Skolioza.rtf

(9 KB) Pobierz

 

                           Wady postawy u dzieci-SKOLIOZA

 

Kręgosłup to rusztowanie i podpora ludzkiego ciała.Kiedy patrzymy na niego z boku widać,że ma kształt litery "S".Jeżeli jednak zauważymy wyraźne skrzywienia na boki,oznacza to,że mamy skoliozę .

To bardzo częsta wada postawy u dzieci.Choroba może być spowodowana wieloma czynnikami,aż w 80 % nie udaje się ustalić jej przyczyny.Im wcześniej wykryta skolioza i mniejsze skrzywienie,tym łatwiej ją leczyć.Jeżeli rodzice stwierdzą,że ich pociecha ma skrzywiony kręgosłup,powinna być pod stałą opieką specjalisty.Dziecko jest najbardziej narażone na skoliozę między 1 a 3 rokiem życia atakże 5 a 8 r ż i w wieku 10-12 lat(częściej chorują dziewczynki)

Następstwa skoliozy  

Dzieci ze skoliozą mogą się rozijać gorzej od rówieśników:wolniej rosnąć i mniej ważyć.Kręgosłup wykrzywiony nie tylko na bok ale także ku tyłowi  wypych żebra i jest przyczynąnieprawidłowego ustawienia łopatek.W efekcie po stronie wygięcia tworzy się garb.Klatka piersiowa jest zniekształcona i skrócona,tym bardziej im większa jest wada postawy.Przesuwa się i zniekształca miednica.

Skolioza jest również przyczyną przemieszczania się narządów wewnętrznych.Przy bardzo dużej wadzie mogą pojawić się zaburzenia w przcy serca lub płuc.

Jak rozpoznać chorobę.

Rodzice powinni systematycznie sprawdzać,czy postawa dziecka jest prawidłowa.Warto więc zwrócić się do ortopedy z prośbą ,żeby udzielił nan wskazówek,jak to robić.Zwykle lekarze zalecają:

*rozebrać dziecko.Najlepiej,żeby zostało w samych majtkach

*poprosić ,aby stanęło prosto,z opuszczonymi rękami

*stanąć za nim i sprawdzić:

-czy barki są równe,tzn.na tej samej linii,

-czy któraś z łopatek bardziej wystaje,czy jest wyżej albo niżej od drugiej   

*przyjżyć się tali dziecka:

-czy nie jest bardziej wcięta po jednej stronie

-czy biodra są symetryczne

*poprosić dziecko,aby zrobiło skłon w przód.W tej pozycji jeszcze raz sprawdzić,czy łopatki są symetryczne

* przeciągnąć palcem po plecach,wzdłuż kręgosłupa,wyznaczona linia powinna być prosta.Wygięcie jest oznaką skrzywienia.Wówczas trzeba pójść do lekarza.

Zapobieganie

Skoliozie można zapobiegać.Niemowlęta układa się na brzuchu.Maluch unosi głowę,pełza,raczkuje i dzięki temu ćwiczy mięśnie tułowia i kręgosłupa,wzmacnia je.Nie wolno zbyt cześnie sadzać niemowlaka aby nakłaniać go,by uczył się chodzić.

Jedną z przyczyn skoliozy jest brak ruchu.Zbyt długie siedzenie,np.przy biurku ,które ma nieodpowiednią wysokość,źle wpływa na postawę ciała.Trzeba więc zachęcać dziecko do uprawiania sportu.

Leczenie skoliozy

·                    Zachowawcze(w niewielkich wadach)Są to ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców,brzucha i korygujące postawę:masaże,pływanie i ćwiczenia w wodzie.Powinny one być dobrane indywidualnie przez ortopedę.Wykonuje się je pod opieką lekarza lub rodziców.

·                    Gorset ortopedyczny.Stosuje się go tylko przy znacznych skoliozachlub jako przygotowanie do operacji.Dziecko nosi go całą dobę

·                    Operacja.Jeśli ćwiczenia i noszenie gorsetu nie hamuje skoliozy,wówczas konieczna jest operacja.

 

WAŻNE

Dziecko ze skrzywieniem kręgosłupa nie powinno dźwigać i nosić w jednym ręku teczki z książkami.Nie może wykonywać skoków ani przewrotów.Musi unikać dłuższego siedzenia,zwłaszcza przy niedostosowanych do wieku i wzrostu szkolnych ławkach lub biurku.Leżenie na brzuchu natomiast odciąża.Jeżeli dziecko chce leżeć na boku i np:czytać książkę,powinno położyć się na przesiwnym do skrzywienia kręgosłupa,to również pomaga przy korygowaniu skoliozy.  

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin