanie:

-indukcja znieczulenia ogólnego 2-4vol %

-podtrzymywanie znieczulenia 0,3-1,5vol %

-znieczulenia z zachowanym oddechem własnym do krótkich zabiegów np. nastawienie złamania 1-2vol %

-leczenie stanu astmatycznego 1-2vol %

Halotan:

-daje szybkie zasypianie

-szybkie budzenie

-pary szybko się wchłaniają (80% w stanie niezmienionym, wydychane)

-20% wydalane z moczem

-tani

Ograniczenie stosowania:

-stosowanie środków zawierających adrenalinę, noradrenalinę

-choroby wątroby, żółtaczka

-choroby serca z zaburzeniami przewodnictwa, zaburzeniami rytmu

-powtarzane w krótkim czasie kolejne znieczulenia

-jest szkodliwy dla personelu sal operacyjnych-uszkodzenia wątroby, zaburzenia miesiączkowania

Izofluran:

-eter halogenowy

-bezbarwna ciecz o ostrym zapachu

-działanie słabsze od halotanu

-ma działanie drażniące na układ oddechowy: kaszel, wstrzymanie oddechu

Zalety:

-dość dobre działania anestetyczne

-szybki budzenie

-obniża napięcie mięśniowe

-słabo wpływa na przepływ mózgowy

-minimalnie metabolizowany w organiźmie

Wady:

-drażni drogi oddechowe

-silna depresja oddechowa

-zależny od dawki spadek RR

-obniżenie napięcia mięśni macicy

-mogą wystąpić nudności, wymioty po znieczuleniu

Zastosowanie:

-indukcja znieczulenia 3-5 vol %

-podtrzymywanie znieczulenia 1,5-3 vol %

-może być używany w neurochirurgi, położnictwie

Enfluran:

-bezbarwna ciecz

-ostry, nieprzyjemny zapach

-mniejsza siła działania w porównaniu do halotanu

-wprowadzanie, wybudzanie stosunkowo szybko

Wady:

-zależny id dawki spadek RR, wentylacji

-wzrost przepływu mózgowego

-nieprawidłowy zapis EEG(nie stosować u pacjentów chorych na padaczkę)

-zmniejsza napięcie mięśniowe(również mięśni macicy)

Zalety:

-niewielki 2% metabolizm w organiźmie

-szybkie zasypianie

Zastosowanie:

-indukcja znieczulenia-podtrzymywanie 1,5-2vol %

Sewofluran:

-bezbarwna ciecz

-eter metylopropylowy

-silny anestetyk

-słaby analgetyk

-słabo rozpuszczalny-szybka indukcja, wybudzanie

Zalety:

-nie drażni dróg oddechowych

-przyjemna woń

-szybka indukcja

Wady:

-powstanie w obecności wapnia małych ilości toksycznych substancji(specjalne parowniki)

-spadek RR zależny od dawki

-depresja oddechowa (spadek wrażliwości ośrodka oddechowego)

Zastosowanie:

-indukcja znieczulenia:2,2-3 vol %(dawka dobierana indywidualnie, spada z wiekiem)

-podtrzymywanie znieczulenia:

0,5-3 vol %

-szczególnie podatny w znieczuleniach ambulatoryjnych

Desfluran:

-bardzo drażni drogi oddechowe

-niska temperatura wrzenia (230C)-konieczność stosowania specjalnych parowników

-szybka indukcja

Eter dwuetylowy:

-wzorcowy środek wziewny

-silny anestetyk

-działanie analgetyczne

-bezpieczny dla pacjenta(nie powoduje depresji krążenia)

-rozszerzenie oskrzeli

-łatwo palny

-powolne wprowadzania do znieczulenia

-powolne wybudzanie z wymiotami

Parowniki są to urządzenia do podawania lotnego środka anestetycznego który normalnie występuje w postaci płynnej;

Może być używany tylko dla określonego środka wziewnego.   

8.               Aparat do znieczulenia. Wymogi.

Aparat do znieczulenia ogólnego (tzw. aparat anestezjologiczny) ma za zadanie dostarczenie leków anestezjologicznych w postaci mieszaniny gazów. Służą do tego przepływomierze podające mieszaninę gazów-tlenu i podtlenku azotu, parowniki- w których dochodzi do parowania środków anestetycznych (znajdujących się w postaci płynnej). Każdy aparat posiada układ rur karbowanych, którymi mieszanina gazów anestetycznych jest doprowadzana do chorego a następnie wraca do aparatu. Stąd też konieczność istnienia w układzie aparatu do znieczulenia specjalnych zastawek, które warunkują przechodzenie mieszaniny gazowej w odpowiednim kierunku, jak również zachowują odpowiednią objętość gazów krążących w aparacie. Gazy wydychane przez chorego do aparatu przechodzą przez pochłaniacz dwutlenku węgla (tak aby nie dochodziło do jego kumulacji).

Aparat do znieczulenia:

-źrodło gazów anestetycznych:

¨centralna instalacja gazowa

¨butle gazowe:tlen, powietrze, podtlenek azotu

Przy instalacji centralne musi być butla tlenowa awaryjna.

-przepływomierze: regulacja przepływu gazów

-układ oddechowy w aparacie:

¨...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin