OPRACOWANIA USG.doc

(217 KB) Pobierz
1

1.Zcharakteryzuj genezę samorządu

Samorząd jako pojęcie prawne  powstał wówczas, kiedy zostały spełnione 3 przesłanki:

-   kiedy stosunek panującego w państwie absolutnym do poddanych ze stosunku władzy zaczął się zmieniać na stosunki prawne

-   gdy jednostka fizyczna poza prawami prywatnymi zaczęła nabywać prawa publiczne

-   kiedy powstające państwo konstytucyjne, państwo praworządne na mocy swej ustawodawczej władzy zorganizowało związki gminne dla swoich celów i włączyło je jako jednostki publiczno  prawne w swój organizm.

Przełomowe znaczenie dla powstania samorządu  miał upadek państwa feudalnego i zniesienie społeczeństwa stanowego. Upadek społeczeństwa stanowego oznacza powstanie demokracji obywatelskiej. Rewolucja Francuska uznała początkowe prawa naturalne gmin w efekcie stwierdzono, że gmina posiada swą własną prywatną sferę działania, w tym względzie stoi ona w podobnym stosunku do państwa jak pojedyńczy człowiek odnośnie do swych prywatnych spraw. Modna była teza, iż gminy miały być podmiotami całkowicie wolnymi, związane było z rozwojem myśli liberalnej, sfera która reglamentowała dostęp do władzy. Francuska ustawa komunalna 14XII 1789 nie ograniczała zakresu działania gminy do załatwienia jaj własnych spraw, lecz zobowiązywała ją także do realizowania zadań należących do administracji państwowych. Ustawa komunalna wprowadziła do ustawodawstwa Pouvoir municipal jako 4 władzę w państwie, uznano gminę jako instytucję prawną. Myśl francuska, pruska, angielska  wywołała najważniejsze znaczenie w rozwoju samorządu współczesnego.

2.Przedstaw definicje samorządu

termin pojęcia  nowoczesnego samorządu pojawił się w XIX w. W Niemieckiej nauce prawniczej, przyczynił się wybitny prawnik niemiecki R. Von Gneist, który przeniósł na instytucje pruskie z angielskiego Selfgoverment- jako Selbstverwaltung, czyli tyle co  samodzielny zarząd, w Angli jest formą rządu ich państwa z parlamentem na czele, nie jest to pojęcie lokalne, czyli źle przetłumaczone, opierał się na tłumaczeniu.

W połowie XIX w. Local Goverment to jest właściwe określenie samorządu.

Pouvoiv municipal – władza lokalna we Francji.

Samorząd wg Jerzego Panejko – jest opartą na przepisach ustawy zdecentralizowaną administracja państwową, wykonywaną przez lokalne organy, niepodległe hierarchicznie   innym organom i samodzielne w granicach  ustawy i ogólnego porządku prawnego.

Samorząd jest działalnością  administracyjną państwa o charakterze lokalnym lub specjalnym wykonywaną samodzielnie przez związki publiczno- prawne obdarzone władzą na podstawie i w granicach ustaw państwowych.

3. Scharakteryzuj reprezentowane w nauce prawa administracyjnego 3 teorie samorządu.

Teoria naturalistyczna- podstawą tej teorii jest nauka o pouvoir municipal, która jest w rzeczywistości nauką o 4- tej władzy przysługujacej gminom.Na jej mocy gmina posiada:

-       samoistne prawo bytu, a zatem także prawo zupełnej swobody w oznaczonym zakresie działania,

-       prawo zarządzania swymi sprawami  bez ingerencji państwa.

Wg teorii naturalistycznej samorząd przeciwdziała się państwu jako czynnik od niego niezależny. Zgodnie z teorią o   wolności gminy wyprowadzonej z naturalnego prawa komuny, gmina jest starsza od państwa, to państwo od gminy może wywodzić swe prawa. Gmina jako związek nie utworzony przez państwo jest nietykalna dla państwa. Konstrukcja ta opiera się na założeniu o istnieniu    odrębnej osobowości gminnej, stojącej poza państwowym porządkiem prawnym oraz na pojęciu, iż istota samorządu polega na załatwieniu spraw wynikających z natury jednostki. Przedstawiciele teorii naturalistycznej: Otto von Gierke, Fritz Fleiner.

Teoria państwowa samorządu pojawiła się na bazie krytyki wyższej na podstawie suwerenności państwa, samorząd jako element struktury państwowej zakłada, że państwo wykonuje władzę bezpośrednio przez własne organy, ale może część swej władzy przekazać miejscowemu społeczeństwu jako odrębnemu podmiotowi prawnemu wchodzącemu w stosunki prawne z państwem. Wg tej teorii istota samorządu polega na wykonywaniu praw zwierzchnich odstąpionych przez państwo korporacjom samorządowym jako własne prawo. Przedstawiciele teorii państwowej: Maurice Haurion, Nikołaj Korkunow, Rudolf Herman Herrnritt.

W nauce polskiej przedstawicielem tej teorii był Jerzy Panejko. Dopatrywał się on między samorządem a administracją państwową (centralną) różnicy jedynie formalnej, której należy szukać w systemie organizacyjnym władz.

Teoria polityczna- dopatruje się w urządzeniach samorządowych nie tyle rozwiązań prawnych ile pewnej myśli politycznej. Istotę samorządu widzi się tutaj albo w osobowym składzie organów samorządowych (honorowi urzędnicy), albo w udziale społeczeństwa w administracji publicznej. Główny przedstawiciel tej teorii Rudolf von Gneist identyfikował samorząd z administracją państwową  wykonywaną przy pomocy honorowych urzędników, podkreślając niezależność urzędników samorządowych jako istotny sprawdzian samorządu. Dla Gneista istota pojęcia leżała w bezpłatności czy honorowości urzędników samorządowych.

W sposób najbardziej klarowny wyjaśnia:  Teoria państwowa jako ważny element administracji. Jerzy Panejko i T. Bigo przeprowadzili, byli zgodni do 2-ch kryteriów , formy strukturalnej i środków działania, uważali, że samorząd jest formą administracji zdecentralizowanej i polega na jej wykonywaniu, odmienne podejście stosowali w kryterium podmiotu i osobowości prawnej podmiotu rozbieżności te sprowadzały się do odpowiedzi na 2-wa pytania

1-      czy samorząd należy traktować jako osobę prawną?

2-      Czy jako organ państwa?

T. Bigo uważał, że podmiotem samorządu zawsze jest osoba prawna,(określona korporacja prawna, związek osób),jako organ państwa  należy traktować samorząd.

4. Przedstaw definicję samorządu gospodarczego.

    Definicja J. Huberta to związek zorganizowany na zasadach przedstawicielstwa wspólnych kolektywnych interesów osób należących do określonego stanu gospodarczego lub zawodu.

   Sam gosp. różni się od sam. Terytorialnego tym, że ten ostatni organizuje ogół osób zamieszkujących na określonym terytorium bez względu na ich osobiste interesy to sam gosp zrzesza biorąc pod uwagę przede wszystkim kwalifikacje i interesy życiowe tak więc innymi słowy sam gosp. Ma charakter nie terytorialny publiczno prawnych związków przymusowych występujących jako związku ekonomiczne 

5. Scharakteryzuj genezę samorządu gospodarczego

cechy rzemieślnicze-były zwiastunem gospodarczym sięgają początków X w. Powstały po to by reprezentować osoby trudniące się określonym rzemiosłem. Powstały w X i XI w. Noszące nazwę Ministeriów na obszarze Lombardii (Północne Włochy), Pawia, Mediolan.

W Polsce początek przypada na wiek XIII przeniesiona struktura modelu z Europy Zachodniej.

Rzemiosło Wielkopolskie- wiek XIV, nie zachowały się jednak żadne dowody, z XV w, zachowały się statuty szewców, gorbany. Cechy to były organizacje przymusowe, reglamentowały ceny na  wytwarzane towary, zrzeszali się rzemieślnicy na ogół z tego samego rzemiosła. Cechy łączne – to cechy które skupiały wszystkie zawody.

Struktura cechowa – terminatorzy, czeladnicy, mistrzowie.

Sądownictwo cechowe- polegało na rozstrzyganiu sporów mistrzowskich

Związki czeladnicze- działały na rzecz swoich członków, organizowały organizacje samopomocowe np.(tworzyły kasy chorych).

Izby gospodarcze – początek wiąże się z powstaniem reprezentacji interesów handlu. Pierwowzory izb handlowych powstały w Hiszpanii. IX w. – Barcelona – utworzono związek kupiecki zajmujący się handlem morskim „Consulado del Mar”.

XII w. W większych portach Hiszpanii powstają kolegia kupieckie, miały one charakter półurzędowy . Pod wpływem hiszpańskich korporacji kupieckich utworzono w 1485 r.w Antwerpii pierwszą w Europie izbę handlową. W 1599r. W Marsylii powołano „radę dla strzeżenia spraw handlowych” jako zaczątek dla powstałej tamże w 1650 roku pierwszej francuskiej izby handlowej.  Doświadczenia francuskie legły u podstaw tworzenia niemieckich izb handlowych.. W 1830r utworzono w Prowincji Reńskiej dla miast Elberfeld i Barmen pierwszą niemiecką izbę handlową.1848 izby przestały być stowarzyszeniami i nabyły część kompetencji administracyjnych. W połowie XIX w. Wykształciły się w Europie 2 odmienne formy instytucjonalizacji więzi ekonomicznych, - obligatoryjne i dobrowolne. Powstały 2 modele izb gospodarczych.

1-      Izby samorządowe – zrzeszały na zasadzie obligatoryjnym

2-      Izby o charakterze stowarzyszeniowym- które  zrzeszały na zasadzie pełnej dobrowolności (anglosaksoński)

Na ziemiach Polskich: początki, połowa XIX w. W zachodnich regionach kraju handlowcy i przemysłowcy zaczęli tworzyć korporacje samorządowe. W zaborze rosyjskim nie powstały żadne izby. W zaborze austryjackim, izby przemysłowo- handlowe. W 1850r. Powołano izby dla przemysłu i handlowe we Lwowie, Krakowie oraz Brodach. Rok później rozpoczęła swoje funkcjonowanie największa w województwach zachodnich Izba Handlowa w Poznaniu. Do końca XIX w.powstały jeszcze 3 izby w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu.

6. Przedstaw klasyfikację samorządu

* samorząd terytorialny i samorząd nie terytorialny

S.T. – są to takie związki publiczno- prawne np. gminy, w których działalność jest wykonywana wyłącznie w obrębie granic terytorialnych.

S. nie  ter.-są to związki publiczno- prawne  w których działalność oparta jest na innym kryterium niż obszar np. wykonywanie zawodu.

* klasyfikacje samorząd powszechny, samorząd specjalny

S.P. –szersze ujęcie samorządu terytorialnego można zamiennie stosować to oznacza zasadniczy brak kryterium materialnego, powszechność spraw.

S.S.- dotyczy pewnej kategorii spraw lub osób, a więc nie jest działalnością powszechną( wyróżniamy związki osobowe, czy personalne tworzące samorząd zawodowy oraz związki ekonomiczne tworzące samorząd gospodarczy

* klasyfikacje  samorząd zakładowy, samorząd korporacyjny  

S.Z.- grupa obywateli stanowiąca podstawę samorządu zakładowego, nie jest związana

Jest istnienie materialnych lub finansowych środków służących działalności określonego celu, podejmowanej w instytucjonalnych ramach zakładu np. uniwersyteckie

S.K.-  opiera się na przymusowych związkach osób, które są wyodrębnione bez względu na wolę bezpośrednio zainteresowanych. Jednostki S.K. posiadają osobowość prawną i wykonują część zadań publicznych na zasadzie niezależności od państwa.

Samorząd korporacyjny dzieli się: samorząd terytorialny i samorząd specjalny

* klasyfikacje samorząd ogólnospołeczny i samorząd grup społecznych

S.O.- wyraża się w systemie przedstawicielskich organów władzy państwowej, a więc określa kompetencje administracyjne ( to inaczej korporacyjny)

S. grup społ. – wyraża się w funkcjonowaniu różnych samorządowych organizacji społecznych, nie ma charakteru powszechnego, zatem nie jest konieczna dla jego istnienia pełnienie przezeń funkcji adm. Państwowej jest to samorząd stowarzyszeniowy (np., spółdzielczy)

7. Scharakteryzuj działalność izb rolniczych w okresie międzywojennym.

Samorząd rolniczy najlepiej rozwijał się na obszarze byłego zaboru pruskiego. W Wielkopolsce  na mocy dekretu Naczelnika Rady Ludowej z dnia 13.01.1919 roku izba przeszła pod kierownictwo polskie powołano zarząd komisarzowy na czele z Jerzym Chłapowskim. Akty dotyczące Izby Rolniczej w Poznaniu:

-       Rozporządzenie ministra byłej dzielnicy pruskiej z dn. 24.02.1920r.

-       Dekret ministra byłej dzielnicy pruskiej  z dn. 24.02.1920r.

-       Rozporządzenie  ministra byłej dzielnicy pruskiej z dn. 09.03.1921r., dot. Izb rolniczych

-       Rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej z dn.22.03.1928 r. o izbach rolniczych

-       Rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej z dn. 27.10.1932r. o zmianach  w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczpospolitej z dn. 22.03.1928

Wszystkie regulacje prawne traktowały izby jako instytucje samorządu gospodarczego i jako osoby publiczno- prawne powołane w celu reprezentowania gospodarczych i zawodowych interesów. O utworzeniu izb jak i o ustaleniu ich siedzib i wielkości okręgów decydowali Minister Przemysłu i Handlu i Minister Rolnictwa – izby rolnicze.

8. Rozwiązanie izb rolniczych po II wojnie światowej, kiedy nastąpiło i z jakich przyczyn?

W marcu 1945 roku pojawiły się izby rolnicze, rozwijały się w zachodnich terenach Polski.

Wojewódzka Izba Rolnicza w Poznaniu- St. Młyńczykowski. Izby powoływały Powiatowe biura rolne w terenie, w Wielkopolsce było 12, na ziemi lubuskiej 7. Izba Poznańska odnosiła  duże sukcesy po II wojnie światowej np. sprawne przeprowadzenie akcji sierpniowej. Nie wszystkie izby rozwijały się jednakowo, więc opinia o izbach rolniczych była nie najlepsza. Polska zmierzała do rządów centralistycznych więc dlatego nie traktowano ich poważnie. Pierwsze sympotomy świadczące o rychłej likwidacji izb rolniczych miały miejsce już w grudniu 1944r. kiedy to powołano Związek Samopomocy Chłopskiej, który postulował likwidacje izb.  Na kongresie ZSCH stwierdzono, że izby muszą być zlikwidowane i przejęte przez związki samopomocy chłopskiej. Władze  ZSCH wystosowały memoriał do E. Osóbki – Morawskiego w którym była mowa o tym, że izby popierały obszarników, a więc wobec zmian agrarnych należy je zlikwidować, a cały majątek przekazać ZSCH oraz Wojewódzkim Urzędom Ziemskim.  Kluczowy akt prawny 26.08.1946 dekret rady ministrów o zniesienie izb rolniczych. Większość uprawnień izb przejął związek samopomocy chłopskiej (stowarzyszenia). Pozostałe zadania izb przeszły na wojewódzkie władze , ogólne władze przejęły nadzór nad hodowcami i szkolnictwem rolniczym. Do 1946 roku wszystkie izby zostały rozwiązane. 28.11.1946 r. Wojewódzka Izba w Poznaniu została przekazana ZSCH.

9. Wymień podstawowe zadania izb rolniczych obecnie działających

Zakres działania izby rolniczej jest bardzo szeroki. Obejmuje on przede wszystkim zagadnienia, których realizacja zapewnia podniesienie rangi pracy na roli oraz wpływa na społeczno- ekonomiczny rozwój wsi polskiej. W szczególności należy tu wymienić:

-       sporządzenie analiz, ocen, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej oraz rynku rolnego i przedstawienie ich organom administracji rządowej i samorządu terytorialnego,

-       występowanie do organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego z inicjatywą w zakresie regulacji prawnych oraz opiniowanie projektów przepisów,

-       prowadzenie działań na rzecz tworzenia rynku rolnego oraz poprawy warunków zbytu płodów rolnych i produktów rolnych,

-       prowadzenie analiz kosztów i opłacalności produkcji rolnej,

-       gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji gospodarczych na potrzeby producentów rolnych oraz innych podmiotów gospodarczych,

-       doradztwo w zakresie działalności rolniczej , wiejskiego gospodarstwa domowego oraz uzyskiwania przez rolników dodatkowych dochodów,

-       podejmowanie działań na rzecz rozwoju infrastruktury rolnictwa i wsi oraz poprawy struktury agrarnej,

-       podnoszenie kwalifikacji osób zatrudnionych w rolnictwie,

-       prowadzenie listy rzeczoznawców oraz przyznawanie tytułów kwalifikacyjnych w zakresie rolnictwa, na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

-       kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki i rzetelnego postępowania w działalności gospodarczej,

-       działanie na rzecz podnoszenia jakości środków i urządzeń stosowanych w działalności rolniczej oraz na rzecz poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa w rolnictwie,

-       współdziałanie z jednostkami prowadzącymi szkoły rolnicze , wspieranie ich działalności , inicjowanie powstawania nowych szkół i zmian w programach nauczania oraz współorganizowanie praktyk,

-       kształtowanie świadomości ekologicznej producentów rolnych,

-       inicjowanie działań mających na cele powoływanie i wspieranie zrzeszeń i stowarzyszeń producentów rolnych,

-       działanie na rzecz poprawy jakości produktów rolnych,

-       promowanie eksportu produktów rolnych,

10. Wymień i scharakteryzuj  organy samorządowe izb rolniczych

Organami izby są: walne zgromadzenie, komisja rewizyjna, zarząd, rady powiatowe izby

Walne zgromadzenie- jest najwyższym organem izby. Kadencja walnego zgromadzenia trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów. Zarząd zwołuje W.Z. co najmniej dwa razy w roku. Zarząd zwołuje również  w.z. na wniosek komisji rewizyjnej albo na wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków w.z.

Do wyłącznej właściwości w.z. należy:

-   uchwalanie i zmiana statutu

-   wybór i odwoływanie, w głosowaniu tajnym, zarządu, poszczególnych jego członków oraz komisji rewizyjnej i poszczególnych jej członków,

-   uchwalanie regulaminu obrad

-   uchwalanie regulaminów pracy zarządu i komisji rewizyjnej

-   rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań zarządu i komisji rewizyjnej

-   podejmowanie uchwał w sprawie absolutorium dla zarządu

-   uchwalanie budżetu

-   podejmowanie uchwał w sprawie wysokości składki członkowskiej

Zarząd- wybierany jest spośród członków walnego zgromadzenia izby. W skład zarządu wchodzą: prezes, wiceprezes, i 3 członkowie. Zarząd wybierany jest na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego zgromadzenia, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wyborów i działa do czasu wyboru nowego zarządu. Do właściwości zarządu należą wszystkie sprawy izby nie zastrzeżone ustawą lub statutem dla innych organów a w szczególności:

-   przygotowywanie projektów uchwał walnego zgromadzenia

-   opracowywanie projektów budżetu, wraz z planem finansowym

-   przedstawianie walnemu zgromadzeniu do zatwierdzenia rocznych sprawozdań z działalności statutowej i finansowej

-   ustalanie zasad wynagradzania pracowników biura izby oraz ustalanie wysokości wynagrodzenia dyrektora biura

Uchwały zarządu zapadają większością głosów, w obecności co najmniej połowy jego składu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos prezesa. Zarząd realizuje swoje zadania przy pomocy biura. Biurem kieruje dyrektor, który w stosunku do pracowników biura wykonuje czynności z zakresu prawa  pracy. Dyrektora biura powołuje i odwołuje zarząd.

Rada powiatowa- izby działa na obszarze powiatu. Pracami rady powiatowej kieruje jej przewodniczący. Do zadań rady powiatowej izby należy

-   sporządzanie analiz i opinii, przedstawianie wniosków oraz dokonywanie ocen z zakresu rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych i przedstawianie ich zarządowi izby

-   wydawanie opinii w sprawach zgłoszonych przez zarząd lub walne zgromadzenie izby.

-     realizacja innych obowiązków określonych w statucie izby

Komisja rewizyjna- składa się z 5-ciu osób wybranych spośród członków walnego zgromadzenia.

Do zadań komisji rewizyjnej należy w szczególności:

-   kontrola wykonywania uchwał walnego zgromadzenia

-   kontrola działalności finansowej izby

-   przedstawianie w.z. wniosków o udzielenie bądź odmowę udzielenia absolutorium zarządowi oraz wniosków wraz z uzasadnieniem o odwołanie zarządu lub poszczególnych jego członków

Członek komisji rewizyjnej nie może być jednocześnie członkiem zarządu.

Uchwały komisji rewizyjnej zapadają większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej składu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

11. Omów zasady przeprowadzenia wyborów do walnego zgromadzenia izb rolniczych.

Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do walnego zgromadzenia mają członkowie izby. Członkowie w.z. są wybierani spośród członków izby w wyborach pośrednich, dwustopniowych, przeprowadzanych w głosowaniu tajnym. Członkowie w.z. wybierani są wg zasad :

-   w okręgu wyborczym obejmującym obszar jednej gminy wybiera się członków rady powiatowej izby, z tym że:

·       w okręgu wyborczym, w którym powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha, wybiera się jednego członka tej rady

·       w okręgu wyborczym, w którym powierzchnia użytków rolnych przekracza 4 tys. ha, wybiera się dwóch członków tej rady

- na pierwszym posiedzeniu rada powiatowa izby wybiera spośród swoich członków większością głosów przewodniczącego oraz delegata    na walne zgromadzenie i niezwłocznie zgłasza ich wybór ustępującemu zarządowi izby. Wybory do w.z. zarządza, w drodze uchwały, Krajowa Rada Izb Rolniczych najpóźniej na 30 dni przed upływem kadencji w.z. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji w.z. izby. Pierwsze posiedzenie nowo wybranego w.z. zwołuje ustępujący zarząd, nie później niż w terminie 42 dni od dnia wyborów do rad powiatowych izby. Do czasu wyboru przewodniczącego obrady pierwszego posiedzenia w.z. prowadzi najstarszy wiekiem członek w.z. obecny na posiedzeniu.

12. Przedstaw zasady gosp. finansowej izb rolniczych

Dochody izb pochodzą:

-       z odpisu w wysokości 2% od uzyskanych wpływów z tytułu podatku rolnego pobieranego na obszarze działania izby

-       ze środków na realizację zadań zleconych przez administrację rządową lub samorządową

-       z udziałów lub akcji spółek

-       z innego majątku izby

-       z darowizn, zapisów, dotacji i innych wpłat

-       ze składek członkowskich

-       z opłat z tytułu usług świadczonych przez izbę

-       z wpływów z oprocentowania rachunków bankowych oraz lokat

Wpływy z podatku rolnego stanowiące dochody izb określone w ust.1 pkt1 gminy odprowadzają na rachunki bankowe właściwych izb w terminie 21 dni od dnia, w którym upływa termin płatności danej raty podatku rolnego. Izby prowadzą rachunkowość i sprawozdawczość zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa.

13. Zasady członkostwa w izbach rolniczych

Członkami samorządu rolniczego z mocy prawa są:

-       osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,

-       osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych,

-       członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdz. wkłady gruntowe

Członkami izb są w/w osoby płacące podatek na terenie działania izby, oraz osoby będące członkami rolniczych spółdz. produkcyjnych mających siedzibę na terenie działania izby.     

Pyt.14.  Wymień i scharakteryzuj organy samorządowe Izb Przem. – Handlowych w okresie międzywojennym.

Te organy to: Zebranie Plenarne, Prezydium (na czele Prezes ) oraz Sekcje.

Najczęściej powoływano sekcję przemysłow...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin